Prawie 47 tysięcy zakażonych koronawirusem w Polsce

Polska
Prawie 47 tysięcy zakażonych koronawirusem w Polsce
Polsat News
Jedna z ofiar koronawirusa zmarła w domu opieki w Grobli - podało Ministerstwo Zdrowia.

W Polsce jest "548 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa" - poinformowało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia. Zmarło kolejnych 10 chorych. Liczba zakażeń w Polsce wzrosła tym samym do 46 tys. 894. W sumie zmarło dotąd 1731 osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Z COVID-19 wyzdrowiało 34 tys. 709 zakażonych.

Ze względu na wzrost liczby nowych przypadków koronawirusa Ukraina umieściła Polskę na czerwonej liście. Przyjeżdżający znad Wisły  kierowani są na testy w kierunku SARS-CoV-2 i na 14-dniową samoizolację.

 

Niedziela bez rekordu nowych zakażeń

 

"Mamy 548 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: śląskiego (191), małopolskiego (76), wielkopolskiego (72), mazowieckiego (71), pomorskiego (24), podkarpackiego (23), dolnośląskiego (16), opolskiego (16), łódzkiego (13), kujawsko-pomorskiego (9), lubuskiego (9), podlaskiego (9), lubelskiego (7), warmińsko-mazurskiego (5), zachodniopomorskiego (5) i świętokrzyskiego (2)" - poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

 

Zmarło kolejnych 10 chorych

 

"Z przykrością informujemy o śmierci 10 osób zakażonych koronawirusem " - podało ministerstwo. W Krakowie zmarły cztery osoby: dwóch mężczyzn w wieku 84 i 90 lat oraz dwie kobiety w wieku 82 i 95 lat. W Grobli zmarła 92-letnia kobieta, w Kedzierzynie-Koźlu zmarła 65-latka. Z kolei w Poznaniu odnotowano zgon 68-letniego mężczyzny, w Zgierzu 70-letniej kobiety, w Tychach z kolei zmarł 55 letni mężczyzna. "Wszystkie osoby miały choroby współistniejące" - podał resort.

 

 

Niemal 47 tysięcy zakażonych

 

Liczba zakażonych wzrosła w Polsce do prawie 47 tysięcy. Wirusa stwierdzono i 46 tys. 894 osób. Jednocześnie liczba wszystkich osób zmarłych osiągnęła 1731.

 

Prawie 100 tysięcy na kwarantannie

 

W niedzielę Ministerstwo Zdrowia poinformowało także, że chorzy na COVID-19 zajmowali 1835 łóżek w polskich szpitalach. Chorzy, którzy przechodzili zakażenie ciężej, byli podłączeni do 76 respiratorów. Kwarantanna obejmowała 96 tys. 425 osób, a nadzór sanitarno-epidemiologiczny - 8523 ludzi. Resort podał, że z choroby wyzdrowiało 34 tys. 709 osób.

 

 

Ponad 2 mln zbadanych próbek

 

Ministerstwo poinformowało, że przebadano w laboratoriach 2 mln 297 tys. 427 próbek. Zostały one pobrane od 1 mln 969 tys. 570 osób. Z kolei w ciągu tylko jednej doby zostało wykonanych 23,8 tys. testów.

 

 

Rekordowa liczba zakażeń na świecie

 

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała w piątek wieczorem, że liczba nowych zakażeń koronawirusem sięgnęła na świecie 292 tys. 527 przypadków. Największy wzrost zakażeń wirusem SARS-CoV-2 odnotowano w Brazylii (69 tys.), Stanach Zjednoczonych (65 tys.) i Indiach (55 tys.). Z kolei w Europie wykryto 25 tysięcy nowych przypadków Covid-19.

 

ZOBACZ: Stan klęski żywiołowej i godzina policyjna w Melbourne. Koronawirus w Australii

 

W Polsce w sobotę padł nowy rekord stwierdzonych zachorowań - 658 nowych potwierdzonych chorych. Poprzednio rekordowy dobowy wzrost zakażeń odnotowano 24 lipca. Stwierdzono wtedy 284 tys. 196 zakażeń. Aż 40 krajów zgłosiło rekordowe dobowe wzrosty liczby nowych infekcji w ubiegłym tygodniu.

 

Skąd wzięła się epidemia COVID-19?

 

Zapalenie płuc nazwane COVID-19 zostało po raz pierwszy rozpoznane w chińskim mieście Wuhan pod koniec ubiegłego roku. Bardzo szybko liczba przypadków wzrosła do tego stopnia, że Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła 11 marca stan pandemii na całym świecie. W Polsce pacjent "zero" został zdiagnozowany na początku marca.

 

ZOBACZ: Jak media społecznościowe wpływają na postrzeganie koronawirusa?

 

Rząd ogłosił wkrótce wprowadzenie obostrzeń. Zamknięte zostały w większości sklepy, wydany został zakaz wychodzenia z domów bez pilnej potrzeby. Obecnie większość obostrzeń cofnięto, nadal jednak służby sanitarne apelują o zachowywanie dystansu społecznego i zakrywanie ust oraz nosa a także dezynfekcję rąk.

 

Jakie są objawy koronawirusa?

 

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie.

 

ZOBACZ: Polska "czerwoną strefą" dla Ukrainy. Dla przyjeżdżających znad Wisły testy i samoizolacja

 

Choroba jest szczególnie niebezpieczna dla osób starszych oraz osłabionych, m.in. cierpiących na inne przewlekłe choroby.

hlk/ plsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie