Ognisko koronawirusa w szpitalu w Gostyninie. 19 zakażonych pacjentów i 5 pracowników

Polska
Ognisko koronawirusa w szpitalu w Gostyninie. 19 zakażonych pacjentów i 5 pracowników
PAP/Leszek Szymański
80 pracowników wraz z rodzinami zostało objętych obowiązkową kwarantanną domową, łącznie 218 osób

Na oddziałach psychogeriatrii i psychiatrii szpitala Wojewódzkiego Samodzielnego Zespołu Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej w Gostyninie wykryto ognisko koronawirusa. Zakażenie SARS-CoV-2 potwierdzono dotąd u 19 pacjentów i 5 pracowników. Ponad 270 osób objęto kwarantanną domową.

Jak informuje Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny, pierwsze potwierdzone zachorowanie na Covid-19 u pacjentki oddziału psychogeriatrycznym gostynińskiej placówki zostało zgłoszone 7 lipca - po otrzymaniu powiadomienia natychmiast rozpoczęto tam dochodzenie epidemiologiczne.

 

Według opublikowanego w niedzielę komunikatu gostynińskiej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, dotyczącego sytuacji na oddziałach psychogeriatrii i psychiatrycznym tamtejszego szpitala, "w ognisku z wynikiem pozytywnym badania w kierunku zakażeń koronawirusem SARS Cov-2 do chwili obecnej zarejestrowano 19 pacjentów oraz 5 pracowników".

 

218 osób na kwarantannie 

 

W informacji podkreślono jednocześnie, że "w trakcie prowadzonego dochodzenia epidemiologicznego i czynności przeciwepidemicznych do chwili obecnej 5 osób - personel z wynikiem pozytywnym zostało objętych izolacją domową – wyniki zostały przekazane do lekarzy pierwszego kontaktu ze wskazaniem opieki medycznej; 80 pracowników wraz z rodzinami zostało objętych obowiązkową kwarantanną domową, łącznie 218 osób".

 

ZOBACZ: Rekord liczby zakażeń w USA. Trump zmienił zdanie ws. maseczek

 

Ponadto, jak wynika z komunikatu Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gostyninie, w związku z wystąpieniem ogniska zakażeń SARS-CoV-2 na oddziałach psychogeriatrii i psychiatrycznym tamtejszego szpitala, 53 inne osoby mające styczność z osobami pozytywnymi zostały objęte obowiązkową kwarantanną domową, w tym 8 pracowników szpitala w Gorzewie, którzy mieli kontakt z jednym z zakażonych pacjentów – chodzi o osobę przeniesioną z oddziału psychogeriatrii gostynińskiej placówki na oddział pulmonologii szpitala w Gorzewie.

 

W informacji tej zaznaczono również, iż 154 osoby znajdują się obecnie pod nadzorem epidemiologicznym, w tym 25 osób związanych ze szpitalem w Gorzewie – są to zarówno pracownicy, jak i pacjenci oddziału pulmonologicznego.

 

Pierwszy przypadek 7 lipca 

 

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gostyninie wyjaśniła, że zaraz po wykryciu ogniska zakażeń SARS-CoV-2 na oddziałach psychogeriatrii i psychiatrycznym tamtejszego szpitala do placówki tej skierowano pismo nakazujące w trybie pilnym podjęcie czynności przez Zespół Kontroli Zakażeń Szpitalnych oraz przekazanie informacji dotyczących wdrożonych procedur, podjętych ustaleń i działań ograniczających możliwość szerzenie zakażeń wewnątrzzakładowych.

 

Jak podano, pacjentka oddziału psychogeriatrii szpitala w Gostyninie, u której zdiagnozowano Covid-19 jako pierwszej - 7 lipca - została następnie przewieziona na oddział obserwacyjno-zakaźny Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku, natomiast zakażony pacjent z oddziału pulmonologicznego szpitala w Gorzewie został przyjęty do Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.

 

ZOBACZ: Koronawirus w krakowskich autobusach. Sanepid szuka pasażerów

 

Jednocześnie wszyscy pacjenci z oddziału psychogeriatrii gostynińskiej placówki, u których zdiagnozowano Covid-19 zostali przewiezieni do szpitala w Siedlcach, dedykowanego do opieki psychiatrycznej dla dorosłych, jak również zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Z kolei pacjenci oddziału psychiatrycznego, u których zdiagnozowano Covid-19 są izolowani na oddziale - trwa ustalanie trybu przewiezienia wszystkich do szpitali jednoimiennych, dedykowanych do leczenia pacjentów zakażonych koronawirusem.

 

"Dochodzenie epidemiologiczne jest w toku, podejmowane są i prowadzone czynności ograniczające szerzenie się zakażeń wśród mieszkańców powiatu gostynińskiego" – podkreślono w niedzielnym komunikacie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

grz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie