Rodzina fundamentem rozwoju dla Polski, Europy i świata - prezydent na spotkaniu "Trzy plus"

Polska
Rodzina fundamentem rozwoju dla Polski, Europy i świata - prezydent na spotkaniu "Trzy plus"
Polsat News
"Rodzina jest fundamentem rozwoju" - powiedział prezydent Andrzej Duda.

- Gdyby nie było rodziny, nie byłoby następnych pokoleń, a wtedy nasze państwo by znikło - powiedział w sobotę prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z przedstawicielami Związku Dużych Rodzin "Trzy plus". Przekonywał, że podchodzi z ogromnym szacunkiem do rodzin, "zwłaszcza takich, w których jest więcej dzieci, w których rodzice decydują się ponosić w większym stopniu trud wychowawczy".

- Uważałem i uważam za niezwykle ważne z punktu widzenia państwowego, (...) że rodzina stanowi fundament rozwoju państwa - powiedział Andrzej Duda podczas swojego wystąpienia na spotkaniu z przedstawicielami Związku Dużych Rodzin "Trzy Plus".

 

- Gdyby nie było rodzin, gdyby nie przychodziły na świat dzieci i gdyby nie były wychowywane w rodzinach, (...) to nie byłoby następnych pokoleń, a zatem państwo nasze by znikło - podkreślił prezydent.

 

"Odwaga, by mieć dzieci"

 

Jak mówił, "rodzina jest czymś nieocenionym dla Polski, dla Europy, dla świata - jest w ogóle fundamentem rozwoju".

 

ZOBACZ: "Zmierzamy do tego, żeby polska rodzina żyła jak rodzina na zachodzie Europy"

 

- Chciałbym, by przede wszystkim młodzi ludzie w Polsce mieli odwagę mieć dzieci, nie bali się brać na siebie tej odpowiedzialności, żeby je wychowywali i żeby przekazywali dzieciom naszą tradycję, kulturę, to, co tak ważne narodowo- i państwowotwórcze - przekonywał prezydent.

 

Jak dodał, "to jest wielka wspaniała rola, którą polska rodzina realizuje; to niewyobrażalna wdzięczność dla wszystkich, którzy ponoszą ten wychowawczy trud".

 

Andrzej Duda wyraził jednocześnie nadzieję, że "rodziny wielodzietne odczuwają, że państwo polskie ich szanuje i bierze udział w procesie wychowawczym poprzez wsparcie dawane rodzicom na tyle, na ile może, zwłaszcza w tym ujęciu materialnym".

 

Działania, które "wskrzesiły troskę o rodzinę"

 

Podziękował również przedstawicielom Związku Dużych Rodzin i Europejskiej Konfederacji Dużych Rodzin "za całą działalność na rzecz rodziny". Podkreślił, że to ich działania "wskrzesiły w Polsce na powrót rzeczywistą troskę o rodzinę".

 

WIDEO - Prezydent Andrzej Duda o rodzinie jako o "fundamencie rozwoju"

  

W dowód uznania i wdzięczności za wspieranie polityki rodzinnej w kraju prezydent RP otrzymał od Związku Dużych Rodzin "Trzy plus" statuetkę "Przyjaciel Dużych Rodzin".

 

Prezes Europejskiej Konfederacji Dużych Rodzin Regina Maroncelli powiedziała, że "związek jest to »duża rodzina rodzin« zrzeszającą 26 stowarzyszeń z 24 państw od Hiszpanii po Łotwę".

 

"Dajemy głos rodzinom"

 

"Od 2004 dajemy głos rodzinom przynajmniej z trójką dzieci (...). Są być może niewidoczne, ale stanowią 13 proc. wszystkich rodzin w Europie. Niemal 1/3 europejskich dzieci żyje w dużych rodzinach" – powiedziała.

 

ZOBACZ: "Oddałabym całe życie dla tej rodziny". Kulisy związku Harry'ego i Meghan

 

Podkreśliła, że "w czasach kryzysu demograficznego konfederacja reprezentuje zasób kapitału ludzkiego i społecznego". - Jest to swoisty poligon, na którym można nauczyć się solidarności, cierpliwości i dzielenia się z innymi – powiedziała Regina Maroncelli.

 

Zaznaczyła, że "duże rodziny nie błagają o pomoc, ale wspierają równość, sprawiedliwość i szacunek", ponieważ - jak stwierdziła – "ich wolny wybór przynosi korzyści całemu społeczeństwu". - Nawet w dobie nowoczesności musi być miejsce dla rodzin i dla dzieci – podkreśliła.

 

Odebrali nagrodę

 

Co roku Europejska Konfederacja Dużych Rodzin wybiera jedną rodzinę reprezentującą ją oraz jej wartości. W listopadzie 2019 roku z zarząd wyróżnił polską rodzinę Brodów tytułem Europejskiej Dużej Rodziny Roku. Nagrodę państwo Debora i Joszko Broda odebrali z rąk prezydenta RP w czasie sobotniego spotkania.

 

 

- W Polsce Związek Dużych Rodzin "Trzy plus" istnieje od 2007 roku i liczy obecnie 7,5 tys. członków i 4,5 tys. rodzin, co łącznie rodziców razem z dziećmi daje ok. 32 tys. osób. Do związku mogą należeć sympatycy oraz dzieci, które pochodzą z dużych rodzin, które np. jeszcze nie mają swoich rodzin – poinformował Karol Garbiec ze Związku Dużych Rodzin "Trzy plus".

 

Powiedział, że w Małopolsce, na Mazowszu, w województwie łódzkim oraz w Wielkopolsce związek ma najsilniejszą strukturę, zaś najmniej członków posiada na Podkarpaciu i województwie opolskim.

 

- Naszą misją jest współtworzenie polityki rodzinnej w Polsce, takiej, aby rodzinom żyło się lepiej - powiedziała prezes Związku Dużych Rodzin "Trzy plus" Joanna Krupska.

hlk/msl/ polsatnews.pl, Polsat News, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie