Portugalia: dzieci na kwarantannie, nikt nie może ich odwiedzać

Świat
Portugalia: dzieci na kwarantannie, nikt nie może ich odwiedzać
Pixabay/ zdj. ilustracyjne

Rzecznik praw obywatelskich Portugalii zażądał wyjaśnień od ministerstwa zdrowia tego kraju, które z powodu epidemii umieszcza na 14-dniowej kwarantannie dzieci odebrane rodzicom z powodów społecznych. W okresie tym nie może ich odwiedzać żaden członek rodziny.

We wtorek lizboński dziennik "Publico" ujawnił, że zjawisko umieszczania dzieci na przymusowej izolacji przed skierowaniem ich do domów dziecka lub innych instytucji opieki nad nieletnimi dotyczy w okresie epidemii także tych najmłodszych, u których test dał wynik negatywny.

 

Skarga na nieuzasadnione prawem praktyki resortu zdrowia trafiła do rzecznika praw obywatelskich Marii Lucii Amaral za pośrednictwem organizacji AjudAjudar, pomagającej dzieciom z rodzin dysfunkcyjnych.

 

Skarga rzecznika 

 

"Umieszczanie dzieci odebranych rodzicom na 14-dniowej kwarantannie przed ich skierowaniem do właściwych instytucji to praktyka poważnie sprzeczna z prawami dziecka" - oceniło kierownictwo AjudAjudar w wydanym oświadczeniu.

 

ZOBACZ: Ponowne zakażenia koronawirusem. Pierwsze potwierdzone przypadki w Europie

 

Władze organizacji napisały też, że mają dowody na pogorszenie się sytuacji wielu "zaniedbanych dzieci", a ich położenie jeszcze się skomplikowało w efekcie restrykcji wprowadzonych przez rząd Portugalii w związku z Covid-19.

 

ZOBACZ: MSZ odradza podróże do Chorwacji. Powodem duży wzrost zakażeń

 

W odpowiedzi na zarzuty ministerstwo zdrowia wydało komunikat, w którym napisało, że pozostawienie dziecka odebranego rodzinie na kwarantannie, "choć jest doświadczeniem bardzo trudnym", służy ochronie innych dzieci przed zakażeniem.

laf/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie