Koronawirus w Polsce. Najnowsze dane

Polska
Koronawirus w Polsce. Najnowsze dane
PAP/Łukasz Gągulski
Karetka z powiatu limanowskiego pod Oddziałem Klinicznym Chorób Zakaźnych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u 763 osób – podało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Resort przekazał, że zmarło kolejnych 17 chorych, najmłodszy miał 45 lat. Łącznie od początku epidemii potwierdzono obecność koronawirusa u 63 tys. 73 osób, a zmarło 1977 chorych.

Nowe potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem pochodzą z województw: małopolskiego (141), mazowieckiego (99), pomorskiego (93), śląskiego (89), podkarpackiego (59), łódzkiego (50), dolnośląskiego (44), wielkopolskiego (32), kujawsko-pomorskiego (30), lubelskiego (29), podlaskiego (28), warmińsko-mazurskiego (21), świętokrzyskiego (20), zachodniopomorskiego (12), opolskiego (10) i z lubuskiego (6).

 

Resort poinformował także o śmierci 17 osób zakażonych koronawirusem w wieku od 45 do 96 lat. Do zgonów doszło w Wągrowcu, Poznaniu, Gliwicach, Zawierciu, Tychach, Raciborzu, Ostródzie, Łodzi, Wieluniu, Makowie Mazowieckim, Grudziądzu, Krakowie, Nowym Targu i w Bolesławcu.

 

Większość zmarłych – jak przekazało Ministerstwo Zdrowia – miało choroby współistniejące.

 

ZOBACZ: Ponowne zakażenia koronawirusem. Pierwsze potwierdzone przypadki w Europie

 

Do tej pory wyzdrowiało 42 tys. 784 pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2, w szpitalach z powodu COVID-19 przebywa 2 tys. 167 osób; pod respiratorem jest 76 chorych. Resort podał też, że kwarantanną objęto 100 tys. 023 osoby, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym 8 tys. 544.

 

Ostatniej doby wykonano ponad 22,2 tys. testów na obecność koronawirusa. Ogółem przebadano dotąd 2 mln 577 tys. 726 próbek pobranych od 2 mln 467 tys. 528 osób – podało we wtorek Ministerstwo Zdrowia.

 

W piątek padł kolejny rekord zakażeń. Ministerstwo zdrowia potwierdziło 903 nowe zakażenia koronawirusem. Najwięcej chorych zdiagnozowano w województwach: śląskim, małopolskim i mazowieckim. Dzień później zakażeń było 900. 

 

Mniej zakażeń w kopalniach 

 

Z danych spółek węglowych wynika, że poniedziałek jest dwunastym z kolei dniem, kiedy zmalała liczba zakażonych koronawirusem pracowników śląskich kopalń. Obecnie z infekcją SARS-CoV-2 zmaga się 865 osób, o 35 mniej niż w niedzielę.

 

W PGG minionej doby wyzdrowiały 32 kolejne osoby. W sumie koronawirusa w tej spółce pokonało 2471 pracowników (blisko 78 proc.) z 3180 zakażonych od początku pandemii. W tej spółce choruje obecnie 709 osób, największą grupę zainfekowanych stanowią górnicy z kopalń Chwałowice i Bielszowice. 835 pracowników PGG jest na kwarantannie.

 

ZOBACZ: Gdynia: koronawirus w urzędzie miasta

 

W JSW odnotowano minionej doby jedno nowe zakażenie i dwa przypadki pokonania infekcji. Liczba osób, u których od początku pandemii badania potwierdziły SARS-CoV-2, wynosi 4122, z czego 4040 osób (ok. 98 proc.) jest już wyleczonych.

 

W prywatnej kopalni Silesia w Czechowicach-Dziedzicach do poniedziałku zanotowano łącznie 298 przypadków infekcji SARS-CoV-2 – od wtorku nie przybyło tam nowych zakażeń. Wyzdrowiały 224 osoby (ok. 75 proc.) – od niedzieli siedem kolejnych. Nadal chorują 74 osoby. 22 pracowników zakładu przebywa na kwarantannie.

 

ZOBACZ: Koronawirus w szkole w Grodzisku Wlkp. Tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego

 

Łącznie, według poniedziałkowych danych spółek węglowych, od początku epidemii koronawirusem zakaziło się 8 tys. 190 górników z PGG, JSW, spółki Węglokoks Kraj (gdzie wszyscy już wyzdrowieli) i prywatnej kopalni Silesia. Około 90 proc. zakażonych już wyzdrowiało.

 

Lista stref "żółtych" i "czerwonych"

 

Na nowej liście stref "żółtych" i "czerwonych", które objęte są dodatkowymi obostrzeniami znajduje się 19 powiatów - ogłosił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Uściślił, że niektóre powiaty opuściły strefę "żółtą", a inne do niej weszły. Kraków, Koszalin i Katowice zostały objęte alertem.

 

ZOBACZ: Nowa lista stref "żółtych" i "czerwonych". Alertem objęto kilka miast

 

Na nowej liście w strefie "czerwonej" znalazły się powiaty: wieluński, nowosądecki, rybnicki, lipski, nowotarski oraz Nowy Sącz i Rybnik. 

 

Strefa "żółta" obejmuje powiaty: tatrzański, ostrzeszowski, ostrowski, pajęczański, łowicki, przemyski, pszczyński, jarosławski, radziejowski oraz Ruda Śląska, Żory i Biała Podlaska.  

 

Zmiany w powiatach, które znalazły się na liście, obowiązują od piątku.

msl/luq/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie