Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]
PAP/EPA/JAMES ROSS
Pluszowe misie "uczą" klientów kawiarni w Melbourne jak zachowywać bezpieczny dystans

Ponad 16 tys, zakażeń i 561 zgonów na Covid-19 odnotowano w ciągu zeszłej doby w Brazylii. W USA z kolei bilans ofiar śmiertelnych epidemii przekroczył 155 tys. przypadków. Śledź naszą relację "minuta po minucie".

bas/ PAP, polsantews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Koronawirus - Raport Dnia. Wtorek, 4 sierpnia

O SZCZEGÓŁACH PRZECZYTASZ TUTAJ. 

MON: Wojskowa defilada 15 sierpnia odwołana ze względu na ryzyko zakażenia koronawirusem

Francuski gigant hotelowy Accor ogłosił we wtorek plan oszczędnościowy, który przełoży się na zwolnienie tysiąca pracowników na całym świecie. Pozwoli to rocznie zaoszczędzić do 2022 roku 200 mln euro, aby uporać się ze skutkami pandemii koronawirusa.

Kanadyjczycy nie chcą otwarcia granicy z USA i tylko 17 proc. z nich wsiadłoby do samolotu lecącego do Stanów Zjednoczonych. Eksperci twierdzą, że granica z USA może pozostać zamknięta nawet do przyszłego roku, lekarze zapowiadają dalszy rok kryzysu Covid-19.

W ostatnim tygodniu czerwca poziom aktywnych firm osiągnął stan z 11 marca, a dziś mamy ponad 40 tys. podmiotów czynnych gospodarczo więcej niż 11 marca - powiedziała we wtorek minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

W ciągu minionych 24 godzin w Hiszpanii zanotowano 5760 nowych zakażeń koronawirusem - wynika z opublikowanych we wtorek danych resortu zdrowia. W tym samym czasie portugalskie służby medyczne potwierdziły 112 infekcji.

W Wielkiej Brytanii w ciągu minionej doby zanotowano 89 zgonów z powodu Covid-19, a liczba wykrytych zakażeń koronawirusem zwiększyła się o 670 - poinformował we wtorek po południu brytyjski rząd.

Wydano już ponad 300 tys. bonów turystycznych - poinformował we wtorek na Twitterze wiceminister rozwoju Andrzej-Gut Mostowy.

 

 

Premier Bułgarii Bojko Borisow kategoryczne sprzeciwił się we wtorek wszelkim restrykcjom w związku ze wzrostem zakażeń koronawirusem.”Niepotrzebne są dalsze kroki i trzeba to powiedzieć kategorycznie” - powiedział na spotkaniu z ministrem zdrowia Kostadinem Angełowem.

Protesty antyrządowe trwają w Bułgarii już 27. dzień.

Wszystko wskazuje na to, że pierwszą istotną datą związaną z procesem „odmrażania” piłki ręcznej w Polsce będzie 21 sierpnia. Tego dnia w ćwierćfinale Pucharu Polski mężczyzn Siódemka Miedź Legnica zmierzy się z Azotami Puławy (g.18)

Premier Grecji Kyriakos Micotakis dokonał we wtorek, nieco ponad rok po objęciu urzędu, niedużych zmian w swoim rządzie w celu poprawy zarządzania kryzysem zdrowotnym i środkami unijnymi - poinformował we wtorek jego rzecznik.

Premier mianował dwóch nowych wiceministrów zdrowia, bezpieczeństwa socjalnego i ochrony środowiska i awansował dwóch urzędników do stopnia wiceministrów. Powołał też wiceministra i sekretarza stanu odpowiedzialnych za nadzór nad funduszami europejskimi i turystyką.

Jeden z najbardziej znanych turniejów tenisowych w Madrycie został odwołany - poinformowali we wtorek organizatorzy. Powodem jest pandemia koronawirusa, która znowu się mocniej uaktywniła. Impreza miała się odbyć w dniach 12-20 września.

Pięć osób zmarło we Włoszech ostatniej doby na Covid-19, potwierdzono 190 nowych zakażeń koronawirusem, co oznacza wzrost liczby infekcji w porównaniu z poniedziałkiem, gdy było ich 159. Dane te przedstawiło we wtorek Ministerstwo Zdrowia.

W chwili największego nasilenia pandemii koronawirusa w całej Ameryce Płd. Najwyższy Trybunał Federalny Brazylii orzekł w poniedziałek, wbrew stanowisku prezydenta Jaira Bolsonaro, że noszenie maseczek staje się obowiązkowe we wszystkich miejscach, gdzie gromadzą się ludzie.

Wszyscy posłowie PSL są poinformowani o zagrożeniu zakażeniem i stosują się do wytycznych sanepidu, większość z nich właśnie wykonuje testy na obecność koronawirusa - poinformował  lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Dodał, że on również wykonał taki test - uzyskał wynik negatywny.

W Szwecji w szybkim tempie spada liczba nowych zakażeń SARS-CoV-2 oraz zgonów wywołanych koronawirusem - poinformował we wtorek Urząd Zdrowia Publicznego. Według głównego epidemiologa kraju Andersa Tegnella "sytuacja w Szwecji rozwija się w pozytywnie". "Jedynym małym wyjątkiem jest niewielki wzrost zakażeń wśród osób młodszych z lekkim przebiegiem infekcji" - podkreślił. W ciągu ostatniej doby potwierdzono Covid-19 u 169 osób, łączny bilans to 81 181 zakażeń. Od poniedziałku zmarły trzy osoby zakażone SARS-CoV-2. W weekend odnotowano jeden zgon. W najtragiczniejszych dniach umierało dziennie nawet 150 osób. Bilans ofiar śmiertelnych koronawirusa wynosi w Szwecji 5747. W szpitalach na oddziałach intensywnej terapii przebywa obecnie 38 pacjentów (w zeszłym tygodniu było ich 50).

W Iranie w ciągu ostatniej doby wykryto 2 751 nowych infekcji koronawirusem - najwięcej od dwóch miesięcy, na Covid-19 zmarło kolejnych 212 chorych - poinformowało we wtorek ministerstwo zdrowia. Od początku epidemii w Iranie stwierdzono 314 786 zakażeń, a 17 617 chorych zmarło, 272 535 pacjentów uznano za wyleczonych - doprecyzowała rzeczniczka resortu zdrowia Sima Sadat Lari. Dodała, że w ciągu ostatnich 24 godzin do szpitali przyjęto ponad 1,5 tys. nowych pacjentów chorych na Covid-19, a ponad 4 tys. chorych leczonych jest na oddziałach intensywnej terapii.

 

Ponad 60 proc. Japończyków, u których występowały objawy zakażenia koronawirusem, mimo wszystko chodziło do pracy, lekceważąc zalecenia rządu – wynika z ankiety internetowej, opisywanej we wtorek przez agencję prasową Kyodo. W ankiecie wzięło udział 1226 mieszkańców Tokio i okolic w wieku od 20 do 79 lat. 82 respondentów zadeklarowało, że miało objawy, takie jak gorączka czy dreszcze, które mogą być oznakami Covid-19 – groźnego zapalenia płuc wywoływanego przez koronawirusa. 62 proc. spośród osób, które miały takie objawy, mimo wszystko chodziło do pracy. Tylko 17 proc. pozostawało w domu lub wychodziło wyłącznie do szpitala – wynika z ankiety przeprowadzonej w połowie marca przez zespół pod kierunkiem Masakiego Machidy z Uniwersytetu Medycznego w Tokio.

Media w Portugalii mają wątpliwości co do rzeczywistej liczby ofiar śmiertelnych Covid-19 po opublikowaniu we wtorek danych z krajowego Systemu Obserwacji Śmiertelności (EVM). Wynika z nich, że w lipcu zmarło w Portugalii o 26 proc. więcej osób, niż w tym samym miesiącu 2019 r. Lizboński dziennik "Publico" zauważa, że z ponad 10 tys. osób zmarłych w lipcu br. tylko 159 zgonów zostało, według resortu zdrowia, spowodowanych przez Covid-19. Gazeta twierdzi, że drastyczny wzrost zgonów może być wynikiem błędów w diagnozowaniu przypadków śmierci po infekcji koronawirusem. Także dziennik internetowy "Observador" odnotowuje znaczący wzrost zgonów w lipcu. I wątpi, aby do 26-procentowego zwiększenia śmiertelności miały przyczynić się notowane w ostatnich tygodniach upały.

Oczywiste jest, że jesteśmy w trakcie drugiej fali pandemii, liczba infekcji rośnie i nie jest to niewielki wzrost; druga fala niekoniecznie musi mieć jednak dramatyczne konsekwencje - powiedział belgijski wirusolog Steven Van Gucht, cytowany przez dziennik "Le Soir". "Nie wiemy, jak długo to potrwa i jak bardzo podniosą się krzywe (zachorowań). Ale ta druga fala niekoniecznie musi mieć dramatyczne konsekwencje" - powiedział Van Gucht, który współpracuje z rządem Belgii w sztabie odpowiedzialnym za walkę z epidemią. Van Gucht podkreślił, że koronawirus nie zniknie, ale w przyszłości będzie się zachowywał tak, jak łagodna infekcja. "Jednak powrót do normalnego życia wymaga jeszcze kilku miesięcy cierpliwości. (...) To w końcu minie" - zaznaczył.

W ciągu ostatniej doby w Bułgarii na Covid-19 zmarło 16 osób, wykryto też 204 nowe infekcje koronawirusem - poinformowało we wtorek ministerstwo zdrowia. To najwyższy dzienny bilans zgonów od początku epidemii w tym kraju. Wzrasta liczba nowych zakażeń wśród młodych ludzi. Liczba infekcji SARS-CoV-2 w Bułgarii przekroczyła 12 tys. Aktywnych jest 5071 przypadków, 404 chorych zmarło, a 6684 wyzdrowiało. Najwięcej nowych infekcji odnotowano w Sofii (51), Warnie (42) i Dobriczu na północnym wschodzie kraju (19).

Ministerstwo zdrowia Filipin poinformowało we wtorek o ponad 6 tys. zakażeń koronawirusem w ciągu ostatniej doby. To największy dzienny przyrost w Azji Południowo-Wschodniej. Rząd tego kraju ustanowił blokadę 28-milionowej stolicy Manili. Resort podał, że w ciągu ostatnich 24 godzin koronawirusem zakaziły się 6352 osoby. W związku z tym na ulicach wjazdowych do Manili pojawiły się patrole policyjne, których zadaniem jest wstrzymanie ruchu w obie strony. Blokada stolicy ma trwać dwa tygodnie. Filipiny w czerwcu zaczęły odchodzić od restrykcji związanych z pandemią. To spowodowało jednak sześciokrotny wzrost zakażeń, do 112 593 i dwukrotny przyrost zgonów, do 2115.

Rada naukowa ds. pandemii działająca przy francuskim rządzie przewiduje, że biorąc pod uwagę obecną sytuację we Francji "wysoce prawdopodobny" jest powrót wysokiego poziomu zakażeń SARS-CoV-2 jesienią lub zimą. Tak wynika z datowanego na 27 lipca raportu rady naukowej, opublikowanego we wtorek na stronach internetowych francuskiego Ministerstwa Solidarności i Zdrowia. "Francja znajduje się w kontrolowanej, lecz delikatnej sytuacji, z odrodzeniem się cyrkulacji wirusa tego lata" - stwierdzają członkowie rady na wstępie. Jak dodają, obecna równowaga jest krucha i może w każdej chwili przerodzić się w "scenariusz mniej kontrolowany, taki jak np. w Hiszpanii".

Ponad połowa osób, które chorowały na Covid-19 zmaga się z problemami psychicznymi - to wynik badań przeprowadzonych przez naukowców ze szpitala w Mediolanie. Podkreśla się, że po raz pierwszy na świecie opisano takie skutki zakażenia koronawirusem. Badacze ze szpitala uniwersyteckiego San Raffaele w stolicy Lombardii ustalili, że 56 procent tych, którzy zachorowali na Covid-19, zmaga się po wyzdrowieniu z depresją, stresem pourazowym, lękiem czy bezsennością. Wystąpiły u nich także zaburzenia obsesyjno- kompulsyjne.

 

Na Wyspach Kanaryjskich weszły we wtorek w życie restrykcje, dotyczące korzystania z miejsc publicznych w związku z pandemią koronawirusa. Regionalne władze wprowadziły nakaz używania maseczek we wszystkich zadaszonych punktach oraz limity dla osób w placówkach gastronomicznych.

Czytaj więcej: Wakacje na Wyspach Kanaryjskich? Uwaga na nowe ograniczenia

Większość zajęć w nowym roku akademickim w jednej z największych uczelni w regionie - Uniwersytecie Śląskim w Katowicach - będzie prowadzona zdalnie - poinformowały we wtorek jej władze. "Z uwagi na fakt, iż trwa pandemia i sytuacja epidemiologiczna jest cały czas potencjalnie niebezpieczna, a dodatkowo obowiązują nas w dalszym ciągu rygorystyczne wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego odnośnie do prowadzenia zajęć kontaktowych, zakładamy, że większość zajęć w zbliżającym się semestrze prowadzona będzie zdalnie, czyli z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość" – zapowiedział rektor-elekt prof. Ryszard Koziołek.

Poprzedniej doby w Chinach kontynentalnych potwierdzono 36 nowych przypadków Covid-19, w tym 30 infekcji lokalnych – poinformowały we wtorek władze. W Hongkongu zgłoszono tego dnia 80 nowych zakażeń koronawirusem, tyle samo, co dzień wcześniej. 28 nowych zachorowań wykryto w regionie Sinciang na zachodzie ChRL, gdzie w ostatnich dniach potwierdzano większość nowych przypadków w Chinach kontynentalnych. Dwa nowe lokalne przypadki Covid-19 odnotowano natomiast w prowincji Liaoning na północnym wschodzie kraju – oznajmiła państwowa komisja zdrowia W Chinach kontynentalnych wykryto również 21 nowych zakażeń bezobjawowych, które nie są tam zaliczane do „potwierdzonych przypadków” Covid-19.

Ministerstwo zdrowia Czech podało we wtorek, że łączna liczba zakażeń koronawirusem wynosi w kraju 17 008. Po weekendowym spadku w poniedziałek potwierdzono 210 nowych przypadków SARS-CoV-2. Aktywnych przypadków jest obecnie rekordowa od początku epidemii liczba - 4914. około tysiąca zakażonych przybyło od 30 lipca, gdy notowano 16 tys. przypadków. W Czechach na Covid-19 zmarło ogółem 386 osób, a wyzdrowiało 11 708.

Niemcy już teraz przeżywają drugą falę epidemii Covid-19 i mogą zmarnować dotychczasowe osiągnięcia w kontroli koronawirusa - oświadczyła we wtorkowym wywiadzie Susanne Johna, szefowa związku zawodowego lekarzy Marburger Bund. "Już jesteśmy w trakcie drugiej, płytkiej fali" - oceniła lekarka na łamach dziennika "Augsburger Allgemeine". Jak dodała, obserwowany obecnie wyższy poziom nowych zakażeń to efekt rozluźnienia dyscypliny i powszechnego pragnienia powrotu do normalności.

Rekord zakażeń koronawirusem w Polsce

W Polsce jest 680 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa - poinformowało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. To rekordowa liczba nowych potwierdzonych przypadków. Zmarło kolejnych 6 chorych. Liczba zakażeń w Polsce wzrosła tym samym do 48 149. W sumie zmarło dotąd 1738 osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Niemal jedna trzecia nowych przypadków dotyczy województwa śląskiego.

CZYTAJ WIĘCEJ: Rekord zakażeń koronawirusem w Polsce. Zmarło sześć kolejnych osób

Liczba zakażeń koronawirusem w Rosji sięgnęła we wtorek 861 423 po wykryciu w ciągu minionej doby nowych 5159 przypadków. Zmarło od poniedziałku 144 chorych na Covid-19 - niemal dwukrotnie więcej niż dobę wcześniej, gdy przypadków śmiertelnych było 79. Nowe zakażenia nadal rejestrowane są w całej Rosji. Wykryto je m.in. podczas minionego weekendu na statku pasażerskim Aleksandr Suworow odbywającym rejs po Wołdze. Zakażenie koronawirusem potwierdziło się u członków załogi.

Gubernator Tokio Yuriko Koike poinformowała we wtorek, że w ciągu ostatniej doby wykryto w stolicy 309 nowych przypadków Covid-19. Tymczasem badania pokazują, że mimo drugiej fali zakażeń SARS-CoV-2 większość Japończyków z objawami przeziębienia nie przestało przychodzić do pracy.

Jak podaje agencja Kyodo, w związku z rosnącą od końca lipca liczbą zakażeń w stolicy, władze Tokio podwyższyły stopień alertu epidemicznego do najwyższego poziomu, a gubernator Koike ostrzegła mieszkańców, że może wprowadzić stan wyjątkowy w metropolii.

Na Litwie władze medyczne są zaniepokojone rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem w Polsce. Jeżeli sytuacja się nie poprawi, to możliwe jest wprowadzenie w najbliższy piątek obowiązku stosowania samoizolacji przez osoby powracające bądź wjeżdżające z Polski. "Epidemiologów niepokoi poziom zachorowalności u naszych sąsiadów (w Polsce), ponieważ dość często tam jeździmy" - oświadczyła w poniedziałek szefowa wileńskiego oddziału Narodowego Centrum Zdrowia Publicznego Rolanda Lindiene. Gabriele Benaityte z ministerstwa zdrowia Litwy zapowiedziała, że "jeśli wskaźniki zachorowalności dalej będą się pogarszały, Polska zostanie wciągnięta na listę krajów, po powrocie z których trzeba będzie poddać się obowiązkowej samoizolacji".

Na Ukrainie w ciągu ostatniej doby stwierdzono 1061 zakażeń koronawirusem, 26 chorych na Covid-19 zmarło, a 737 osób wyzdrowiało - podano we wtorek na stronie internetowej Centrum Monitoringu Rozprzestrzeniania się Epidemii Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.

Podczas podróży pociągiem ryzyko transmisji COVID-19 od zakażonego pasażera wiąże się nie tylko z odległością od niego, ale także z czasem spędzonym w jego obecności – wynika z analiz danych z szybkich kolei w Chinach. Przy godzinnej jeździe pociągiem w tym samym rzędzie siedzeń, odległość ponad jednego metra od chorego powinna chronić przed ryzykiem, ale już przy dwugodzinnym kontakcie nawet 2,5 metra może być niewystarczające – opisują naukowcy.

Czytaj więcej: Zakażenie koronawirusem w pociągu? Ważny jest czas

Liczba zakażeń koronawirusem w Niemczech wzrosła o 879 do 211 281 - wynika z danych, które opublikował we wtorek Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. Osiem osób zmarło na Covid-19, zwiększając łączny bilans ofiar śmiertelnych w RFN do 9156.

Działania władz ChRL związane z pandemią COVID19 nasiliły na Zachodzie wątpliwości co do uczciwości i intencji Pekinu. "Brak jasności i możliwe tuszowanie sprawiły, że kryzys stał się poważniejszy" - twierdzi Anthony Saich z Uniwersytetu Harvarda.

Wyniki dwóch nowych badań wskazują, że małe dzieci nie tylko mogą przenosić koronawirusa SARS-CoV-2, ale także odgrywać istotną rolę w rozwoju pandemii.

Czytaj więcej: Małe dzieci mogą zakażać koronawirusem skuteczniej niż dorośli

(PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO)

Masowe testy serologiczne na obecność przeciwciał koronawirusa zostaną przeprowadzone na Sardynii. Do jesieni zbadanych ma zostać 40 tysięcy mieszkańców tej włoskiej wyspy – ogłosiły miejscowe władze.

Władze australijskiego stanu Wiktoria, gdzie od kilku tygodni gwałtownie rośnie liczba nowych zakażeń i gdzie wprowadzono cały szereg obostrzeń, w tym godzinę policyjną, ogłosiły we wtorek, że na osoby, które złamią kwarantannę, będą nakładane wysokie grzywny w wysokości do 4957 dolarów australijskich (odpowiednik 13,3 tys. zł).

Stan Nowy Jork kontynuuje skuteczną batalię z koronawirusem. W ocenie gubernatora Andrew Cuomo tak dużych postępów nikt nie przewidywał. W ciągu ostatniej doby w całym stanie zmarły tylko trzy osoby, a w mieście już drugi dzień z rzędu nie było żadnego zgonu.

532 osoby zmarły w ciągu doby z powodu Covid-19 w Stanach Zjednoczonych - wynika z najnowszych danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Tym samym bilans ofiar śmiertelnych epidemii w USA przekroczył już 155 tys. przypadków.

W ciągu ostatniej doby w Meksyku zarejestrowano 4767 zakażeń koronawirusem, a 266 osób zmarło z powodu Covid-19 - poinformowało ministerstwo zdrowia tego kraju. W przeddzień informowano o 4853 infekcjach i 274 zgonach.

W ciągu ostatnich 24 godzin w Brazylii potwierdzono obecność koronawirusa u 16 641 osób - podało federalne ministerstwo zdrowia. W tym samym czasie zmarło 561 osób - o 20 więcej niż od soboty do niedzieli. Liczba wszystkich zakażeń przekroczyła 2 mln 750 tys.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie