Ministerstwo Zdrowia skasowało 10 procent testów na koronawirusa. Przez błąd laboratorium

Polska
Ministerstwo Zdrowia skasowało 10 procent testów na koronawirusa. Przez błąd laboratorium
Pixabay.com/zdj. ilustracyjne
Pomyłkę wykryto w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach

230 tysięcy testów raportowanych przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Kielcach było fikcyjnych - podało w sobotę Ministerstwo Zdrowia. Resort musiał odjąć je od ogólnej puli przeprowadzonych badań. Okazało się, że laboratorium Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w codziennych raportach wysyłało sumę wszystkich testów od początku epidemii, zamiast dziennej liczby wykonanych analiz.

230 tysięcy to około 10 proc. testów w skali całego kraju. Ilość ta już została odjęta od podawanej jeszcze w piątek liczby 2,4 mln testów, które wykonano od początku pandemii w całej Polsce.

 

Błąd kieleckiego laboratorium 

 

Jak poinformował w sobotę wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Marek Bogusławski, błąd pojawił się w raportach laboratorium Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

 

ZOBACZ: Koronawirus: 1489 nowych przypadków, 27 zgonów. Trudna sytuacja na Ukrainie

 

- W codziennym raporcie podawano sumę wszystkich wykonanych badań, a nie tylko te, które zostały przeprowadzone danego dnia. Załóżmy, że do danego dnia było wykonanych 1700 testów, a w kolejnym zrobiono 40, sumowano je i raportowano 1740 jednego dnia - wyjaśnił wicemarszałek Marek Bogusławski.

 

Resort zdrowia uwzględnił błąd w jednym ze swoich codziennych komunikatów w sobotę.

 

 

Błąd był powielany od kilku miesięcy, co w efekcie dało 230 tysięcy nadprogramowych analiz, które nigdy nie zostały wykonane. W związku z błędem sytuacją komunikat wydał Wojewódzki Szpital Zespolony. Wyjaśniono w nim, że każde laboratorium realizujące testy w kierunku COVID-19 jest zobowiązane raportować je w centralnym systemie informatycznym.

 

ZOBACZ: Medycy wyszli na ulice Warszawy. "Dajcie szansę pacjentom"

 

Zaznaczono, że w raportach odrębnie wpisywane są dane m.in.: dotyczące liczby wykonanych testów oraz liczby przebadanych osób.

 

Laboratorium: "Niezmiernie nam przykro"

 

Jak wytłumaczono w komunikacie "w kolumnie »liczba wykonanych testów od pacjentów łącznie« podawano liczbę wykonanych testów do dnia raportowania, powiększoną o liczbę testów wykonanych w danym dniu (narastająco). W innych kolumnach, np. »liczba osób przebadanych w ciągu ostatnich 24 godzin« podawano dane dzienne (liczba osób przebadanych w czasie doby)".

 

"Niezmiernie nam przykro, że staliśmy się powodem zamieszania" - napisało szpitalne laboratorium.

 

ZOBACZ: Sanepid rusza na "epidemiczne" kontrole. "Trzeba się liczyć z surowymi karami"

 

W laboratorium wojewódzkiego szpitala zespolonego wykonywanych jest około 120 badań na dobę.

 

W wyniku błędu liczba wykonanych w Polsce testów spadła do 2 mln 199 tys. 85. Przed dostrzeżeniem pomyłki liczba ta wynosiła 2 mln 436 12, była zatem większa o dokładnie 236 tys. 927 testów. To około 10 proc. ogólnej liczby wykonanych w Polsce badań.

laf/hlk/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie