Samobójcza śmierć pacjentki. Zarzuty dla trojga lekarzy

Polska
Samobójcza śmierć pacjentki. Zarzuty dla trojga lekarzy
piqsels
Były komendant szpitala i troje lekarzy oskarżonych po samobójczej śmierci pacjentki

Prokuratura Regionalna w Gdańsku skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko b. komendantowi 7. Szpitala Marynarki Wojennej i trojgu innych lekarzy po samobójczej śmierci pacjentki chorej na depresję. Troje lekarzy oskarżono o nieumyślne spowodowanie śmierci kobiety, a jednego o fałszowanie dokumentacji lekarskiej.

Informację o zakończeniu śledztwa aktem oskarżenia przeciwko czterem lekarzom potwierdził w czwartek Remigiusz Signerski z Prokuratury Regionalnej w Gdańsku.

 

- W dniu 5 sierpnia br. skierowano akt oskarżenia do Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ w Gdańsku - powiedział prokurator Signerski.

 

ZOBACZ: Koronawirus w szpitalu w Lublinie. W kwarantannie 16 lekarzy i 31 pielęgniarek

 

Śledztwo w sprawie zaniedbań lekarzy toczyło się w Prokuraturze Regionalnej w Gdańsku od jesieni 2016 r. W sprawie przewijały się nazwiska znanych trójmiejskich psychiatrów.

 

Zdiagnozowano depresję

 

Jesienią 2015 r. 40-letnia kobieta trafiła na oddział psychiatryczny jednego z gdańskich szpitali, kilka tygodni później została przeniesiona do 7. Szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku. U pacjentki zdiagnozowano depresję.

 

Kobieta była leczona farmakologicznie na oddziale psychiatrycznym szpitala. Jej stan się pogarszał. Na początku lutego 2016 r. pacjentka otrzymała przepustkę na weekend. Pojechała do domu, a dzień później w Gdyni rzuciła się pod pociąg. Kobieta zostawiła męża i osierociła dwoje dzieci.

 

ZOBACZ: Zmarł pacjent podłączony do respiratora. Bliscy wyciągnęli wtyczkę... by uruchomić klimatyzator

 

Po śmierci 40-latki jej rodzina zawiadomiła o sprawie prokuraturę. Podnosiła, że lekarze dopuścili się zaniedbań, zezwalając na wyjście pacjentki ze szpitala, czym nieumyślnie przyczynili się do jej śmierci.

 

Prokuratura przez kilka lat prowadziła śledztwo w tej sprawie. Na oskarżeniu lekarzy zaważyła m.in. opinia biegłych, która trafiła do prokuratury w tym roku.

 

Fałszowanie dokumentacji medycznej

 

Prokuratura Regionalna w Gdańsku oskarżyła w tej sprawie Dariusza J., byłego już komendanta 7. Szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku (odwołany ze stanowiska przez szefa MON z funkcji wz. z nieprzyjęciem pacjentów chorych na COVID-19 do placówki), Janusza F., Annę W. oraz Wojciecha P.

 

Troje pierwszych lekarzy oskarżono o nieumyślne spowodowanie śmierci pacjentki i narażenia człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Czwarty z medyków odpowie za fałszowania dokumentacji lekarskiej.

 

Oskarżeni przez prokuraturę lekarze nie przyznali się do winy.

 

Pełnomocnik b. komendanta, mecenas Paweł Zieliński wniósł o zwrot sprawy do prokuratury.

 

"Wnieśliśmy o zwrot aktu oskarżenia w związku z naruszeniem gwarancji procesowych oskarżonego dotyczącego jego prawa do obrony oraz brakiem przeprowadzenia czynności w postaci końcowego zaznajomienia się z aktami sprawy, a tym samym uniemożliwienie nam złożenia wniosków o uzupełnienie śledztwa. Bardzo przykre, że prokurator nie stosuje w sposób prawidłowy przepisów kodeksu postępowania karnego" - powiedział PAP mecenas Paweł Zieliński.

 

Jego zdaniem sprawa nie jest jednoznaczna i to sąd będzie musiał rozstrzygnąć, czy lekarze rzeczywiście przyczynili się do śmierci pacjentki.

 

Lekarzom oskarżonym o niemyślne spowodowanie śmierci pacjentki grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

 

Kmdr Dariusz J. był komendantem 7. Szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku do 18 kwietnia br. Został odwołany z funkcji przez ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka.

 

Dzień wcześniej odmówił przyjęcia na oddział zakaźny kilkunastu osób zakażonych koronawirusem z pobliskiego Domu Pomocy Społecznej w Gdańsku Oliwie.

 

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku prowadziła w tej sprawie czynności sprawdzające, ale nie dopatrzyła się zaniedbań ze strony komendanta oraz personelu placówki i odmówiła wszczęcia śledztwa ws. nieprzyjęcia pensjonariuszy DPS zarażonych Covid-19 do 7. Szpitala Marynarki Wojennej.

 

Choć komendant postępował zgodnie procedurami związanymi z COVID-19, nie wrócił już na stanowisko.

msl/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie