Blisko tragedii. Dzieci bawiły się w rzece, znalazły pocisk

Polska
Blisko tragedii. Dzieci bawiły się w rzece, znalazły pocisk
Nadleśnictwo Płytnica/Edward Malicki
Przed 20 laty doszło do tragedii. Dzieci znaleziony niewybuch umocowały w imadle i próbowały przepiłować

Dzieci bawiące się w rzece przepływającej przez Czechyń (woj. zachodniopomorskie) znalazły niewybuch. Pocisk pochodził z okresu II wojny światowej. Na szczęście o znalezisku poinformowały leśniczego, dzięki czemu nie doszło do tragedii, jak przed 20 laty, kiedy dzieci wyciągnęły pocisk z tej samej rzeki, umocowały go w imadle i próbowały przepiłować.

W Czechyniu w Nadleśnictwie Płytnica dzieci bawiące się w piątek w rzece Piławie znalazły niewybuch. Ponieważ pocisk był w wodzie, było to szczególnie niebezpieczne, mógł być bardzo skorodowany i wybuchnąć przy niewielkim wstrząsie. 

 

ZOBACZ: Zamiast ryb wyłowił... pocisk do granatnika

 

Na szczęście dzieci od razu poinformowały o znalezisku miejscowego leśniczego, a ten policję, która zabezpieczyła teren do czasu przyjazdu saperów, które wyjęły i wywiozły pocisk.

 

Mieszkańcy pamiętają tragedię sprzed 20 lat


Mieszkańcy Czechynia nadal pamiętają tragiczny wypadek sprzed 20 lat, kiedy dzieci znalazły niewypał w rzece. Zamiast zgłosić to dorosłym i nie ruszać go, umocowały pocisk w imadle i próbowały przepiłować. Wybuch spowodował śmierć jednego z nich.

 

ZOBACZ: Nietrzeźwi próbowali rozwiercić niewybuch. Nagle eksplodował

Na terenie 20 nadleśnictw w Pile każdego roku leśnicy znajdują ok. 20 pocisków artyleryjskich i granatów. W nadleśnictwach zarządzających gruntami, na których przebiegał Wał Pomorski, standardem jest wykrywacz metalu przy odbiórce drewna. W drzewach nadal pozostały naboje wystrzelone z broni palnej w czasie walk prowadzonych na tych terenach. 

grz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie