Sąd Najwyższy stwierdził ważność wyborów prezydenckich

Polska
Sąd Najwyższy stwierdził ważność wyborów prezydenckich
Polsat News
Sąd Najwyższy stwierdził ważność wyboru Andrzeja Dudy na prezydenta

Sąd Najwyższy rozpatrzył wszystkie protesty wyborcze i ogłosił, że nie mają one wpływu na wynik wyborów prezydenckich. W poniedziałek SN na posiedzeniu całego składu Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych przyjął uchwałę stwierdzającą ważność tych wyborów.

"Sąd Najwyższy (...) stwierdza ważność wyboru Andrzeja Sebastiana Dudy na prezydenta RP dokonanego 12 lipca 2020 r." - głosi poniedziałkowa uchwała SN. Jak powiedziała w uzasadnieniu uchwały przewodnicząca składu Ewa Stefańska, sąd podejmując uchwałę "wziął pod uwagę wszystkie okoliczności, także te, które nie były przedmiotem protestu wyborczego".

 

Wcześniej - podczas posiedzenia Izby Kontroli Nadzwyczajnej - o stwierdzenie ważności wyborów prezydenckich wnosili przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej sędzia Sylwester Marciniak i zastępca prokuratora generalnego Robert Hernand.

 

ZOBACZ: PO złożyła protest wyborczy. "Dołączyliśmy tysiące nieprawidłowości"

 

Po wyborach prezydenckich do Sądu Najwyższego wpłynęło łącznie 5 tys. 847 protestów wyborczych. Wpływ protestów do SN był kilkudziesięciokrotnie wyższy niż w przypadku poprzednich wyborów. Jedynie w 1995 r. do SN wniesiono więcej protestów przeciwko ważności wyborów. Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN zakończyła rozpatrywanie protestów w niedzielę. W przypadku 93 zarzuty w nich zawarte zostały uznane za zasadne w całości lub w części, ale bez wpływu na wynik wyborów. Większość protestów została jednak pozostawiona bez dalszego biegu.

 

Sąd Najwyższy pozostawił też bez dalszego biegu protest wyborczy komitetu Rafała Trzaskowskiego. Jak informował sędzia Aleksander Stępkowski, rzecznik SN, wskazano, że protest wyborczy komitetu Trzaskowskiego "w części wykraczał poza jego ustawowo określony przedmiot i granice zakreślone w Kodeksie wyborczym".

 

O ważności wyboru prezydenta Sąd Najwyższy rozstrzyga w uchwale, którą należy podjąć w ciągu 21 dni od podania wyniku wyborów do publicznej wiadomości przez PKW. SN rozstrzyga o ważności wyboru prezydenta RP na podstawie opinii wydanych w wyniku rozpoznania protestów oraz sprawozdania z wyborów, przedstawionego przez PKW.

 

W tegorocznych wyborach prezydenckich Andrzej Duda uzyskał 51,03 proc. głosów, a Rafał Trzaskowski - 48,97 proc. Frekwencja wyborcza w II turze głosowania wyniosła 68,18 proc.

zdr/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie