Zbigniew Rau i Adam Niedzielski. Prezydent powołał nowych ministrów

Polska
Zbigniew Rau i Adam Niedzielski. Prezydent powołał nowych ministrów
Polsat News
W środę o godz. 15 prezydent powoła ministrów: zdrowia i spraw zagranicznych

Prezydent Andrzej Duda powołał Zbigniewa Raua na ministra spraw zagranicznych oraz Adama Niedzielskiego na ministra zdrowia.

Dziękuję nowym ministrom zdrowia i spraw zagranicznych za objęcie tych niezwykle ważnych urzędów w trudnych czasach; proszę o kontynuowanie dobrej polityki waszych poprzedników - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda po powołaniu Zbigniewa Raua na szefa MSZ i Adama Niedzielskiego na szefa MZ. Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim Duda gratulował nowym ministrom i dziękował im za "objęcie tych niezwykle ważnych urzędów w trudnych czasach".

 

ZOBACZ: Rząd rozważa obowiązek noszenia maseczek w szkołach. Jednak semestr rozpocznie się terminowo

Kontynuacja pracy 

- Zarówno jeżeli chodzi o ochronę zdrowia, jak i o sprawy zagraniczne, widzimy, że to są dzisiaj te główne tematy, o których mówią media. Z jednej strony problem walki z koronawirusem, z drugiej strony to, co dzieje się za naszą wschodnią granicą, chociażby na Białorusi, a także i w innych miejscach na świecie powoduje, że to nie są dla polityki zagranicznej łatwe czasy - mówił prezydent.

 

Podkreślił też, że polityka ochrony zdrowia - zwłaszcza jeśli chodzi o walkę z koronawirusem - i polityka zagraniczna były dotychczas prowadzone dobrze.

 

ZOBACZ: Projekt budżetu na przyszły rok. Trwają obrady rządu

 

- Proszę, aby w tym zakresie było to teraz działanie, które będzie kontynuacją. Tak, żebyście panowie weszli w te niezwykle ważne miejsca w rządzie i żeby dalej w tym względzie prowadzić polskie sprawy, aby w jak największym stopniu chronić nasze interesy, w tym znaczeniu życia i zdrowia naszych rodaków i ważnych naszych interesów na arenie międzynarodowej. Czynić to w sposób mądry - oświadczył prezydent.

Współpraca nowych ministrów 

 Proszę o dobrą współpracę zarówno ministra zdrowia, jak i ministra spraw zagranicznych; trzeba w jak najlepszy sposób wykorzystać pieniądze przeznaczane na służbę zdrowia, a w polityce międzynarodowej są wielkie zadania do zrealizowania - mówił prezydent Andrzej Duda podczas zaprzysiężenia nowych ministrów. Prezydent wspomniał o doświadczeniu nowego szefa MSZ Zbigniewa Raua w pracy parlamentarnej, a także o tym, że pełnił funkcję wojewody oraz o doświadczeniu nowego ministra zdrowia Adama Niedzielskiego w resorcie finansów czy NFZ.

 

ZOBACZ: Zakaz lotów do kolejnych państw. Będzie później niż planował rząd

 

- Wiele dobrego stało się na przestrzeni ostatnich lat w polskiej służbie zdrowia, wzrastają nakłady na ochronę zdrowia, trzeba, żeby te pieniądze były w jak najlepszy sposób wykorzystane - mówił. - Jeżeli chodzi o sprawy międzynarodowe, to także są wielkie zadania do zrealizowania i realizuje się je bardzo trudno obecnie, bo nie ma właściwie poważnych międzynarodowych spotkań, zgromadzeń, ale pracujemy wirtualnie, natomiast politykę prowadzić trzeba i mam głęboką wiarę w to, że wrócimy o normalnego jej prowadzenia - dodał.

 

Prezydent podkreślał, że naturalnie, z przyczyn konstytucyjnych, częściej będzie współpracował z szefem MSZ, ale wyraził nadzieję na współpracę także z ministrem zdrowia. - Proszę o dobrą współpracę obydwu panów ministrów - apelował Duda

Dymisje w rządzie 

W miniony wtorek rezygnację z funkcji ministra zdrowia złożył Łukasz Szumowski. Z kolei w czwartek Jacek Czaputowicz zrezygnował z pełnionej funkcji szefa resortu dyplomacji.

 

Premier Mateusz Morawiecki na czwartkowej konferencji prasowej w KPRM podał nazwiska osób, które zostaną nowymi ministrami zdrowia i spraw zagranicznych. Jak poinformował, nowym szefem resortu zdrowia zostanie obecny szef NFZ Adam Niedzielski, a dotychczasowy szef sejmowej komisji spraw zagranicznych, były wojewoda łódzki Zbigniew Rau będzie nowym ministrem spraw zagranicznych.

 

ZOBACZ: "Urwanie z politycznego łańcucha" vs. "stabilna władza wykonawcza". Politycy o dymisjach ministrów

 

Kim są nowi ministrowie?

 

Adam Niedzielski od 2019 r. jest prezesem Narodowego Funduszu Zdrowia, wcześniej pełnił funkcję zastępcy prezesa NFZ ds. operacyjnych. Od 2016 r. pełnił funkcję dyrektora generalnego w Ministerstwie Finansów. W latach 2017-2018 był członkiem rady nadzorczej spółki celowej Aplikacje Krytyczne. Ponadto od stycznia do lipca 2018 r. był powołanym na wniosek Ministra Finansów członkiem Rady Narodowego Funduszu Zdrowia.

 

ZOBACZ: Politycy nie chcą być ministrami. O rekonstrukcji przed rekonstrukcją

 

Niedzielski jest absolwentem Szkoły Głównej Handlowej na dwóch kierunkach: ekonomia oraz metody ilościowe i systemy informacyjne. W 2003 r. uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych, nadany przez Instytut Nauk Ekonomicznych PAN.

 

Zbigniew Rau w latach 2015-2019 sprawował funkcję wojewody łódzkiego. W ostatnich wyborach parlamentarnych uzyskał mandat posła i został powołany na szefa sejmowej komisji spraw zagranicznych. Był również senatorem VI kadencji.

 

Jest prawnikiem, nauczycielem akademickim. Rau od 2006 r. jest profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Łódzkiego, pracuje na UŁ jako kierownik Katedry Doktryn Polityczno-Prawnych oraz Centrum Myśli Polityczno-Prawnej im. Alexisa de Tocqueville’a.

msl/luq/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie