"Urwanie z politycznego łańcucha" vs. "stabilna władza wykonawcza". Politycy o dymisjach ministrów

Polska
"Urwanie z politycznego łańcucha" vs. "stabilna władza wykonawcza". Politycy o dymisjach ministrów
Polsat News
"Śniadanie w Polsat News" prowadzi Piotr Witwicki

- Ucieczka z okrętu tuż przed burzą nie przysparza ani ministrowi zdrowia, ani rządowi renomy. To wygląda na niekontrolowany rozpad rządu, przecież za kilkanaście dni miała być jego rekonstrukcja - tak o dymisji Łukasza Szumowskiego mówił w programie "Śniadanie w Polsat News" Jan Grabiec (KO).

Czy nie ma lepszego momentu na zmianę ministra zdrowia? - pytał gości Piotr Witwicki.

 

- Minister Szumowski odchodzi z resortu w momencie, w którym sytuacja jest opanowana. Przygotował konkretny plan, jeśli chodzi o działanie w dobie pandemii, mamy konkretne zalecenia, procedury, sprzęt - wyjaśnił Rafał Bochenek (PiS).

 

"Niewygodni ministrowie są usuwani w cień"

 

Grabiec zaznaczył, że "nie wróciło ponad 70 mln zł, za które miały do Polski trafić respiratory".

 

ZOBACZ: Politycy nie chcą być ministrami. O rekonstrukcji przed rekonstrukcją

 

- Odpowiada za to Szumowski wraz z ekipa. Nie widać postępów śledztwa, niewygodni ministrowie są usuwani w cień, by afera przycichła, ale nie przycichnie. (…) Ucieczka z okrętu tuż przed burzą nie przysparza ani ministrowi zdrowia ani rządowi renomy. To wygląda na niekontrolowany rozpad rządu, przecież za kilkanaście dni miała być rekonstrukcja rządu - podkreślił.

 

Urwanie z "politycznego łańcucha"

 

Tomasz Trela (Lewica) mówił o kulisach rezygnacji ze stanowisk szefa danego resortu.

 

ZOBACZ: Czarnek: rekonstrukcja rządu będzie bardzo głęboka

 

- Aby minister mógł odejść, musi uzyskać zgodę polityczna, chyba, że urwał się z tzw. łańcucha politycznego i nic od swoich mocodawców nie potrzebuje. Więc albo Szumowski i Czaputowicz otrzymali zgodę od Jarosława Kaczyńskiego, albo z tym towarzystwem spod znaku PiS nie chcą mieć nic wspólnego. Ministra Szumowskiego nie jednak ominie odpowiedzialność. To jedyny minister zdrowia po 1989 roku z poważnymi zarzutami dotyczącymi defraudacji publicznych pieniędzy.

 

Marcin Ociepa (Porozumienie) zaznaczył, że rząd "zachowuje pełną sterowność".

 

- Mamy stabilną władzę wykonawczą, co oczywiście boli opozycję. Nie jest niczym zaskakującym, że ministrowie przychodzą i odchodzą. Nasza rola jest rolą służebną. (…) Łukasz Szumowski jest jednym z najlepiej ocenianych przez Polaków ministrów w rankingu zaufania. To najlepszy dowód na to, że jego praca została bardzo mocno doceniona - stwierdził.

 

WIDEO: "Śniadanie w Polsat News" - cały program

  

"Szumowski stwierdził, że zasada primum non nocere zobowiązuje"

 

Marek Sawicki (PSL) podkreślił, że cieszy się z odejścia Szumowskiego.

 

- Doszedł do wniosku, że stara zasada medycyny primum non nocere zobowiązuje. Po pierwsze nie szkodzić własnemu środowisku politycznemu. Jeśli zamierzał odejść w lutym to widać, że ta walka z koronawirusem go męczyła i uwierała. (…) Polska służba zdrowia nie została przez 2 lata poprawiona. (…) Chwalenie Szumowskiego nie ma najmniejszego sensu. Jeśli chodzi o Czaputowicz: po co nam minister spraw zagranicznych, skoro sprawy europejskie są w kancelarii premiera, transatlantyckie w kancelarii prezydenta? Nam potrzebny jest administrator kierujący placówkami dyplomatycznymi na całym świecie. (…) Pytanie czy do nowego ministra wrócą kompetencje, czy pozostanie administratorem dyplomacji - zastanawiał się na antenie Polsat News.

 

ZOBACZ: "Minister Szumowski był zmęczony hejtem"

 

- Jak słucham przedstawicieli rządu to odnoszę wrażenie, że minister Szumowski nie rządził ochroną zdrowia między Bałtykiem a Tatrami, tylko między Spitsbergenem a Karpatami, Odrą a Uralem. (…) Rozmawiajmy o epidemii w kontekście innych państw. W naszej części świata z jakichś względów inaczej ona wygląda, nie mamy scen jak we Włoszech czy Nowym Jorku. (…) Szumowski odszedł w momencie, gdy tę popularność jeszcze ma, bo za chwilę jej nie będzie - mówił z kolei Robert Winnicki (Konfederacja).

 

Poprzednie odcinki programu dostępne są tutaj.

ac/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie