Kilka tysięcy pocisków w jeziorze. Wystawały z wody

Polska
Kilka tysięcy pocisków w jeziorze. Wystawały z wody
Nadleśnictwo Torzym/Michał Taszarek
Dotychczas nurkowie wyciągnęli ponad tysiąc pocisków rakietowych, ale w wodzie może ich być jeszcze 2-3 tysiące

Opadająca w wyniku suszy woda w Jeziorze Ciemnym w lasach Nadleśnictwa Torzym (woj. lubuskie) odkryła tajemnicę sprzed dziesięcioleci. W jeziorze spoczywa niebezpieczny wojenny arsenał - kilka tysięcy pocisków. Ich wystające z wody fragmenty zauważył spacerowicz.

Saperów zaalarmował jeden z mieszkańców Torzymia, który spacerując brzegiem jeziora, zauważył wystające z wody fragmenty pocisków. 

Patrol saperski z Krosna Odrzańskiego ocenił, że zatopiony w jeziorze arsenał jest tak pokaźny, że konieczne było wezwanie nurków minerów ze Świnoujścia.

 

Na razie wyciągnięto tysiąc pocisków rakietowych

 

Dotychczas nurkowie wyciągnęli ponad tysiąc pocisków rakietowych z okresu drugiej wojny światowej, głównie kalibru 80 mm. Jednak trudno powiedzieć, ile potrwa akcja, gdyż w wodzie może znajdować się jeszcze 2-3 tys. pocisków.

 

ZOBACZ: Eksplozja niewybuchu pod Ostrowcem Świętokrzyskim. Dwie osoby nie żyją

 

W akcję zaangażowani byli również funkcjonariusze policji, strażacy z OSP w Torzymiu, a także strażnicy leśni z nadleśnictwa, którzy pomagali w zabezpieczaniu terenu.

 

Skąd taka ilość amunicji w jeziorze? Prawdopodobnie pod koniec wojny lub tuż po jej zakończeniu pociski zostały wywiezione i celowo wyrzucone do wody.

 

Saperzy nie potrafią ocenić, ile potrwa akcja, gdyż w wodzie może znajdować się jeszcze 2-3 tys. pociskówNadleśnictwo Torzym/Michał Taszarek
Saperzy nie potrafią ocenić, ile potrwa akcja, gdyż w wodzie może znajdować się jeszcze 2-3 tys. pocisków

 

Nie dotykać "zardzewiałej śmierci"

 

Niewybuchy są bardzo niebezpieczne. Dlatego, w przypadku znalezienia pamiątek wojny, zwanych potocznie "zardzewiałą śmiercią", w żadnym wypadku nie wolno ich dotykać.

 

Miejsce znalezienia niewybuchu należy wyraźnie oznaczyć i zabezpieczyć przed dostępem osób trzecich. W przypadku znalezienia niewybuchów należy niezwłocznie zgłosić zdarzenie na policję, powiadomić miejscowego leśniczego lub nadleśnictwo.

 

ZOBACZ: W Mazowieckiem wydobyto 30 bomb lotniczych. Trafiły na poligon

 

Jezioro Ciemne to jedno z urokliwych, polodowcowych jezior rynnowych, położonych pośród lasów zielonogórskiego Nadleśnictwa Torzym. Należy do najczystszych i najcenniejszych przyrodniczo w województwie lubuskim. Wraz z sąsiadującymi jeziorami, torfowiskami i lasami zostało objęte ochroną w ramach sieci Natura 2000 "Rynna Jezior Torzymskich".

 

Dotychczas nurkowie wyciągnęli ponad tysiąc pocisków rakietowych z okresu drugiej wojny światowejNadleśnictwo Torzym/Michał Taszarek
Dotychczas nurkowie wyciągnęli ponad tysiąc pocisków rakietowych z okresu drugiej wojny światowej

 

grz/ml/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie