Protesty w Dublinie przeciwko restrykcjom dotyczącym pandemii

Świat
Protesty w Dublinie przeciwko restrykcjom dotyczącym pandemii
Flickr/fot. Joshua Hayes/zdj. ilustracyjne
Kilkaset osób protestowało w sobotę w Dublinie przeciwko ograniczeniom wprowadzonym w Irlandii w celu powstrzymania epidemii koronawirusa. Zatrzymano cztery osoby

Kilkaset osób protestowało w sobotę w Dublinie przeciwko ograniczeniom wprowadzonym w Irlandii w celu powstrzymania epidemii koronawirusa. Zatrzymano cztery osoby.

Kilkaset osób protestowało w sobotę w Dublinie przeciwko ograniczeniom wprowadzonym w Irlandii w celu powstrzymania epidemii koronawirusa. Zatrzymano cztery osoby. To pierwszy w Irlandii bardziej znaczący protest przeciwko wprowadzonym restrykcjom. Zorganizowały go grupy Yellow Vests Ireland, nawiązujące nazwą do francuskiego ruchu żółtych kamizelek, oraz Health Freedom Ireland.

 

ZOBACZ: Ogromne ilości maseczek i rękawiczek w sieciach. Rybacy alarmują

 

Uczestnicy protestu, podczas którego nie zachowywano zasad dystansu społecznego, a większość osób nie zasłaniała twarzy, przekonywali, że wprowadzone przez rząd restrykcje są niekonstytucyjne i niepotrzebne oraz że nie ma dowodów na to, by zasłanianie twarzy zmniejszało rozprzestrzenianie się wirusa. W trakcie demonstracji doszło do niewielkich przepychanek z policją, ale ogólnie przebiegła ona spokojnie.

 

Niepokojące są dane o nowych zakażeniach

Tymczasem irlandzkie ministerstwo zdrowia podało w sobotę, że w ciągu ostatniej doby z powodu Covid-19 zmarły dwie osoby, zaś zakażenie koronawirusem wykryto u 156. W efekcie liczba ofiar śmiertelnych epidemii wzrosła do 1777, zaś potwierdzonych zakażeń – do 27 908.

 

W ostatnich kilkunastu dniach dobowa liczba zgonów najczęściej wahała się w przedziale od zera do dwóch, natomiast niepokojące są dane o nowych zakażeniach, bo jest to już czwarty dzień w ciągu ostatnich ośmiu, gdy ich liczba jest znacząco wyższa niż 100. Jeszcze w pierwszej połowie lipca średnia dobowa nie przekraczała 20.

 

ZOBACZ: Naukowcy: do grudnia w USA na Covid-19 umrze ponad 300 tys. ludzi

 

W związku z rosnąca liczbą infekcji we wtorek irlandzki rząd przywrócił część restrykcji, które wcześniej zostały zniesione. Zmniejszono maksymalną wielkość zgromadzeń: na otwartym powietrzu - z 200 osób do 15, zaś w zamkniętych pomieszczeniach - z 50 do sześciu, choć wyłączone są z tego sklepy, restauracje, obrzędy religijne i śluby. Zalecono unikanie transportu publicznego, zaś pracodawcy powinni umożliwić pracę zdalną, jeśli jest to możliwe. Osobom powyżej 70. roku życia zalecono ograniczenie kontaktów do możliwie wąskiego grona osób. 

ms/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie