Polska "czerwoną strefą" dla Ukrainy. Dla przyjeżdżających znad Wisły testy i samoizolacja

Polska
Polska "czerwoną strefą" dla Ukrainy. Dla przyjeżdżających znad Wisły testy i samoizolacja
Polsat News
Ukraina umieściła Polskę na czerwonej liście. Winny wzrost liczby przypadków koronawirusa.

Ukraina dodała Polskę na czerwoną listę krajów, w których występuje podwyższone zagrożenie koronawirusem Osoby, które z Polski jadą za wschodnia granicę, poddawane są testom na COVID-19 i kierowane na samoizolację. Lista jest aktualizowana co tydzień. W sobotę Kijów poinformował o 1172 nowych zakażeniach koronawirusem. Liczba zakażonych osiągnęła tym samym 71 tys. 56 przypadków.

Po przyjeździe na Ukrainę osoby przyjeżdżające z krajów wciągniętych na czerwoną listę obowiązuje 14-dniowa samoizolacja. Można jej nie odbywać, jeśli podróżny ma ze sobą negatywny wynik testu na SARS-CoV-2 sprzed maksymalnie 48 godzin. Obowiązkiem kwarantanny mają zostać objęte też osoby, które na 14 dni przed przekroczeniem ukraińskiej granicy przebywały na terytorium Polski.

 

Kwarantanną nie będą objęte m.in. dzieci poniżej 12 lat, osoby które przejeżdżają przez Ukrainę tranzytem przez nie dłużej niż 48 godzin, kierowcy i członkowie załóg ciężarówek, załóg lotniczych i morskich, statków rzecznych, członkowie załóg pociągów i lokomotyw oraz kierowcy autobusów realizujących regularne połączenia. Kwarantanny nie będą musieli odbywać też działacze kultury, na zaproszenie instytucji kultury wraz z jedną osobą towarzyszącą, instruktorzy NATO i pracownicy misji dyplomatycznych i konsulatów.

 

ZOBACZ: Prawie 47 tysięcy zakażonych koronawirusem w Polsce

 

Na ukraińskiej czerwonej liście znalazły się także m.in. Chiny, Niemcy, Czechy, Litwa, Francja i Rosja. Z kolei na liście państwo "zielonych" są m.in.: Szwecja, Portugalia, Chorwacja, Turcja, Wielka Brytania i Włochy.

 

Jak przekazano w komunikacie, kwarantannę na Ukrainie odbywa się w miejscu zamieszkania za pomocą aplikacji "Działaj w domu". Jak wyjaśniono, po otrzymaniu powiadomienia przez aplikację osoba objęta kwarantanną musi zrobić zdjęcie twarzy, które będzie zgodne ze zdjęciem referencyjnym zrobionym na początku kwarantanny. Zapewniono, że wiadomości nie będą wysyłane w nocy.

 

W sobotę Ukraina poinformowała, że ciągu doby stwierdzono 1172 zakażenia koronawirusem, 16 chorych na Covid-19 zmarło, a 556 osób wyzdrowiało. Centrum Monitoringu Rozprzestrzeniania się Epidemii Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy podało, że bilans potwierdzonych infekcji SARS-CoV-2 od początku epidemii zwiększył się w tym kraju do 71 tys. 56 osób, a liczba zgonów wzrosła do 1709. Wyzdrowiało 39 tys. 308 chorych.

 

ZOBACZ: Ukraina zamyka przejścia graniczne dla pieszych

 

W sobotę na Ukrainie zainfekowanych było 30 tys 39 obywateli, o 600 więcej niż dzień wcześniej.

 

Najwięcej nowych przypadków zakażeń potwierdzono w obwodzie lwowskim - 145, iwano-frankowskim - 123, odeskim - 101 i w Kijowie - również 101.

 

W czwartek z kolei poinformowano o rekordowej liczbie 1197 przypadkach zakażenia SARS-CoV-2 i 23 zgonach, a w piątek o 1090 infekcjach i 20 zgonach. Wcześniej największy dzienny przyrost odnotowano 26 czerwca - 1109 zakażonych.

hlk/ polsatnews.pl, gazeta.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie