Trzyma w domu ok. 40 kotów. Sąsiedzi zbudowali zasieki

Polska
Trzyma w domu ok. 40 kotów. Sąsiedzi zbudowali zasieki
Interwencja
Śledztwo prokuratury dopiero ruszyło. Póki co chore i zaniedbane koty nadal niszczą, brudzą, wyjadają rybki z oczek wodnych mieszkańców, buszują po śmietnikach

Niszczą i brudzą. Mieszkańcy Widuchowej k. Szczecina mają problem z kilkudziesięcioma kotami, należącymi do jednej z sąsiadek. Pani Lidia zgromadziła ich około 40. Są zaniedbane, chore oraz głodne. Gdy wychodzą z domu, rozchodzą się po całej okolicy, niszcząc i brudząc na prywatnych posesjach.

- Wchodzą na nasze posesje, ogrody. W ogródkach warzywnych marchewki nie wyrwiemy, bo jest w odchodach. Oprócz kotów to przeszkadza nam, że ta pani zbiera syf i pali w piecu – opowiadali okoliczni mieszkańcy w rozmowie z dziennikarzem programu "Interwencja".

 

ZOBACZ: Powinniśmy karać bardzo dotkliwie za znęcanie się nad zwierzętami - Rozenek w "Debacie Dnia"

 

Sprawą zajmowały się już służby. - Weszło do niej dwóch policjantów. Jeden wypadł i wymiotował. Mówił, że czegoś takiego nie widział i, że kotów jest ze 40. Strasznie tam śmierdzi – powiedział.

Wszyscy bagatelizowali problem

Mieszkańcy od miesięcy zwracali się z prośbą o pomoc do urzędów. Pisali i telefonowali m.in. do sanepidu z pobliskiego Gryfina. Jak dotąd wszyscy bagatelizowali problem. Dyrektorka inspekcji sanitarnej odmówiła nam udzielenia informacji przed kamerą. Urzędniczkę spotkaliśmy, kiedy wychodziła z pracy. - Pracownicy byli tam. Nie weszli na teren, ale podczas oględzin zewnętrznych nie wyczuli zapachu, kotów – przekazała Wioletta Rożko, dyrektor sanepidu w Gryfinie.

 

Jedna z mieszkanek zaalarmowała również towarzystwo opieki nad zwierzętami.- Tłumaczyłam, że koty są chore, zaniedbane, że umierają, bo są rozjeżdżane przez auta, ale nie dostałam żadnej odpowiedzi – stwierdziła.

 

ZOBACZ: Boksów nie czyszczono miesiącami. "Zbrodnia na zwierzętach w stadninie koni w Janowie Podlaskim"

 

Sprawą zainteresował się dopiero aktualny włodarz gminy. Poprosił o pomoc powiatowego lekarza weterynarii.- Sytuacja jest patowa, bo dotąd wszystkie służby, które się tym zajmowały, nie potrafiły znaleźć sposobu skutecznego, żeby tę sytuację rozwiązać – mówił Jerzy Sołtysiak, pełniący funkcję wójta gminy Widuchowa.

 

WIDEO: Trzyma kilkadziesiąt kotów. Sąsiedzi proszą o pomoc

  

"Nie można ich policzyć"

- Inspektor weterynaryjny stwierdził dużą ilość kotów, nie można ich policzyć. Napisaliśmy do wójta zgłoszenie o utrzymywaniu ich w stanie niechlujstwa, zaniedbania. Oprócz tego powiadomiliśmy prokuraturę o znęcaniu się nad zwierzętami – przekazał Hubert Gumowski, powiatowy lekarz weterynarii w Gryfinie.

 

- Ile ma pan lat? Wziął pan pożyczkę w bankach? Proszę przynieść granaty i wywalić w mój dom. To wszystko – powiedziała nam właścicielka kotów, pani Lidia.

 

ZOBACZ: Konie pomagały niepełnosprawnym dzieciom. Ktoś otruł zwierzęta

 

Śledztwo prokuratury dopiero ruszyło. Póki co chore i zaniedbane koty nadal niszczą, brudzą, wyjadają rybki z oczek wodnych mieszkańców, buszują po śmietnikach. A właścicielka kotów nie wpuszcza kontroli  do swojego domu. Bezradna pani Danuta wokół swojego domu zrobiła zasieki z cegły, siatki i drutu kolczasty, aby stada kotów nie wchodziły na podwórko. - Codziennie chodziłam i zbierałam ich kocie odchody – wspomina.

ms/ "Interwencja"
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie