Wojskowa defilada 15 sierpnia odwołana

Polska
Wojskowa defilada 15 sierpnia odwołana
Archiwum Polsat News
Defilada wojskowa 15 sierpnia 2018

Wojskowa defilada 15 sierpnia odwołana ze względu na ryzyko zakażenia koronawirusem - podało Ministerstwo Obrony Narodowej. Defilada ma się odbyć w innym terminie.

"Ministerstwo Obrony Narodowej podjęło decyzję o odwołaniu tegorocznej defilady wojskowej z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej" - poinformował we wtorek resort.  

 

Defilada w innym terminie

 

MON podał, że decyzja zapadła na spotkaniu ministra obrony Mariusza Błaszczaka z prezydentem Andrzejem Dudą, przedstawicielami służb sanitarnych, Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. "Służby sanitarne nie rekomendowały organizacji tego wydarzenia. Defilady każdego roku przyciągają około 200 tysięcy osób. Tak wielkie zgromadzenia mogą zwiększać ryzyko zakażeń koronawirusem" – podkreślił resort.

 

ZOBACZ: Kolejny polityk PSL zakażony koronawirusem

 

Pozostałe przygotowywane przez MON uroczystości związane z obchodami setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej odbędą się zgodnie z planem. Defilada zostanie przeprowadzona w innym terminie, który pozwoli na zachowanie pełnego bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom" - zapowiedziało MON.

 

100. rocznica Bitwy Warszawskiej

 

Tegoroczne obchody święta Wojska Polskiego zbiegną się ze stuleciem Bitwy Warszawskiej. Z tej okazji w połowie lipca szef MON, wyrażając nadzieję, że pozwoli na to sytuacja epidemiczna, zapowiedział defiladę na warszawskiej Wisłostradzie oraz działania mające uczcić bohaterów wojny 1920 roku.

 

ZOBACZ: Czołgi z Braniewa zbliżają się do Warszawy. Błaszczak o środkach ostrożności

 

Przed kilkoma dniami Błaszczak zapowiedział, że podczas defilady będą dostępne maseczki ochronne dla widzów oraz płyny dezynfekujące; trzeba będzie też zachowywać dystans.

 

Ostatnio media zwracały uwagę, że wobec pandemii koronawirusa większość państw odwołała defilady, wyjątkiem były Rosja i Białoruś.

 

Pozostałe wydarzenia bez zmian

 

Oprócz defilady, połączonej z wojskowym piknikiem, podczas której miała się zaprezentować m.in. czynna replika pierwszego polskiego pojazdu pancernego, zaplanowano mszę w udziałem Episkopatu Polski, która zostanie odprawiona na cmentarzu w podwarszawskim Ossowie. 16 sierpnia ma zostać odsłonięta i poświęcona Figura Matki Boskiej Zwycięskiej w Radzyminie. W całej Polsce MON zaplanowało pikniki wojskowe, capstrzyki oraz koncerty i wystawy. W stolicy ma zostać pokazana kolekcja replik sztandarów zdobytych na przeciwniku w 1920 r. przez Wojsko Polskie, która trafi później do Muzeum w Ossowie. Rozpoczęcie budowy muzeum minister ogłosił w poniedziałek na miejscu prac w Ossowie.

 

Z okazji rocznicy w Muzeum Wojska Polskiego zostanie otwarta wystawa "Czas Chwały". Dla upamiętnienia 100. rocznicy bitwy trasa ekspresowa S-8 przebiegająca z Warszawy w kierunku Białegostoku ma otrzymać nazwę Alei Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 r.

 

15 sierpnia przypada rocznica zwycięskiej dla Polski bitwy w wojnie z Rosją Radziecką w 1920 r. Dzień ten został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 r. święto Wojska Polskiego ponownie jest obchodzone w połowie sierpnia.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie