Andrzej Duda: jestem przekonany, że rolnicy widzieli, że troszczę się o ich sprawy

Polska
Andrzej Duda: jestem przekonany, że rolnicy widzieli, że troszczę się o ich sprawy
Polsat News
Duda podczas wystąpienia podziękował rolnikom za zaufanie i za to, że w wyborach prezydenckich oddali na niego głos

Rolnicy zapewniają Polakom bezpieczeństwo żywnościowe. Dlatego rolnictwo wymaga wszechstronnej opieki ze strony polskiego państwa - powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda. Zapewnił, że całą drugą kadencję wieś będzie się znajdowała w centrum jego uwagi.

Prezydent wziął udział w Posiedzeniu Rady Krajowej NSZZ RI Solidarność. Duda podczas wystąpienia podziękował polskim rolnikom za zaufanie i za to, że po raz kolejny w wyborach prezydenckich rolnicy oddali na niego głos. Jak mówił, w ogromnym stopniu to głosy oddane przez polskich rolników, na polskiej wsi przesądziły o jego zwycięstwie w wyborach prezydenckich.

 

To jest dla mnie sygnał bardzo ważny, to jest sygnał, który odczytuję jako akceptację dla mojej dotychczasowej działalności, dla sposobu jej realizacji - powiedział.

 

"Troszczę się o ich sprawy"

 

Zdaniem prezydenta, w czasie swojej prezydentury starał się być "blisko ludzi". "Z całą pewnością jestem również przekonany, że rolnicy widzieli, że rzeczywiście troszczę się o ich sprawy, że rzeczywiście sprawy polskiej wsi, tych regionów, które bardzo często w naszym kraju wcześniej były niedoceniane (...) tym razem znalazły się w centrum zainteresowania, co przejawiało się przez rzeczywiście dynamiczny rozwój dużej części naszego kraju, która do tej pory cierpiała na niedostatki przede wszystkim infrastrukturalne" - powiedział prezydent.

 

ZOBACZ: Grabiec: Andrzej Duda nie wygrał uczciwie

 

Dodał, że sprawy rolników "znalazły się w zainteresowaniu państwa". "Ta opieka - choć zawsze będą problemy - jest teraz znacznie bardziej wszechstronna niż była do 2015 r. Chciałbym dalej taką politykę realizować" - mówił.

 

Duda podkreślił, że wybór go na prezydenta Polski jest dla niego "wielkim zobowiązaniem do dalszej pracy i do dalszego starania się o to, by sprawy Rzeczpospolitej, te właśnie szeroko pojęte, przede wszystkim jej równy rozwój we wszystkich jej rejonach (...) toczył się w sposób zintensyfikowany".

 

ZOBACZ: Andrzej Duda odebrał uchwałę PKW o wyborze na prezydenta RP

 

- Wierzę w to, że będzie można to realizować w następnych latach, także dzięki kolejnej perspektywie finansowej, pieniądzom, które przyjdą do nas w jej ramach z Unii Europejskiej. To nie będą tylko pieniądze, które - w moim przekonaniu - będą skierowane na wspólną politykę rolną - wytłumaczył prezydent.

 

Dodał, że "to będą także te pieniądze, które będą elementem polityki spójności, bo przecież także i one mogą być wykorzystane na potrzeby rozwoju obszarów wiejskich, tak, aby te obszary stawały się coraz bardziej nowoczesne, aby życie na nich było coraz bardziej łatwiejsze" - powiedział prezydent.

 

Projekty dla rolników

 

Duda poinformował też, że w Kancelarii Prezydenta trwają prace nad dwoma propozycjami dotyczącymi kwestii emerytalno-rentowych dla rolników i zadeklarował, że niedługo trafią one do Sejmu.

 

- Mam dwie propozycje dotyczące kwestii emerytalno-rentowych dla rolników. Trwają w tej chwili prace nad tym w Kancelarii Prezydenta, trwają także konsultacje z ministerstwem rolnictwa w tej sprawie" - powiedział prezydent. "Wierzę w to, że niedługo te projekty będą mogły powędrować do laski marszałkowskiej" - dodał.

 

ZOBACZ: Zaprzysiężenie prezydenta Andrzeja Dudy. Rafał Trzaskowski nie przyjdzie

 

Prezydent podkreślił, że będzie prowadził politykę, która pozwoli na wyrównanie szans i zapewnienie jednakowych warunków życia niezależnie od miejsca zamieszkania. Zapewnił też, że przez całą drugą kadencję polska wieś będzie się znajdowała w centrum jego zainteresowania.

 

Dodał, że obecnie polscy rolnicy zapewniają Polakom bezpieczeństwo żywnościowe. "Dlatego polskie rolnictwo wymaga wszechstronnej opieki ze strony polskiego państwa. Ja to doskonale rozumiem i będę je wspierał i w kraju i poza granicami" - podkreślił.

 

ZOBACZ: Prezydent przy grobie Marii i Lecha Kaczyńskich. "Zaczynam od mojego mistrza"

 

We wtorek w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Krajowej NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność", w którym uczestniczył również minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski

laf/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie