Zakaz lotów do kolejnych państw. Będzie później niż planował rząd

Polska
Zakaz lotów do kolejnych państw. Będzie później niż planował rząd
pixabay
Zakazem lotów ma być objęta większa liczba państw.

Rząd nie zdecyduje się na poszerzenie od środy listy krajów objętych zakazem lotów. Ma to nastąpić 1 września - dowiedział się Polsat News. - Turyści powinni liczyć się z tym, że możliwość powrotu do kraju może być ograniczona, a wyjazd zagraniczny może się skończyć dwutygodniową kwarantanną - mówił we wtorek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

- Te informacje potwierdził mi wiceminister infrastruktury Marcin Horała, który twierdzi, że od samego początku takie był plan, by ta lista została rozszerzona od 1 września, ale wcześniej do dziennikarzy przedostała się lista, która zakładała wstępny plan wprowadzenia tego rozporządzenia już jutro. Rozporządzenie, które obowiązywało do tej pory, dzisiaj się kończy. Zostanie ono przedłużone o tydzień. Wszyscy, którzy przebywają w Hiszpanii, Albanii albo na Malcie mają jeszcze tydzień, by wrócić do kraju - powiedział reporter Polsat News Grzegorz Łaguna.

 

ZOBACZ: Portugalia: dzieci na kwarantannie, nikt nie może ich odwiedzać

 

Wideo: będzie więcej czasu na powrót z wakacji za granicą 

  

Dwutygodniowa kwarantanna

 

- Liczba zachorowań na 100 tys. mieszkańców jest kluczowa. Kiedy przekroczy ona 60, to kraj ten znajdzie się na liście krajów, skąd powrót będzie się wiązał z obowiązkową kwarantanną - wyjaśnił.

 

Rząd do 1 września chce przedłużyć zakaz połączeń lotniczych do 43 krajów w związku z epidemią koronowirusa - wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów skierowanego do podpisu premiera. W porównaniu z dotychczasowym stanem z wykazu usunięto Księstwo Andory.

 

ZOBACZ: Ponowne zakażenia koronawirusem. Pierwsze potwierdzone przypadki w Europie

 

Chodzi o projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie zakazów w ruchu lotniczym, który we wtorek ukazał się na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

 

"Minimalizacja zagrożenia"

 

"W związku z rozprzestrzenianiem się zakażeń wirusem SARS-CoV-2 istnieje konieczność skorzystania z prawa do wprowadzenia zakazów w ruchu lotniczym, niezbędnych ze względu na bezpieczeństwo Rzeczypospolitej Polskiej, w celu minimalizacji zagrożenia dla zdrowia publicznego"- czytamy w uzasadnieniu.

 

Jak dodano, rozporządzenie Rady Ministrów z 11 sierpnia 2020 r. w sprawie zakazów w ruchu lotniczym obowiązuje do 25 sierpnia 2020 r.

 

"W związku z tym konieczne jest wydanie nowego rozporządzenia wprowadzającego zakazy w ruchu lotniczym w odniesieniu do lotów międzynarodowych po powyższym terminie. Ujęty (...) wykaz państw i terytoriów, z których wykonywanie lotów jest objęte zakazami w ruchu lotniczym, stanowi co do zasady powtórzenie wykazu określonego w aktualnie obowiązującym rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 11 sierpnia 2020 r. w sprawie zakazów w ruchu lotniczym" - czytamy.

 

Jak dodano, w porównaniu z dotychczasowym stanem prawnym z wykazu usunięto Księstwo Andory, z uwagi na brak istnienia w tym kraju lotniska, z którego mogą być wykonywane loty międzynarodowe. Ponadto dawną nazwę Królestwa Suazi zastąpiono aktualną nazwą Królestwa Eswatini.

 

Powodem dobiegający końca okres wakacyjny

 

"Utrzymanie wykazu w takim kształcie uzasadnia dobiegający końca okres wakacyjny i związana z tym konieczność zapewnienia bezpiecznego i niezakłóconego powrotu do Rzeczypospolitej Polskiej osobom przebywającym na urlopach poza granicami kraju" - czytamy.

 

Jak zapisano, rozporządzenie traci moc z dniem 1 września 2020 r., a wchodzi w życie z dniem 26 sierpnia 2020 r.

 

Zgodnie z wcześniejszymi założeniami projektu, który opublikowano w piątek w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, rozszerza się z 44 do 63 listę państw, do których ma obowiązywać zakaz lotów pasażerskich.

 

ZOBACZ: Ponad 60 tys. zakażeń koronawirusem. Rekord dobowy nowych przypadków

 

- Dajemy z dość dużym wyprzedzeniem tę listę. Turyści powinni się z tym liczyć, że możliwość powrotu może być ograniczona. Jeżeli będą przypadki, że ktoś nie zdąży wrócić do kraju, to na pewno MSZ będzie pomagał takim osobom. Jednak zawsze powtarzam: musimy się liczyć z tą niepewnością, że wyjazd zagraniczny może się skończyć powrotem do dwutygodniowej kwarantanny – powiedział Kraska.

 

Podkreślił, że Polska jest pięknym krajem i w dobie koronawirusa bezpieczniej jest wypoczywać na miejscu.

 

Więcej krajów

 

Z listy państw, objętych zakazem lotów zniknąć miałyby: Chiny, Rosja, Gabon, Singapur, Serbia oraz Wyspy Świętego Tomasza i Książęca.

Natomiast na liście państw i terytoriów objętych zakazem mają się pojawić: Aruba, Belize, Wenezuela, Gibraltar, Monako, Belgia, Hiszpania, Libia, Polinezja Francuska, Albania, Filipiny, Gambia, Indie, Liban, Malta, Namibia, Paragwaj, San Marino, Rumunia, Sint Maarten, Guam, Turks i Caicos, Portoryko, Wyspy Dziewicze USA oraz Wyspy Owcze.

 

ZOBACZ: Koronawirus w sanatorium w Ciechocinku. 300 osób w kwarantannie

 

Rozporządzenie miało obowiązywać od 26 sierpnia do 8 września. Według informacji Polsat News, rząd zdecydował się na przesunięcie tego terminu. Nowe ograniczenia mają wejść w życie 1 września. 

 

Zakaz lotów nie będzie obowiązywał, jeżeli dotyczyć to będzie samolotów wykonujących loty na zlecenie albo za zgodą premiera. Zakaz nie będzie dotyczył również lotów wojskowych.

 

Obowiązkowe testy, przymusowa kwarantanna

 

Mimo opóźnienia wprowadzenia zakazu lotów, MSZ w informacjach publikowanych na portalu "Polak za granicą" odradza podróże na Maltę - z wyjątkiem koniecznych - w tym podróże turystyczne. Do września samoloty pasażerskie wylatujące z Malty nie są objęte zakazem lądowania w Polsce, jednak - jak zastrzegł resort - sytuacja ta może zmienić się od 2 września.

 

Na portalu "Polak za granicą" MSZ informuje również o wprowadzeniu w Egipcie obowiązkowych testów na obecność koronawirusa. Od 1 września 2020 r. wszyscy podróżujący do Egiptu będą zobligowani do okazania negatywnych wyników testów PCR, które zostały wykonane w okresie 48 godzin przed planowanym przylotem do Egiptu. Regulacje "najprawdopodobniej" nie będą obejmowały dzieci w wieku do 6 lat. Wszelkie formy transportu dla turystów przebywających w prowincji Synaj Południowy do innych prowincji Egiptu bez negatywnego testu PCR wykonanego maksymalnie 72 godziny przed podróżą są zabronione.

 

ZOBACZ: 320 mld dolarów strat w turystyce. 120 mln osób może stracić pracę. Powodem pandemia

 

Od 1 lipca lotniska w Egipcie są otwarte, a ruch lotniczy wznowiony. Częściowo zniesiona została godzina policyjna, jednak transport publiczny zostaje wstrzymany w godzinach 24.00-4.00 rano. Utrzymany pozostaje obowiązek noszenia maseczek w miejscach publicznych i środkach transportu. Sklepy pozostają otwarte do godziny 22.00, restauracje i kawiarnie (przy maks. 50 proc. obłożeniu) do godziny 24.00.

 

MSZ przypomniało również o zamknięciu lądowych i morskich granic Gruzji. Do 30 września obowiązuje tam zakaz wykonywania połączeń lotniczych w związku z pandemią. Zakazem nie są objęte natomiast loty z/do Monachium (Lufthansa), Paryża (Air France) i Rygi (Air Baltic). Obywatele polscy mogą wjechać do Gruzji wyłącznie drogą lotniczą, jednak będą musieli się poddać obowiązkowej 12-dniowej kwarantannie na własny koszt w miejscu wskazanym przez służby lokalne.

 

MSZ ostrzega

 

Obowiązkowe testy na koronawirusa muszą przedstawić również podróżujący na Dominikanę. Test musi być zrobiony nie wcześniej niż 5 dni przed datą przylotu. W razie braku posiadania wyników takiego testu przy wjeździe zostanie przeprowadzony szybki test bez dodatkowych kosztów dla pasażera. Po przylocie dokonywana jest ogólna ocena stanu zdrowia, a pasażerowie u których wystąpią objawy SARS-CoV-2 lub których wyniki testów okażą się pozytywne, zostaną odizolowani i pozostaną pod opieką w autoryzowanych miejscach. Pasażerowie w wieku poniżej pięciu lat i członkowie załogi są zwolnieni z tego wymogu.

 

W wielu regionach Dominikany do 2 września obowiązuje godzina policyjna od 19:00 do 5:00 od poniedziałku do piątku oraz od 17:00 do 5:00 w soboty i niedziele. W restauracjach, barach i sklepach dokonywane są pomiary temperatury ciała, a w miejscach publicznych należy nosić maseczkę.

 

ZOBACZ: Wyspa Bali nie dla turystów. Powodem koronawirus

 

Z kolei Japonia - jak informuje MSZ - wprowadziła całkowity zakaz wjazdu cudzoziemców, którzy nie posiadają wizy. O wizę można wystąpić do ambasady Japonii w Warszawie. Wyjątkiem pozostają współmałżonkowie obywateli Japonii oraz rezydenci Japonii, którzy z powodów humanitarnych musieli wyjechać z kraju i muszą do Japonii powrócić. Aby wrócić do tego kraju osoby te muszą skontaktować się z ambasadą RP w Tokio, która wystąpi do właściwych władz o pozwolenie na powrót.

 

Polski resort dyplomacji odradza również wszelkie podróże do części regionów Filipin, w tym: do południowo-zachodniej części wyspy Mindanao, na Archipelag Sulu, do południowego obszaru Morza Sulu oraz podróże, które nie są konieczne do pozostałej części wyspy Mindanao i do miasta Davao.

 

Wjazd na Filipiny jest zablokowany dla wszystkich cudzoziemców, z wyjątkiem małżonków obywateli Filipin i ich dzieci, dyplomatów akredytowanych w Republice Filipin oraz posiadaczy ważnych długoterminowych wiz. Warunkiem przekroczenia granicy jest wykonanie testu na obecność koronawirusa w miejscowym szpitalu i odbycie kwarantanny w uprzednio zarezerwowanym hotelu, który został wpisany do wykazu ośrodków izolacji. Zawieszony pozostaje ruch bezwizowy oraz wydawanie nowych wiz przez przedstawicielstwa dyplomatyczno-konsularne Filipin dla obywateli wielu państw, w tym Polski.

 

MSZ przypomniało, że władze Filipin ogłosiły przedłużenie złagodzonych restrykcji kwarantanny w regionie Metro Manila, miasta Cebu i niektórych prowincji Filipin do 31 sierpnia 2020 r., ale nie wykluczają możliwości przywrócenia ścisłej izolacji w określonych gminach kraju.

 

W przypadku dalszego rozprzestrzeniania się choroby COVID-19 władze Filipin nie wykluczają możliwości przywrócenia ścisłej izolacji w określonych gminach kraju.

 

ZOBACZ: Samolot spóźniony o minutę. Prawie 160 pasażerów w kwarantannie

 

W poszczególnych prowincjach mogą obowiązywać bardziej szczegółowe i surowe restrykcje, w tym możliwość poruszania się między prowincjami wyłącznie na podstawie zezwoleń wydawanych przez miejscową policję i zaświadczeń o stanie zdrowia, które są wystawiane przez lokalne urzędy ds. zdrowia.

 

Udając się do niemal wszystkich państw należy również wypełnić standardowy kwestionariusz zawierający podstawowe dane osobowe w związku z kontrolą rozprzestrzeniania się koronawirusa. 

 

Pełna lista krajów 

 

Projekt przewiduje wprowadzenie zakazu wykonywania lotów międzynarodowych z lotnisk położonych na terytorium:

  1. Aruby;
  2. Belize;
  3. Boliwariańskiej Republiki Wenezueli;
  4. Bośni i Hercegowiny;
  5. Czarnogóry;
  6. Federacyjnej Republiki Brazylii;
  7. Gibraltaru;
  8. Księstwa Andory;
  9. Księstwa Monako;
  10. Królestwa Arabii Saudyjskiej;
  11. Królestwa Bahrajnu;
  12. Królestwa Belgii;
  13. Królestwa Eswatini;
  14. Królestwa Hiszpanii;
  15. Meksykańskich Stanów Zjednoczonych;
  16. Państwa Izrael;
  17. Państwa Katar;
  18. Państwa Kuwejt;
  19. Państwa Libii;
  20. Polinezji Francuskiej;
  21. Republiki Albanii;
  22. Republiki Argentyńskiej;
  23. Republiki Armenii;
  24. Republiki Chile;
  25. Republiki Dominikańskiej;
  26. Republiki Ekwadoru;
  27. Republiki Filipin;
  28. Republiki Gambii;
  29. Republiki Gwatemali;
  30. Republiki Hondurasu;
  31. Republiki Indii;
  32. Republiki Iraku;
  33. Republiki Kazachstanu;
  34. Republiki Kirgiskiej;
  35. Republiki Kolumbii;
  36. Republiki Kosowa;
  37. Republiki Kostaryki;
  38. Republiki Libańskiej;
  39. Republiki Macedonii Północnej;
  40. Republiki Malediwów;
  41. Republiki Malty;
  42. Republiki Mołdawii;
  43. Republiki Namibii;
  44. Republiki Panamy;
  45. Republiki Paragwaju;
  46. Republiki Peru;
  47. Republiki Południowej Afryki;
  48. Republiki Salwadoru;
  49. Republiki San Marino;
  50. Republiki Surinamu;
  51. Republiki Zielonego Przylądka;
  52. Rumunii;
  53. Sint Maarten;
  54. Stanów Zjednoczonych Ameryki;
  55. Sułtanatu Omanu;
  56. Terytorium Guamu;
  57. Turks i Caicos;
  58. Wielkiego Księstwa Luksemburga;
  59. Wielonarodowego Państwa Boliwia;
  60. Wspólnoty Bahamów;
  61. Wspólnoty Portoryka;
  62. Wysp Dziewiczych Stanów Zjednoczonych;
  63. Wysp Owczych.
msl/luq/prz/ Polsat News, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie