Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]
PAP/EPA/FILIP SINGER
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata

Według ogłoszonych we wtorek statystyk Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore łączna liczba przypadków zakażenia koronawirusem od początku pandemii w USA sięga 5 480 487. Zmarło w sumie 171 679 osób. 1352 osób zmarło w ciągu ostatniej doby z powodu Covid-19 w Brazylii - poinformowało we wtorek ministerstwo zdrowia tego kraju. Stwierdzono 47 784 nowe zakażenia. Śledź naszą relację na żywo.

Zapis relacji
Relacja zakończona

Rząd Węgier radzi obywatelom, by nie planowali od 1 września wakacji za granicą ze względu na możliwe obostrzenia spowodowane sytuacją epidemiczną w Europie – oświadczył w środę szef kancelarii premiera Gergely Gulyas na konferencji prasowej.

Irlandii grozi wkrótce wzrost liczby zakażeń koronawirusem do poziomu, z którym nie będzie mogła sobie poradzić - ostrzegł w środę prof. Philip Nolan, szef zespołu modeli epidemicznych w rządowej radzie ds. kryzysowych sytuacji zdrowotnych (NPHET).

Izba Poselska czeskiego parlamentu przegłosowała w środę ustawę umożliwiająca głosowanie podczas kwarantanny. Wprowadzono m.in. możliwość głosowania z samochodu w specjalnie do tego stworzonych komisjach wyborczych.

Liczba nowych zakażeń koronawirusem wykrytych we Francji w ciągu ostatniej doby wyniosła 3776 - poinformowały w środę francuskie władze. Tygodniowa średnia zakażeń wzrosła do 2621 i osiągnęła poziom porównywalny do kwietnia, kiedy pandemia rozprzestrzeniała się najszybciej - pisze Reuters.

W Nowym Jorku odnotowano rekordowo niski odsetek pozytywnych wyników testów na obecność SARS-CoV-2. Burmistrz Bill de Blasio poinformował w środę, że dzień wcześniej wyniósł on tylko 0.24 proc. Uznał to za odzyskanie przez miasto kontroli nad koronawirusem.

Rząd wspólnoty autonomicznej Balearów zakazał organizacji zabaw na statkach oraz na basenach. Nowe restrykcje na hiszpańskim archipelagu mają związek z rosnącą liczbą zakażeń wirusem SARS-CoV-2.

Norweskie MSZ poinformowało w środę o rozszerzeniu listy "czerwonych" krajów o Wielką Brytanię, Irlandię, Grecję oraz Austrię. Od soboty osoby przyjeżdżające z tych krajów obowiązywać będzie 10-dniowa kwarantanna z powodu pandemii Covid-19.

Od 24 sierpnia osoby przybywające do Finlandii m.in. z Niemiec, Norwegii, Danii, Islandii, Grecji i Cypru będą musiały poddać się 14-dniowej samoizolacji - ogłosiła w środę minister spraw wewnętrznych Maria Ohisalo. Decyzja ma powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa.

W Wielkiej Brytanii w ciągu minionej doby zanotowano 16 zgonów z powodu Covid-19, a liczba wykrytych zakażeń koronawirusem zwiększyła się o 812 - poinformował w środę po południu brytyjski rząd.

U 12 osób z Domu Pomocy Społecznej w Orzeszu (Śląskie) – 9 mieszkańców i 3 pracowników – przeprowadzone ostatnio badania potwierdziły zakażenie koronawirusem – podało w środę Starostwo Powiatowe w Mikołowie.

W Hiszpanii przybywa środowisk negujących istnienie pandemii Covid-19, a także organizowanych przez nie protestów. Jeden z uczestników takiej manifestacji w środę trafił w stanie ciężkim do jednego z madryckich szpitali po zakażeniu koronawirusem.

Ministerstwo zdrowia Iranu poinformowało w środę o śmierci kolejnych 153 osób zakażonych koronawirusem. Całkowita liczba ofiar pandemii Covid-19 w kraju przekroczyła 20 tys. Liczba zakażeń wynosi ponad 350 tys., z czego 2444 wykryto w ciągu ostatniej doby.

Epidemia Covid-19 doprowadziła w Hiszpanii do drastycznego wzrostu przypadków zaburzeń psychicznych u obywateli. Media, powołujące się na statystyki medyczne, twierdzą w środę, że publiczna służba zdrowia w tym kraju nie jest już w stanie poradzić sobie z problemem.

169 nowych zakażeń koronawirusem zarejestrowano w Bułgarii w ciągu ostatniej doby - poinformowało w środę ministerstwo zdrowia. Na Covid-19 zmarło siedmiu kolejnych chorych; łącznie w kraju odnotowano 519 ofiar śmiertelnych epidemii. Najnowsze dane uzyskano na podstawie liczby testów, która była większa niż podczas weekendu, lecz prawie dwukrotnie niższa niż w minionym tygodniu

Resort zdrowia Portugalii groził zwolnieniami dyscyplinarnymi lekarzom, którzy ujawnili liczne zaniedbania w domu opieki społecznej w Reguengos de Monsaraz na wschodzie kraju, gdzie na Covid-19 zmarło 18 osób - piszą w środę media, powołujące się raport Izby Lekarskiej. Według tygodnika “Expresso” i portalu Observador przedstawiciel ministerstwa zdrowia miał “zastraszać kilku lekarzy”, którzy ujawniali nieprawidłowości w ośrodku, gdzie w czerwcu doszło do licznych infekcji oraz zgonów w związku z koronawirusem.

Minister pracy Niemiec Hubertus Heil uznał za możliwe wprowadzenie skróconego czasu pracy w celu ograniczenia bezrobocia. Powiedział to w opublikowanym w środę wywiadzie dla niemieckich dzienników regionalnych koncernu prasowego Funke.

Od pewnego czasu trwa w Niemczech dyskusja nad skróceniem tygodnia roboczego do czterech dni, co miałoby pomóc w przezwyciężeniu społecznych skutków kryzysu koronawirusowego.

W przypadku choroby COVID-19 utrata smaku i węchu jest inna niż wtedy, gdy rozwija się grypa lub przeziębienie. Z badań brytyjskich specjalistów wynika, że jest ona nagła i znacznie poważniejsza, gdy zakażenie wywołuje koronawirus. To kolejne ważne odkrycie pozwalające lepiej odróżnić zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 od innych infekcji na podstawie samych objawów. Kierujący badaniami prof. Carl Philpott z University of East Anglia twierdzi na łamach pisma „Rhinology”, że kiedy rozwija się choroba COVID-19, utrata węchu jest nagła i poważna. Nos przy tym zwykle nie jest zablokowany i cieknący, a większość chorych nadal jest w stanie swobodnie oddychać. Chorobę te odróżnia od grypy spłycenie oddechu, ale występuje ono w bardziej zaawansowanym rozwoju stadium COVID-19.

 

Papież Franciszek powiedział w środę, że pandemia ukazała trudną sytuację ubogich i panujące nierówności. Dodał, że trzeba znaleźć lekarstwo na „małego, ale strasznego wirusa, który rzuca cały świat na kolana” oraz na "wirusa niesprawiedliwości społecznej".

Podczas audiencji generalnej w Watykanie, w kolejnej katechezie z cyklu “Uzdrowić świat”, papież podkreślił, że koronawirus, który „nie czyni wyjątków między ludźmi, znalazł na swojej niszczącej drodze wielkie nierówności oraz dyskryminację” i je zwiększył.

Dobowy przyrost zakażeń koronawirusem w Rosji utrzymuje się w środę, czwarty dzień z rzędu, poniżej 5 tysięcy; sztab rządowy poinformował o wykryciu w ciągu minionej doby 4748 nowych infekcji. Zmarło 117 osób. Wyzdrowiało w ciągu minionej doby 6795 pacjentów.

Ostatniej doby wykonano ponad 28,7 tys. testów na obecność koronawirusa. Ogółem przebadano dotąd 2 mln 438 tys. 135 próbek pobranych od 2 mln 333 tys. 126 osób – podało w środę Ministerstwo Zdrowia.

Od początku epidemii wykryto zakażenie koronawirusem u 58 tys. 611 osób, zmarło 1 tys. 913 chorych, a wyzdrowiało 40 tys. 99 osób.

Mamy 735 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa - poinformowało we wtorek Ministerstwo Zdrowia.  Jak dodano, zmarło 17 kolejnych pacjentów. Do tej pory w Polsce potwierdzono 58 611 zakażeń. 1913 osób zmarło.

 

Na Ukrainie poprzedniego dnia wykryto największą dotychczas dobową liczbę zakażeń koronawirusem - 1967 - i hospitalizowano 436 osób z Covid-19, tj. najwięcej od początku pandemii - podały w środę władze. 28 chorych zmarło, a 812 pacjentów wyzdrowiało.

"Covid-19 nabiera tempa, widzimy tę tendencję w ostatnim miesiącu. Bardzo szybko przekroczyliśmy granicę tysiąca chorych na dobę, teraz zbliżamy się do dwóch tysięcy" - oznajmił na środowym briefingu minister ochrony zdrowia Ukrainy Maksym Stepanow.

Wielka Brytania raczej nie pójdzie w ślady Francji i nie wprowadzi nakazu zasłaniania twarzy w miejscach pracy, ponieważ większość zakażeń obecnie ma miejsce w domach - powiedział w środę brytyjski minister zdrowia Matt Hancock.

32 nowe zakażenia koronawirusem stwierdzono w ciągu ostatniej doby na Węgrzech, nie zmarł natomiast żaden chory na Covid-19 – poinformowano w środę na rządowej stronie poświęconej pandemii.

W sumie od początku pandemii wykryto na Węgrzech 5002 zakażenia koronawirusem. 609 chorych na Covid-19 zmarło, a 3665 osób wyzdrowiało. Nadal rośnie liczba aktywnych zakażeń, których jest obecnie 728. Opieki szpitalnej wymaga obecnie 57 chorych na Covid-19, z czego siedmioro oddycha przy pomocy respiratora.

Władze Korei Południowej zgłosiły w środę 297 nowych zakażeń koronawirusem, najwięcej od 8 marca – przekazała agencja Yonhap. Kraj boryka się z nowymi ogniskami infekcji, szczególnie w Seulu i okolicach, a dobowe bilanse od tygodnia nie spadają poniżej 100.

Wśród nowych zakażeń jest 283 przypadków lokalnych. Łączny bilans infekcji wzrósł w ciągu ostatniego tygodnia o prawie 1,3 tys. przypadków i przekroczył w środę 16 tys. Od początku pandemii w Korei Płd. zmarło 306 osób z Covid-19 – wynika z danych Koreańskich Centrów Kontroli Chorób (KCDC).

Fot. PAP/EPA/JEON HEON-KYUN

Nawet jeśli epidemia koronawirusa będzie utrzymywać się na względnie niskim poziomie, powszechnie powinien być wprowadzony obowiązek noszenia maseczek w szkołach dla personelu i przynajmniej starszych dzieci - rekomenduje zespół ds. COVID-19 przy prezesie Polskiej Akademii Nauk.

Rola białek odpornościowych z grupy interferonów w walce z COVID-19 jest obecnie sprawdzana przez naukowców na całym świecie. Prace nad tym zagadnieniem prowadzi również polska badaczka z Gdańska – poinformowała Fundacja na rzecz Nauki Polskiej.

"Interferony są obecnie badane klinicznie jako obiecujące leki przeciwko COVID-19" – przypomniała wirusolożka dr Alicja Chmielewska z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, cytowana w informacji prasowej przesłanej PAP.

Z powodu niespodziewanych strat finansowych spowodowanych koronawirusem Werder Brema postanowił umieszczać w kontraktach zawodników specjalną klauzulę, która umożliwia klubowi zmniejszenie pensji piłkarzom w przypadku pandemii, bez ich dodatkowej zgody

Średnia wieku osób obecnie zakażonych koronawirusem we Włoszech spadła do 35 lat - ogłosił krajowy Instytut Zdrowia. Na początku epidemii zimą średnia ta wynosiła 60 lat. Lekarze apelują do młodzieży, by nie narażała rodziców i dziadków.

Do znacznego spadku średniej wieku zainfekowanych wirusem doszło w ostatnim miesiącu - wyjaśnił Instytut w najnowszym raporcie.

Fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Naukowcy zajmujący się prognozowaniem epidemii w Polsce rekomendują opóźnienie powrotu dzieci do szkół - czytamy w środowym "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Gazeta powołuje się na analizę wykonaną przez zespół dr Franciszka Rakowskiego z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Uniwersytetu Warszawskiego (ICM), z której wynika, że jeżeli otworzymy wszystkie placówki jednocześnie, to liczba dziennych zachorowań może wzrosnąć nawet do kilku tysięcy przypadków dziennie. "W efekcie nawet kilkadziesiąt powiatów znajdzie się na czerwonej liście z najbardziej dotkliwymi obostrzeniami" - wskazuje "DGP".

Teorie spiskowe dotyczące koronawirusa przypominają fantastykę, która jest wyjątkowo kiepskiej jakości. Promowanie takiej negacji bezpośrednio uderza w pamięć zmarłych pacjentów oraz lekarzy - mówi w wywiadzie dla "Gazety Polskiej" ustępujący minister zdrowia Łukasz Szumowski.

W ciągu minionej doby w Niemczech odnotowano 1510 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformował w środę rano berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI). Zmarło siedem kolejnych osób.

W ciągu ostatniej doby w Meksyku zarejestrowano 5506 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 751 kolejnych zgonów - poinformowało we wtorek wieczorem czasu lokalnego ministerstwo zdrowia tego kraju.

Najwięcej testów na wykrycie koronawirusa wykonano dotychczas na Mazowszu - blisko 560 tys., najmniej w woj. lubuskim - blisko 30 tys. - wynika z zestawienia zamieszonego na stronie resortu zdrowia.

Odwiedzający Nowy Jork, zanim otrzymają w hotelu pokój lub wynajmą go w prywatnej kwaterze, muszą podać swoje dane kontaktowe - rozporządzenie w tej sprawie wydał we wtorek burmistrz miasta Bill de Blasio. Do 20 proc. zakażeń koronawirusem w Nowym Jorku przypisuje się przyjezdnym.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie