Żywy łańcuch światła w Warszawie. "Polska-Białoruś wspólna sprawa"

Polska
Żywy łańcuch światła w Warszawie. "Polska-Białoruś wspólna sprawa"
Polsat News
Setki młodych osób wyszło na ulice Warszawy. W solidarności z Białorusią

Punktualnie o godz. 20 w niedzielę na centralnych warszawskich ulicach setki młodych ludzi zapaliły latarki tworząc żywy łańcuch solidarności i wsparcia dla narodu białoruskiego. - Jesteśmy razem ze swoimi braćmi; wierzę, że coś się zmieni - powiedziała Rita, uczestniczka wydarzenia.

Łańcuch złożony z setek uczestników rozciągał się przez cztery główne ulice Warszawy: Marszałkowską, Świętokrzyską, Nowy Świat i Aleje Jerozolimskie". Manifestujący, głównie młodzi ludzie, milczeli, trzymali białe róże i transparenty z hasłami: "Stop przemocy", "Polska-Białoruś wspólna sprawa", "Polki solidarne z Białorusinkami".

 

TYGODNIK: O czym marzą Białorusini?

 

Jedna z organizatorek wydarzenia, 26-letnia Rita powiedziała, że żywy łańcuch, który utworzyli manifestujący jest wyrazem wsparcia i solidarności z mieszkańcami Białorusi. - W ten sposób pokazujemy, że jesteśmy z nimi będąc 500 km od nich. To manifestacja naszej miłości oraz poparcia dla naszych braci i kolegów. Krzyki nic nie dają, a jak widać, cisza jest mocniejsza - mówiła.

 

 

Rita powiedziała też, że wierzy iż na Białorusi "coś się zmieni". - Wierzę w to; wierzę, że w końcu będzie dobrze. Co nam pozostaje oprócz tej wiary? - dodała Białorusinka.

 

7 tys. brutalnie zatrzymanych

 

Inna uczestniczka wydarzenia, Kasia powiedziała, że w sposób pokojowy protestuje przeciwko przemocy na Białorusi. "To co tam się dzieje jest karygodne. Jest XXI wiek, mówimy o pokoju na świecie, jest Unia Europejska i ONZ, a mimo wszystko na Białorusi dzieją się takie rzeczy. Uważam, że nie powinno tak być. Dlatego tutaj jestem" - wskazała.

 

ZOBACZ: Protesty na Białorusi. "Ofiar śmiertelnych jest z pewnością więcej"

 

Od początku tygodnia na Białorusi trwają masowe protesty przeciwko prezydentowi Alaksandrowi Łukaszence, związane z wynikami wyborów prezydenckich z 9 sierpnia. Według oficjalnych rezultatów wybory wygrał Łukaszenka, zdobywając 80,1 proc. głosów. Jego przeciwnicy uznali wybory za sfałszowane.

 

Od niedzieli do czwartku milicja i inne służby zatrzymały blisko 7 tys. ludzi, wielu bardzo brutalnie. W więźniarkach, na komendach, w aresztach nad zatrzymanymi znęcano się psychicznie i fizycznie. Od czwartku, wraz ze złagodzeniem reakcji władz na protesty i przyzwoleniem na aktywność uliczną, rozpoczęły się masowe zwolnienia z aresztów.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie