Mike Pompeo z wizytą w Polsce. Znamy temat rozmów

Świat
Mike Pompeo z wizytą w Polsce. Znamy temat rozmów
PAP/EPA/GREG NASH / POOL
Sekretarz Stanu USA Mike Pompeo

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo ma pojawić się w stolicach Europy Centralnej i Wschodniej - informuje portal "Politico" powołując się na źródła w amerykańskim rządzie. Jak podano, Pompeo odwiedzi Pragę we wtorek lub środę, a w czwartek Słowenię. Wedle wstępnych informacji sekretarz stanu ma być w Polsce w sobotę. Wśród tematów pojawi się rozmieszczenie amerykańskich żołnierzy.

W czasie sobotniej wizyty w Polsce, Pompeo ma wziąć udział w obchodach rocznicy Bitwy Warszawskiej. Poza kwestiami militarnymi kolejnym tematem rozmów mają być stosunki z Chinami oraz przyszłość technologii 5G - informuje "Politico".

 

ZOBACZ: Mniej amerykańskich żołnierzy w Niemczech. NATO zapyta o plany USA

 

Podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu 24 czerwca, prezydent USA Donald Trump zadeklarował, że część wycofywanych z Niemiec żołnierzy amerykańskich może zostać przeniesiona do Polski.

 

Wycofanie 12 tys. żołnierzy

 

Pentagon w ciągu najbliższych tygodni - z polecenia Trumpa - rozpocznie operację wycofywania z RFN ok. 12 tys. amerykańskich żołnierzy. Spośród nich 5,6 tys. zostanie skierowanych do innych państw NATO, reszta powróci na stałe do Stanów Zjednoczonych.

 

Szef Pentagonu Marek Esper poinformował w poniedziałek o zakończeniu negocjacji dotyczących umowy EDCA (Enhanced Defence Cooperation Agreement) z Polską. Ocenił, że przyczyni się ona do "zwiększenia odstraszania Rosji i wzmocnienia NATO".

 

ZOBACZ: "Wszystko zgodnie z planem! W Polsce będzie więcej żołnierzy USA"

 

W oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej Pentagonu Esper napisał, że "EDCA zwiększy odstraszanie Rosji, wzmocni NATO i uspokoi naszych sojuszników". "Wysunięta obecność w Polsce, na wschodniej flance NATO, poprawi naszą strategiczną i operacyjną elastyczność" - ocenił.

 

"Ważny kamień milowy dla stosunków"

 

"Gratulujemy negocjatorom tego ważnego kamienia milowego dla stosunków polsko-amerykańskich i naszego zbiorowego bezpieczeństwa transatlantyckiego" - dodał amerykański minister obrony.

 

ZOBACZ: Niemal 12 tys. żołnierzy USA opuści Niemcy. Mniej niż połowa trafi do innych krajów

 

"EDCA odzwierciedla wspólną wizję zarysowaną we wspólnych deklaracjach podpisanych przez prezydentów Donalda Trumpa i Andrzeja Dudę w 2019 r. W szczególności zapewnia wymagane ramy prawne, infrastrukturę i sprawiedliwy podział obciążeń, co jest niezbędne do pogłębiania naszej współpracy obronnej" - napisał Esper.

 

EDCA - jak sprecyzował szef Pentagonu - "umożliwi zwiększoną ciągłą amerykańską rotacyjną obecność około tysiąca personelu (wojskowego-PAP)" w Polsce, w tym "wysuniętych elementów dowództwa V Korpusu i dowództwa dywizji".

 

"To dodatek do 4,5 tys. amerykańskiego personelu, który już rotacyjnie przebywa w Polsce" - przekazał.

 

Informacje o zakończeniu negocjacji z Amerykanami przekazał w piątek szef MON Mariusz Błaszczak. Zapowiedział przy tym, że "umowa o wzmocnionej obecności wojsk amerykańskich w Polsce" zostanie podpisana "w stosunkowo krótkim czasie".

msl/ "Politico", PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie