Ukraina wprowadza czasowy zakaz wjazdu do kraju dla obcokrajowców

Świat
Ukraina wprowadza czasowy zakaz wjazdu do kraju dla obcokrajowców
Polsat News
Zakaz ma obowiązywać od 29 sierpnia do 28 września

W związku z pandemią koronawirusa ukraiński rząd podjął w środę decyzję o wprowadzeniu czasowego zakazu wjazdu do kraju dla obcokrajowców. Zakaz ma obowiązywać od 29 sierpnia do 28 września. W kraju zanotowano ostatniej doby 1670 zakażeń koronawirusem, 36 chorych na Covid-19 zmarło.

Szef MSW Arsen Awakow wyjaśnił, że ograniczenie nie będzie dotyczyć osób, które posiadają pozwolenie na pobyt, są członkami misji międzynarodowych i humanitarnych, osób wjeżdżających do kraju tranzytem, kierowców pojazdów ciężarowych, instruktorów państw członkowskich NATO, działaczy kultury, którzy mają zaproszenie od instytucji kultury, oraz "szeregu innych kategorii osób".

 

ZOBACZ: Szczepionka na Covid-19 prawie gotowa. Donald Trump chce pomóc

 

- W związku z poziomem zachorowalności powinniśmy ochronić naszych obywateli i wykazać się odpowiedzialnością wobec naszych zagranicznych partnerów - powiedział na posiedzeniu premier Denys Szmyhal.

 

W czwartek ma zostać opublikowana dopracowana decyzja w tej sprawie. Zakaz zacznie obowiązywać o godz. 00.00 w nocy z 28 na 29 sierpnia, a wygaśnie o godz. 00.00 w nocy z 27 na 28 września.

 

Zakaz nie obowiązuje obywateli Białorusi

 

Portal RBK-Ukraina pisze, że mimo zakazu na Ukrainę będą mogli wjechać obywatele Białorusi. - Tak, rzeczywiście, podchodzi to pod humanitarne punkty, które tutaj zamieściliśmy - powiedział Awakow, cytowany przez ten serwis. Dzień wcześniej prezydent Wołodymyr Zełenski oświadczył, że w przypadku obywateli Białorusi należy przewidzieć złagodzenie warunków wjazdu na Ukrainę.

 

ZOBACZ: Cichanouska: sąd wyda wyroki ws. ludobójstwa na Białorusi

 

Rząd podjął też w środę decyzję o przedłużeniu tzw. adaptacyjnej kwarantanny w kraju do 31 października. - Wzrost (liczby) zachorowań zmusza nas, byśmy działali bardziej zdecydowanie - oznajmił premier.

 

Rosnąca liczba zakażeń 

 

Na Ukrainie poprzedniego dnia potwierdzono 1670 zakażeń koronawirusem, 36 chorych na Covid-19 zmarło, a 584 osoby wyzdrowiały - podało w środę Centrum Monitoringu Rozwoju Epidemii Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy. W kraju jest ponad 54 tys. aktywnych przypadków SARS-CoV-2.

 

Dzień wcześniej informowano o 1658 wykrytych zakażeniach koronawirusem.

 

ZOBACZ: Koronawirus wśród posłów rządzącej partii w Czechach

 

Minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow przekazał, że we wtorek przeprowadzono ok. 33 tys. testów na obecność koronawirusa w organizmie, a najwięcej infekcji wykryto w obwodzie odeskim - 186.

 

ZOBACZ: Wielka Brytania: rząd zmienia zdanie ws. maseczek w szkołach

 

Łącznie na Ukrainie zakażenie koronawirusem potwierdzono u 110 085 osób, zmarło od początku pandemii 2354 chorych na Covid-19, a wyzdrowiało 53 454 pacjentów. W kraju jest 54 277 aktywnych przypadków SARS-CoV-2, o 1050 więcej niż dzień wcześniej.

 

We wtorek premier Denys Szmyhal zapowiedział, że w związku z odnotowywaną liczbą zakażeń rząd planuje przedłużenie tzw. kwarantanny adaptacyjnej w kraju do 1 listopada.

ms/luq/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie