Hungarica nie wystąpi na koncercie z okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej

Polska
Hungarica nie wystąpi na koncercie z okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej
Facebook/Hungarica
Zespół Hungarica miał wystąpić 14 sierpnia w Warszawie

14 sierpnia w Warszawie odbędzie się koncert z okazji stulecia Bitwy Warszawskiej. Organizator poinformował, że na scenie nie pojawi się węgierski zespół Hungarica. Wcześniej część artystów zrezygnowała z udziału w wydarzeniu z powodu zapowiadanej obecności tej grupy.

Wśród szeregu wydarzeń przygotowywanych z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej znalazł się m.in. koncert "Wolny Świat", którego głównym organizatorem jest Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. 

 

Kontrowersje wokół zespołu

 

W wydarzeniu mieli wziąć udział m.in. Contra Mundum, Luxtorpeda, Maleo Reggae Rockers, Apteka i raper KęKę. Na scenie miał się pojawić również węgierski zespół Hungarica. Teksty zespołu koncentrują się na historii Węgier i losach narodu węgierskiego. W niektórych utworach negowane są także wartości kapitalistyczne oraz niektóre ruchy polityczne. W swoim tekstach węgierscy muzycy często nawiązują do Polski. Grupa nagrała nawet wspólny utwór z założycielem zespołu TSA Andrzejem Nowakiem, sławiący przyjaźń polsko-węgierską.

 

 

Hungarica jest jednym z popularniejszych zespołów rockowych na Węgrzech jednak nie brakuje wokół nich kontrowersji. Członkowie grupy nie ukrywają swojej sympatii do prawicowego ugrupowania politycznego Ruch na rzecz Lepszych Węgier "Jobbik". 

 

ZOBACZ: "Hańba i wstyd, że jeszcze takiego pomnika nie ma". Pietrzak o budowie Łuku Triumfalnego w stolicy

 

Jak poinformował portal onet.pl, "grupa występowała podczas zjazdów w Orlim Gnieździe, gdzie spotykają się m.in. polscy narodowi radykałowie oraz neonaziści". W 2016 roku zespół wystąpił na Marszu Niepodległości w Warszawie.

 

Ze względu na towarzyszące zespołowi kontrowersje część polskich artystów zrezygnowała z udziału w koncercie. Z występów wycofały się zespoły Luxtorpeda i Maleo Reggae Rockers oraz raper Kękę. 

 

"Nigdy nie promowaliśmy żadnej formacji politycznej"

 

W oświadczeniu grupa Hungarica zaznaczyła, że nigdy nie promowała "żadnej formacji politycznej". "Nie występowaliśmy na wiecach politycznych Jobbiku. Natomiast wspólnie z kilkunastoma węgierskimi zespołami muzycznymi graliśmy na festynach i uroczystościach państwowych. Naszym głównym sponsorem jest rząd Węgier. Sierpniowy występ w Warszawie jest możliwy dzięki wsparciu węgierskiego Narodowego Funduszu Kultury (Nemzeti Kulturális Alap)" - napisali w oświadczeniu muzycy.

 

"Przekaz naszego zespołu promuje przyjaźń polsko-węgierską i odwołuje się do wspólnego dziedzictwa historycznego. Jesteśmy jedynym zespołem muzycznym, który tworzy piosenki, przygotowuje wideoklipy i wydaje płyty w języku polskim i węgierskim" - dodali.

 

 

Rezygnacja ze współpracy

 

W poniedziałek dyrektor CSW Piotr Bernatowicz poinformował, że zrezygnowano ze współpracy z zespołem Hungarica. "Zapraszając Hungaricę, opierałem się na znajomości działalności zespołu tworzonego przez następujących muzyków: Zoltán Fábián, Norbert Mentes, Péter Hoffer, Barnabás Preidl. W tym składzie zespół wielokrotnie występował w Polsce z jednoznacznie pozytywnym przesłaniem odnoszącym się do historii i braterskich relacji Polski i Węgier" - czytamy w oświadczeniu.

 

ZOBACZ: Pierwszy pionowy banknot. Upamiętnia Bitwę Warszawską 1920 r.

 

"Jednak w czerwcu w składzie zespołu nastąpiły zmiany. Grupę opuścił wokalista Zoltán Fábián, a ponownie pojawił się w nim Balázs Sziva. Z muzykiem tym związane są kontrowersje dotyczące jego wczesnej działalności w subkulturze skinhead oraz sięganiem po symbole kojarzone z ruchami neonazistowskimi" - dodano.

 

"Jakkolwiek Hungarica nigdy nie propagowała tego rodzaju postaw zarówno w tekstach swoich utworów, jak i w swojej działalności, to jednak nieoczekiwana obecność muzyka, który w swojej biografii odwoływał się do neonazistowskich treści jest niedopuszczalna. Tym bardziej, że w przesłanym do naszej wiadomości oświadczeniu Balázs Sziva nie odciął się stanowczo i jednoznacznie od wszelkich kontrowersyjnych zachowań" - napisał dyrektor CSW i dodał, że zespół nie przystał na propozycję zagrania koncertu w Warszawie w dawnym składzie. 

 

Kto wystąpi na koncercie?

 

Centrum poinformowało, że na koncercie wystąpią: Luxtorpeda, Apteka, Kacper Fonos, Nizioł, Lukasyno i Contra Mundum.

 

pgo/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie