Wspólne oświadczenie byłych prezydentów RP. Apelują do władz Białorusi

Polska
Wspólne oświadczenie byłych prezydentów RP. Apelują do władz Białorusi
PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH
Byli prezydenci Polski apelują o m.in. uwolnienie wszystkich więźniów politycznych

"Apelujemy do władz Białorusi o powstrzymanie się od użycia siły wobec pokojowych zgromadzeń i dalszej eskalacji przemocy ze strony sił porządkowych" - podkreślili we wspólnym apelu w sprawie wyborów prezydenckich i społecznych protestów w tym kraju byli prezydenci RP Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski.

Byli prezydenci Polski Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski oraz Bronisław Komorowski we wspólnym apelu, który wystosowali we wtorek w sprawie wyborów prezydenckich i społecznych protestów na Białorusi przekazali, że z głębokim niepokojem śledzą informacje, napływające stamtąd.

 

"Erupcja emocji bez precedensu"

 

W ich opinii "erupcja społecznych emocji nie ma precedensu w najnowszej historii tego kraju", a "wielotysięczne demonstracje w dziesiątkach miast to wyraz przekonania znacznej części białoruskiego społeczeństwa, że wybory były nieuczciwe, a ich wynik sfałszowany".

 

ZOBACZ: Cichanouska zaskarżyła wyniki wyborów prezydenckich

 

Byli prezydenci RP podkreślili w apelu, że to także społeczne wotum nieufności wobec urzędującego od 26 lat prezydenta Aleksandra Łukaszenki. "Apelujemy do władz Białorusi o powstrzymanie się od użycia siły wobec pokojowych zgromadzeń i dalszej eskalacji przemocy ze strony sił porządkowych" - napisali.

 

Wezwali w nim jednocześnie do uwolnienia wszystkich więźniów politycznych oraz podjęcia dialogu ze społeczeństwem i przedstawicielami opozycji, w celu znalezienia politycznego rozwiązania konfliktu.

 

"Wspieramy propozycję rządu"

 

"Wszelkie wątpliwości co do uczciwości wyborów powinny zostać wyjaśnione przez władzę publiczną, we współpracy z instytucjami międzynarodowymi, w sposób satysfakcjonujący dla białoruskiego społeczeństwa. Społeczność międzynarodowa musi okazać determinację i wielką solidarność w obronie demokracji, praw człowieka i obywatela na Białorusi" - zaznaczyli byli prezydenci.

 

ZOBACZ: "Wybory na Białorusi nie były uczciwe". UE wzywa do uwolnienia zatrzymanych

 

Zaapelowali też do organizacji międzynarodowych – OBWE, Rady Europy, ONZ i Unii Europejskiej o wypracowanie z władzą i opozycją metod deeskalacji konfliktu i konstruktywnego dialogu politycznego.

 

"Wspieramy propozycję polskiego rządu zwołania nadzwyczajnego posiedzenia Rady Europejskiej ws. Białorusi, jako wyrazu politycznego zaangażowania i solidarności demokratycznej Europy z białoruskim społeczeństwem. Apelujemy do polskich władz o dalsze intensyfikowanie działań na forum UE, w celu zwiększenia zaangażowania Wspólnoty w proces demokratyzacji i rozwoju społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi" - podkreślili prezydenci. 

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie