Zaprzysiężenie prezydenta Andrzeja Dudy. Rafał Trzaskowski nie przyjdzie

Polska
Zaprzysiężenie prezydenta Andrzeja Dudy. Rafał Trzaskowski nie przyjdzie
Polsat News
Prezydent Warszawy o swojej decyzji poinformował we wtorek

Prezydent Warszawy i niedawny kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta RP Rafał Trzaskowski nie weźmie udziału w czwartkowym Zgromadzeniu Narodowym poświęconym zaprzysiężeniu na drugą kadencję prezydenta Andrzeja Dudy. Obecni mają być m.in. Robert Biedroń i Władysław Kosiniak-Kamysz.

Zwołane na 6 sierpnia posiedzenie Zgromadzenia Narodowego odbędzie się o godz. 10 w Sejmie. Andrzej Duda złoży wówczas przysięgę i tym samym obejmie urząd prezydenta na drugą kadencję.

 

Trzaskowski poza Warszawą

 

W obradach nie będzie uczestniczył główny konkurent Dudy z wyborów prezydenckich Rafał Trzaskowski. "Nie będzie mnie niestety w Warszawie" - powiedział we wtorek.

 

ZOBACZ: Zaprzysiężenie prezydenta. Tusk uprzedza i przypomina o "zachowaniu powagi"

 

Obecni mają być za to inni kontrkandydaci obecnej głowy państwa: Lider Wiosny, europoseł Robert Biedroń, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz oraz poseł Konfederacji Krzysztof Bosak.

 

Bogdan Rymanowski porozmawia z Rafałem Trzaskowskim we wtorkowym "Gościu Wydarzeń". Transmisja w Polsacie, Polsat News i na polsatnews.pl od godz. 19:20.

 

Lista nieobecnych

 

W czwartek 6 sierpnia zakończy się pierwsza kadencja Andrzeja Dudy i tego właśnie dnia odbędzie się uroczystość jego zaprzysiężenia na drugą pięcioletnią kadencję na stanowisku prezydenta RP.

 

W uroczystościach nie wezmą udziału byli prezydenci Lech Wałęsa i Bronisław Komorowski (w parlamencie pojawi się Aleksander Kwaśniewski - red.). Zabraknie też m.in. Leszka Millera i Radosława Sikorskiego.

 

ZOBACZ: Bronisław Komorowski i Leszek Miller nie przyjdą na zaprzysiężenie Andrzeja Dudy. Tłumaczą, dlaczego

 

Podczas obrad Zgromadzenia Narodowego obowiązkowe mają być maseczki i rękawiczki. Ograniczeń dotyczących liczby uczestników jednak nie ma, ponieważ - jak tłumaczyła w poniedziałek wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska (PiS) - możliwości takiej nie przewiduje regulamin Zgromadzenia Narodowego.

 

Kidawa-Błońska: nie był prezydentem wszystkich Polaków

 

Do zaprzysiężenia prezydenta odniosła się na antenie Polsat News w programie "Graffiti" Małgorzata Kidawa-Błońska.

 

- Jako wicemarszałek Sejmu, będę na zaprzysiężeniu prezydenta Andrzeja Dudy, chociaż dla mnie to na pewno nie jest radosne święto - powiedziała Kidawa-Błońska. - Wybory były z naruszeniem wielu zasad dobrego współżycia i działania - dodała, wymieniając w tym miejscu zaangażowanie mediów publicznych i rządu w czasie kampanii.

 

ZOBACZ: Kidawa-Błońska będzie na zaprzysiężeniu Dudy? "To nie jest radosne święto"

 

Jak oceniła, gdyby rząd działał dobrze, bylibyśmy w innej sytuacji w związku z pandemią koronawirusa, w uczniowie wiedzieliby, co z 1 września.

 

- Pamiętam poprzednie zaprzysiężenie pana prezydenta Dudy i pamiętam jego ślubowanie na konstytucję. Mówił, że będzie prezydentem wszystkich Polaków. Poprzednia kadencja pokazała, że ani nie strzegł konstytucji, ani nie był prezydentem wszystkich Polaków - podkreśliła wicemarszałek Sejmu. 

 

Jak dodała, będzie na zaprzysiężeniu z szacunku dla instytucji. Zapytana o bojkot ze strony niektórych polityków opozycji stwierdziła, że "rozumie dylematy kolegów, bo instytucje nie działają tak, jak powinny". Podkreśliła również, że na poprzednich zaprzysiężeniach również nie było wszystkich polityków opozycji.

laf/luq/ PAP, Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie