Odzyskany obraz Malczewskiego. Wraca do Polski po latach poszukiwań

Kultura
Odzyskany obraz Malczewskiego. Wraca do Polski po latach poszukiwań
Polsat News
Obraz, który do Polski trafił z Londynu, czeka... kwarantanna i konserwacja, nim zobaczą go zwiedzający.

To historia jak z sensacyjnego filmu. Lata poszukiwań i wreszcie sukces! Nieznany obraz "Przy fortepianie" Jacka Malczewskiego wrócił do Polski z Londynu. Odzyskane dzieło jest teraz w kwarantannie i będzie pokazane publicznie za tydzień - wyjątek zrobiono dla kamery "Wydarzeń" i Małgorzaty Ziętkiewicz.

W czasach koronawirusa odnalezienie zrabowanego podczas wojny przez Niemców dzieła sztuki - jeśli chodzi o procedurę - nie różni się niczym, ale już jego przywiezienie tak.

 

Skrzynia z bezcenną zawartością

 

Kamera "Wydarzeń" mogła być obecna przy niezwykłej scenie na dziedzińcu Muzeum Narodowego w Warszawie, kiedy to po 22 godzinach podróży z Londynu, skrzynia z odnalezionym obrazem - polską stratą wojenną - była kilkakrotnie dezynfekowana. To samo za chwilę miało czekać także płótno Jacka Malczewskiego, które skrywał pakunek.

 

Maseczki i rękawiczki tym razem miały chronić konserwatorów i gości Muzeum Narodowego - przed ewentualnym zarażeniem się... od skrzyni i od tego, co ta skrzynia zawierała. Wirus choroby Covid-19 na tego typu powierzchniach utrzymuje się od 12 godzin do 8 dni. Ryzyko, że obraz mógł być zainfekowany, było duże. Stąd nadzwyczajne procedury opracowane na ten moment.

 

ZOBACZ: "Wydarzenia": nieznany obraz Jacka Malczewskiego wraca do Polski

 

Nikogo w gmachu Muzeum Narodowego nie zdziwił fakt, że przywilej otwierania skrzyni przypadł szefowi resortu kultury. To bowiem Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego stoi za odzyskaniem obrazu. Zresztą od 5 lat wraz polską policją, Interpolem i CIA z dużymi sukcesami odzyskuje zrabowane Polsce dzieła sztuki.

 

- To jest działanie tak wielu osób i systemu, który jest tak dobrze stworzony, że odzyskujemy kolejne rzeczy. Jestem odpowiedzialny za to, aby państwo polskie funkcjonowało i w tym obszarze ono funkcjonuje - powiedział minister kultury, wicepremier Piotr Gliński.

 

"Przy fortepianie" na aukcji w Londynie

 

Obraz miał być sprzedany w jednym z domów aukcyjnych w centrum Londynu, w listopadzie przejęły go brytyjskie służby. "Przy fortepianie", ta bardzo wczesna praca Malczewskiego, była na liście polskich strat wojennych wśród 63 tysięcy innych, których Polska wciąż szuka na całym świecie.

 

Obraz przed wybuchem wojny był w kolekcji muzealnej - na jego odwrocie wciąż jest znajoma sygnatura z symbolem Muzeum Narodowego - słynnym "MN". W identyfikacji dzieła pomógł też podpis malarza i nazwa miejsca, w którym malował siostry przy fortepianie - jego ukochanego Radomia. obok jest także data - 1877.

 

ZOBACZ: Fortuna za obraz Matejki. Padł rekord

 

- Właściciel obrazu, gdy przedstawiono mu argumenty, zachował się przyzwoicie, nie robił problemów - podkreślił w rozmowie z "Wydarzeniami" Piotr Gliński.

 

Kiedy Malczewski malował swoje siostry Bronkę i Helenę przy fortepianie w rodzinnym domu,  właśnie wrócił z Paryża. Miał wtedy 23 lata i w tym obrazie nie zawarł jeszcze niczego, co zapowiadałoby malarski geniusz.

 

- I może własnie dlatego ta praca jest tak cenna, bo... bezcenna i rzadka. Niewiele mamy w Polsce wczesnych prac tego artysty. Ale zobaczyć to płótno można będzie najwcześniej za tydzień - mówi Małgorzata Ziętkiewicz, reporterka "Wydarzeń", która uczestniczyła w rozpakowaniu skrzyni z dziełem Malczewskiego.

 

Obraz czeka kwarantanna i naprawa

 

- Nie dotykamy go w ogóle, jest w oddzielnym pomieszczeniu, odpowiednio oznakowany - powiedziała "Wydarzeniom" Dorota Ignatowicz-Woźniakowska, konserwator zabytków.

 

ZOBACZ: Stopą maluje wyjątkowe obrazy. "Nigdy nie przestanę marzyć"

 

Po kwarantannie obraz spędzi wiele czasu w pracowni konserwatorskiej - ma uszkodzoną ramę , źle naciągnięte płótno i nieco wyblakłe kolory. Później zawiśnie w galerii wśród innych Malczewskich, by pokazać jaką drogę musiał przejść malarz, by później malować już tylko takie arcydzieła, jakie dziś można oglądać w Muzeum Narodowym.

 

WIDEO: Zobacz materiał Małgorzaty Ziętkiewicz o przybyciu dzieła Malczewskiego do Warszawy

  

hlk/ Polsat News, "Wydarzenia", polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie