Skazany za morderstwo uniewinniony po 27 latach

Świat
Skazany za morderstwo uniewinniony po 27 latach
Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pxfuel
Zhang cały czas utrzymywał, że był torturowany przez policję podczas przesłuchań i jest niewinny

Zhang Yuhuan został uniewinniony i wyszedł na wolność po 27 latach więzienia. Mężczyzna, który odbywał karę w chińskiej prowincji Jiangxi, utrzymywał, że był torturowany przez policję i został zmuszony do przyznania się do zamordowania dwóch chłopców w 1993 r. - podał w środę serwis BBC News. Zhang w więzieniu spędził 9778 dni.

Prokuratorzy stwierdzili, że jego zeznania były niespójne i nie pasowały do popełnionego przestępstwa. Mężczyzna wyszedł na wolność po tym, jak sąd stwierdził, że nie ma wystarczających dowodów, aby uzasadnić jego skazanie.

 

ZOBACZ: Za tę zbrodnię Tomasz Komenda spędził w więzieniu 18 lat. Nowy proces został przerwany

 

Na nagraniach opublikowanych przez chińskie media widać Zhanga po zwolnieniu z więzienia we wtorek witającego się ze swoją 83-letnią matką i byłą żoną.

 

Będzie domagał się odszkodowania

 

Była żona, Song Xiaonyu, miała z nim dwóch synów. Para 11 lat temu rozwiodła się, Song ponownie wyszła za mąż, ale pomagała byłemu mężowi w jego apelacji.

 

Zhang został poinformowany przez sąd, że przysługuje mu odszkodowanie za niesłuszne skazanie. - Będę negocjować dokładną kwotę odszkodowania z moim klientem - powiedział w rozmowie z dziennikiem "China Daily" prawnik Zhanga Wang Fei.

 

ZOBACZ: Sąd Najwyższy uchylił wyrok skazujący Kraskę na dożywocie. Ziobro komentuje

 

W październiku 1993 r. w zbiorniku wodnym w wiosce w prowincji Jiangxi odkryto ciała dwóch chłopców. Zhang był sąsiadem ofiar, został zidentyfikowany jako podejrzany i zatrzymany.

 

W styczniu 1995 r. sąd w Nanchangu uznał go za winnego i skazał na śmierć, ale zezwolił na zamianę kary na dożywocie po odbyciu dwóch lat kary więzienia.

 

Był torturowany podczas przesłuchań

 

Zhang cały czas utrzymywał, że był torturowany przez policję podczas przesłuchań i jest niewinny.

 

W marcu 2019 r. Sąd Najwyższy zgodził się na ponowne rozpatrzenie sprawy. Prokuratorzy zalecili uniewinnienie Zhanga na podstawie niewystarczających dowodów.

 

ZOBACZ: "20 lat musiałem na to czekać. Jestem najszczęśliwszym człowiekiem". Mamy komentarz Kraski

 

Zabójca dwóch chłopców pozostaje nieznany. 

grz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie