Cichanouska: sąd wyda wyroki ws. ludobójstwa na Białorusi

Świat
Cichanouska: sąd wyda wyroki ws. ludobójstwa na Białorusi
PAP/Valdemar Doveiko

- Sprawiedliwy sąd, po nowych wyborach prezydenckich, będzie musiał przeprowadzić śledztwo w sprawie ludobójstwa, do którego doszło na Białorusi i wydać wyroki - oświadczyła Swiatłana Cichanouska w wywiadzie dla Onetu. Dodała, że otrzymała wiele telefonów od przywódców wielu krajów, w tym też z Polski. Zapewniła, że na Litwie, gdzie teraz przebywa, czuje się bezpiecznie.

Kandydatka na prezydenta Białorusi w niedawnych wyborach Swiatłana Cichanouska, która obecnie przebywa na Litwie, dodała też, że jej celem oraz Rady Koordynacyjnej jest doprowadzenie do podjęcia dialogu z reżimem Alaksandra Łukaszenki.

 

ZOBACZ: Telefon z Kremla do Łukaszenki. Putin rozmawiał o Białorusi

 

- Naszym celem jest doprowadzenie do rozpoczęcia dialogu z obecną władzą, aby jak najszybciej doszło do rozwiązania kryzysu politycznego, w jakim znalazła się Białoruś i zorganizowania nowych wyborów - uznała Cichanouska.

 

"Ciężko mi znaleźć słowa, by opisać, co się dzieje w kraju"

 

Wyjaśniła też, że niedawne oświadczenie Rady Koordynacyjnej, że "nie jest przeciw Rosji" wiąże się fałszywymi głosami, że opozycja na Białorusi chce zamknąć granice z Rosją.

 

- Rada powiedziała to, co powiedziała, żeby zadać kłam tym głosom - stwierdziła białoruska opozycjonistka.

 

Cichanouska była też pytana o to, czy policjanci, którzy bardzo brutalnie tłumili protesty na ulicach białoruskich miast, powinni w przyszłości ponieść odpowiedzialność karną.

 

ZOBACZ: "Przez ostatnie 5 lat PiS zawalił politykę wschodnią. Dziś jesteśmy z tyłu"

 

- Jestem pewna, że sprawiedliwy i uczciwy sąd, który będzie działał po nowych wyborach prezydenckich, będzie musiał przeprowadzić dogłębne śledztwo, w sprawie tego ludobójstwa, do którego doszło na Białorusi i wydać sprawiedliwe wyroki - powiedziała Cichanouska.

 

Pytana o to, czy obawia się, że na Białorusi dojdzie do rozlewu krwi, odpowiedziała, że nie wie, co dzieje się na najwyższych szczeblach białoruskiego dowództwa wojskowego.

 

- Ciężko mi znaleźć słowa, by opisać to, co się dzieje w kraju. Ale jestem bardziej niż przekonana, że każdy człowiek, nawet wojskowy, wyciągnie wnioski. A te wnioski doprowadzą go do tego, że opowie się za narodem Białorusi - powiedziała Cichanouska, podkreślając, że obecnie Białorusini, którzy domagają się nowych wyborów, zjednoczyli się jak nigdy w przeszłości, natomiast przedstawiciele władz stosują terror i represje.

 

"Otrzymałam wiele telefonów, w tym z Polski"

 

- My zwracamy się, do tych mundurowych, dla których słowa honor i godność, nadal coś znaczą, aby zastanowili się nad tym, że też są Białorusinami, że mają żony, matki, i żeby nie wykonywali tych przestępczych rozkazów i żeby dołączyli się do narodu - powiedziała Cichanouska.

 

ZOBACZ: Masowe protesty w Mińsku, a w sieci nagranie Łukaszenki z kałasznikowem

 

Niedawna kandydatka na prezydenta Białorusi oceniła też, że kraje Zachodu - Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej - robią wszystko, co w ich mocy, by pomóc Białorusinom.

 

- Otrzymałam wiele telefonów, od przywódców wielu krajów, w tym też z Polski. Rozmawiałam z premierem, który oferował mi i narodowi Białorusi wsparcie w walce o nasze prawa - powiedziała.

 

Cichanouska wyraziła także wdzięczność władzom Litwy, gdzie - jak zapewniła - czuje się bezpiecznie.

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie