809 nowych przypadków koronawirusa. Padł rekord

Polska
809 nowych przypadków koronawirusa. Padł rekord
PAP/EPA/OLIVIER HOSLET
Poza nowymi przypadkami, resort zdrowia poinformował również, że od początku epidemii w Polsce wyzdrowiało ponad 36 tys. osób

"Mamy 809 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa" - poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia. To najwięcej od początku epidemii w Polsce. Resort dodał, że na Covid-19 zmarło kolejnych 13 pacjentów. Najwięcej nowych zakażeń wykryto w województwach śląskim (259) i małopolskim (144). Bilans wszystkich zakażeń przekroczył 50 tysięcy.

Nowe i potwierdzone przypadki zakażeń pochodzą z województw: śląskiego (259), małopolskiego (144), mazowieckiego (104), łódzkiego (46), wielkopolskiego (46), pomorskiego (41), podkarpackiego (35), opolskiego (26), dolnośląskiego (22), lubuskiego (21), warmińsko-mazurskiego (17), lubelskiego (14), zachodniopomorskiego (14), świętokrzyskiego (11), kujawsko-pomorskiego (8) i podlaskiego (1).

 

Resort zdrowia przekazał też, że zmarło 13 kolejnych osób chorych na Covid-19 (wiek-płeć, miejsce zgonu): 78-M Poznań, 80-M Tychy, 77-M Gliwice, 56-M Zduńska Wola, 71-K Łódź, 86-K Warszawa, 85-M Wrocław, 84-M, 92-M, 90-K Kraków, 78-K Białystok, 64-K Łańcut, 73-M Kędzierzyn-Koźle.

 

"Większość osób miała choroby współistniejące" - uściśliło ministerstwo.

 

 

 

Dane z piątkowego raportu wskazują, że łączna liczba wykrytych przypadków koronawirusa w Polsce sięgnęła 50 324, z czego zmarło 1 787 osób.

 

Ponad 100 tys. osób na kwarantannie

 

Resort zdrowia poinformował również, że aktualnie pacjenci z Covid-19 zajmują 1 928 łóżek szpitalnych. Wśród nich, 73 podpiętych jest do respiratora. 

 

Na kwarantannie przebywają 104 923 osoby, a kolejnych 9 237 objęto nadzorem epidemiologicznym. 

 

Ministerstwo przekazało też, że z zakażenia SARS-CoV-2 wyzdrowiało 36 041 osób. 

 

 

Ponadto w ciągu ostatniej doby wykonano ponad 32,6 tys. testów na koronawirusa. Łącznie przebadano 2 436 012 próbek u 2 074 473 osób.

 

 

Trzy kolory powiatów. Wracają obostrzenia

 

W czwartek resort zdrowia zapowiedział, że od weekendu zacznie obowiązywać podział powiatów na strefy: zieloną, żółtą i czerwoną.

 

W dwóch ostatnich zaostrzone zostaną restrykcje. W "czerwonych" powiatach wracają surowsze ograniczenia m.in. w kościołach i transporcie zbiorowym oraz obowiązkowe noszenie maseczek, także poza pomieszczeniami. Zakazana będzie tam również działalność kin, teatrów, saun, parków rozrywki i wesołych miasteczek.

 

Mieszkańcy "żółtych" regionów pójdą np. do kina lub teatru albo na stadion, lecz dostępnych będzie tam mniej miejsc.

 

"Czerwonymi" strefami Ministerstwo Zdrowia ogłosiło powiaty: ostrzeszowski, nowosądecki, wieluński, pszczyński, rybnicki, wodzisławski oraz miasta Nowy Sącz, Ruda Śląska i Rybnik.

 

Do "żółtej" stref należeć będą powiaty: wieruszowski, jarosławski, kępiński, przemyski, cieszyński, pińczowski, oświęcimski oraz miasta Jastrzębie Zdrój, Przemyśl i Żory.

 

 

Ponad 2 tys. zgonów w USA jednej doby

 

Pandemia koronawirusa nie odpuszcza także na świecie. Przykładowo w Stanach Zjednoczonych w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 57 014 nowych zakażeń i 2060 zgonów chorych na Covid-19 - wynia z danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore.

 

ZOBACZ: Koronawirus w USA. Najwyższy dzienny bilans ofiar od trzech miesięcy

 

To najwyższy dzienny bilans ofiar śmiertelnych w USA od trzech miesięcy. Ostatni raz ponad 2 tys. zgonów w ciągu doby zarejestrowano tam 7 maja.

 

Skąd wzięła się epidemia COVID-19?

 

Zapalenie płuc nazwane COVID-19 zostało po raz pierwszy rozpoznane w chińskim mieście Wuhan pod koniec ubiegłego roku. Bardzo szybko liczba przypadków wzrosła do tego stopnia, że Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła 11 marca stan pandemii na całym świecie. W Polsce pacjent "zero" został zdiagnozowany na początku marca.

 

ZOBACZ: Jak media społecznościowe wpływają na postrzeganie koronawirusa?

 

Rząd ogłosił wkrótce wprowadzenie obostrzeń. Zamknięte zostały w większości sklepy, wydany został zakaz wychodzenia z domów bez pilnej potrzeby. Obecnie większość obostrzeń cofnięto, nadal jednak służby sanitarne apelują o zachowywanie dystansu społecznego i zakrywanie ust oraz nosa a także dezynfekcję rąk.

 

Jakie są objawy koronawirusa?

 

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie.

 

ZOBACZ: Polska "czerwoną strefą" dla Ukrainy. Dla przyjeżdżających znad Wisły testy i samoizolacja

 

Choroba jest szczególnie niebezpieczna dla osób starszych oraz osłabionych, m.in. cierpiących na inne przewlekłe choroby.

 

wka/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie