Proboszcz parafii w Warszawie z koronawirusem. Sanepid szuka wiernych

Polska
Proboszcz parafii w Warszawie z koronawirusem. Sanepid szuka wiernych
Google Street View
Sanepid prosi o zgłaszanie się osób, które były na mszy 9 sierpnia

Proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na Wrzecionie zakażony Covid-19 został hospitalizowany. Kwarantanną objęto pięć osób z parafii. Sanepid szuka wiernych, którzy 9 sierpnia mieli kontakt z proboszczem - poinformowało w poniedziałek biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.

Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na Wrzecionie wydała komunikat, w którym poinformowano o hospitalizacji ks. proboszcza i kwarantannie wikariusza, kleryka i pracujących w parafii trzech sióstr zakonnych. Zaznaczono, że osoby objęte kwarantanną "nie wykazują jakichkolwiek objawów choroby".

 

ZOBACZ: Ksiądz zakażony koronawirusem. Kościół zamknięty

 

Zapewniono, że pozostali kapłani posługujący w parafii nie mieli bezpośredniego kontaktu z proboszczem, więc "mogą bezpiecznie odprawiać msze święte, udzielać komunii św. i spowiadać".

 

"Czuje się dobrze"

 

"Informujemy, że u naszego ks. Proboszcza Marka Szymuli w ubiegłym tygodniu wykryto zakażenie koronawirusem. Ks. Proboszcz jest obecnie hospitalizowany, ale czuje się dobrze. Księża oraz siostry zakonne, którzy mieli bezpośredni kontakt z Proboszczem (...) przebywają obecnie na kwarantannie" - napisano w komunikacie na stronie parafii.

 

ZOBACZ: Koronawirus na mszy. Sanepid szuka uczestników

 

Obok zachęty do modlitwy w intencji proboszcza i przebywających na kwarantannie, w komunikacie parafii na Wrzecionie znalazła się prośba "o dalsze przestrzeganie zaleceń sanitarnych tj. noszenie maseczek podczas nabożeństw lub zachowanie bezpiecznego dystansu społecznego oraz dezynfekcję rąk".

 

Sanepid szuka wiernych 

 

W związku ze zdiagnozowaniem koronawirusa u proboszcza komunikat wydała także Państwowa Powiatowa Inspekcja Sanitarna w Warszawie.

 

Prosi w nim, "aby osoby, które w dniu 9 sierpnia br. (niedziela) podczas mszy o 7 i 8.30 spowiadały się u ks. proboszcza oraz osoby, które z rąk ks. proboszcza przyjęły komunie świętą na mszy o 11.30 oraz osoby, które w dniu 10 sierpnia (poniedziałek) załatwiały sprawy w kancelarii parafialnej, o pilny kontakt z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Lipsku, który prowadzi sprawę – telefonicznie pod nr. 507-079-464 lub w godzinach od 7.30 do 15 pod numerem 483780087, 483780244 lub mailowo: lipsko@psse.waw.pl – celem objęcia tych osób stosownym nadzorem epidemiologicznym" - zapisano w komunikacie.

 

ZOBACZ: Koronawirus na mszy pierwszokomunijnej. Sanepid szuka pozostałych uczestników

 

Do odwołania pozostaje także zamknięty kościół Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia na Stegnach w Warszawie oraz dom zakonny księży marianów, którzy zostali objęci kwarantanną.

 

"Otwarte pozostaje sanktuarium św. o. Stanisława Papczyńskiego w Górze Kalwarii na Mariankach, ale kwarantanną został objęty dom zakonny ojców marianów" - poinformowało w poniedziałek biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.

 

ZOBACZ: Ks. Isakowicz-Zaleski: trzeba rozdzielić sferę państwa i Kościoła

 

Przełożony o. Jan Rokosz MIC oświadczył, że "dla bezpieczeństwa kościół sanktuaryjny został zdezynfekowany i decyzją Państwowej Inspekcji Sanitarnej nie zostaje zamknięty pod warunkiem, że msze święte będą odprawianie przez księży gości spoza domu zakonnego na Mariankach".

laf/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie