Niemal 12 tys. żołnierzy USA opuści Niemcy. Mniej niż połowa trafi do innych krajów

Świat
Niemal 12 tys. żołnierzy USA opuści Niemcy. Mniej niż połowa trafi do innych krajów
Wikimedia Commons/US Army
Wyjazd części amerykańskiej armii stacjonującej w Niemczech zapowiadał m.in. prezydent USA Donald Trump

Pentagon rozpocznie wycofywanie około 12 tys. amerykańskich żołnierzy z Niemiec, spośród których 5,6 tys. zostanie skierowanych do innych państw NATO - poinformował w środę minister obrony USA Mark Esper.

Na konferencji prasowej w Pentagonie Esper wyjaśnił, że z RFN wojska USA przemieszczą się m.in. do Belgii i Włoch. We Włoszech rozmieszczone zostaną m.in. myśliwce F-16, a do belgijskiego Mons przeniesione zostanie rozlokowane obecnie w niemieckim Stuttgarcie Dowództwo Europejskie Stanów Zjednoczonych (EUCOM). Esper zapowiedział też wzmocnienie obecności wojskowej Stanów Zjednoczonych w regionie Morza Czarnego.

 

USA wydadzą kilka miliardów dolarów na przenosiny

 

Z Niemiec wyjedzie 11,8 tys. amerykańskich żołnierzy, a 5,4 tys. z nich zostanie skierowanych do innych państw - podawała wcześniej agencja AP. powołując się na źródła w amerykańskim ministerstwie obrony. 

 

Jeżeli doniesienia potwierdzą się, w Niemczech zostanie nieco ponad 25 tys. amerykańskich żołnierzy. Obecnie jest ich tam około 36 tys.

 

AP przekazało, że sprawa jest "blisko powiązana z powiększeniem obecności wojskowej (USA) w Polsce, co jest zmianą długo wyczekiwaną przez Warszawę i polskiego prezydenta Andrzeja Dudę".

 

Amerykańskie władze przekazały na razie, że Dowództwo Europejskie Stanów Zjednoczonych (EUCOM) rozlokowane w niemieckim Stuttgarcie  zostanie przeniesione do Belgii.

 

Natomiast szef Pentagonu Mark Esper oznajmił, że Stany Zjednoczone zamierzają rozpocząć operację przenoszenia amerykańskich struktur wojskowych "tak szybko, jak to możliwe". Według niego, ma ona kosztować kilka miliardów dolarów.

 

Do Polski ma trafić część V Korpusu

 

Esper dodał, że USA planują rotację do Polski "przewodniego elementu" nowo utworzonych dowództw V Korpusu armii USA po podpisaniu przez Warszawę porozumienia o współpracy obronnej i umowie o "podziale obciążenia". 

 

W lutym Pentagon zdecydował o reaktywacji V Korpusu po siedmiu latach od jego rozwiązania. Jednostka z główną kwaterą w Fort Knox w Kentucky ma być operacyjna od jesieni. Wśród celów V Korpusu jest wzmocnienie amerykańskiej zdolności do działania w Europie.

 

Z kolei dziennik "Wall Street Journal" przekazał że część wojskowych ma zostać skierowana także do Włoch i Belgii.

 

Duda na spotkaniu z Trumpem: Polska gotowa, by przyjąć wojska USA

 

O planach wycofania części wojsk zza Odry, Donald Trump rozmawiał w czerwcu z Andrzejem Dudą, gdy polski prezydent gościł w Stanach Zjednoczonych.

 

- Będziemy zmniejszać liczbę żołnierzy w Niemczech, prawdopodobnie przenieślibyśmy część z nich do innych krajów Europy, w tym do Polski - mówił wtedy Trump.

 

ZOBACZ: "Polska gotowa na amerykańskich żołnierzy". Jakie ustalenia zapadły w Białym Domu?

 

Polski prezydent przyznał wówczas, że zwrócił się z prośbą do amerykańskiego przywódcy, aby nie wycofywał sił z Europy. - Polska jest gotowa na przyjęcie amerykańskich żołnierzy - zapewnił Duda.

wka/pgo/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie