Kolejne wesele w okolicach Pszczyny możliwym ogniskiem koronawirusa

Polska
Kolejne wesele w okolicach Pszczyny możliwym ogniskiem koronawirusa
Pixabay.com/blickpixel/Zdj. ilustracyjne
Kolejne wesele w okolicach Pszczyny może być ogniskiem zakażeń

Kolejna uroczystość weselna, zorganizowana w ostatnim czasie w okolicach Pszczyny (Śląskie) z udziałem blisko 140 osób, mogła być miejscem rozprzestrzeniania się koronawirusa - podejrzewa sanepid. Liczba zakażonych uczestników innego wesela w tym rejonie wzrosła do 33.

- Sprawą zajmuje się sanepid w Tychach, którego pracownicy przeprowadzają obecnie wywiad epidemiologiczny. Jak dotąd z objawami zakażenia koronawirusem do sanepidu zgłosiło się troje gości weselnych, a pozostali obejmowani są kwarantanną - poinformowała w środę rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska.

 

W weselu, odbywającym się w ostatnim czasie w jednej z miejscowości powiatu pszczyńskiego, uczestniczyło w sumie 139 osób - wśród nich goście z Niemiec i Czech.

 

ZOBACZ: Koronawirus na weselu. Zakażona panna młoda i goście

 

Przed kilkoma dniami służby sanitarne poinformowały o zakażeniach uczestników innej uroczystości weselnej w okolicach Pszczyny, gdzie bawiło się 80 osób. Początkowo wirusa SARS-CoV-2 potwierdzono u 20 osób, ale liczba zarażonych nadal rośnie - we wtorek potwierdzonych było 28 przypadków, w środę już 33. To osoby z województw śląskiego, łódzkiego i małopolskiego oraz z Niemiec.

 

Wcześniej zakażenia odkryto także wśród gości wesela w Gorzycach k. Wodzisławia Śląskiego, gdzie w połowie lipca bawiło się około stu osób - zakażona okazała się panna młoda i 16 innych biesiadników.

 

Ponad 15 tys. zakażonych

 

Według danych sanepidu, w woj. śląskim – gdzie odnotowano najwięcej w kraju zakażeń – do środy koronawirusa wykryto u 15 tys. 780 osób (w środę poinformowano o 183 nowych przypadkach zakażenia w regionie), z których 387 zmarło. W regionie wyzdrowiało 13 tys. 527 osób, czyli ponad 85,7 proc. wszystkich zakażonych.

 

ZOBACZ: Koronawirus na weselu. 20 osób zakażonych, ponad 260 w kwarantannie

 

Wśród wykrytych ostatniej doby w regionie 183 przypadków zakażenia, najwięcej odnotowano w powiecie wodzisławskim (30) i Rudzie Śląskiej (21), a także w Zabrzu (15) i powiatach: rybnickim (14), raciborskim (11), pszczyńskim (9) i cieszyńskim (8) oraz w Bytomiu (10) i Katowicach (7). Połowa nowych przypadków dotyczy badań przesiewowych prowadzonych wśród górników kopalni Bielszowice w Rudzie Śląskiej.

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie