Ministerstwo zdrowia: w najbliższych dniach liczba zakażeń będzie jeszcze większa

Polska
Ministerstwo zdrowia: w najbliższych dniach liczba zakażeń będzie jeszcze większa
Polsat News
Rzecznik ministerstwa tłumaczył, dlaczego wzrost liczby zakażeń jest większy

- Jest to wynik tego, o czym powtarzamy od kilku dni, że w raportach nadal dominuje Śląsk i on będzie dominował w najbliższych dniach - powiedział o kolejnym rekordzie liczby zakażeń rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz. - Wyniki w sobotę i niedzielę nadal będą wyższe - dodał.

- Musimy się liczyć z tym, ze jeśli w danym tygodniu raportujemy zakażenia wśród górników, to następnie dojdą rodziny z kwarantanny - podkreślił.

 

- Podejmuje się akcji, której w Europie się nie praktykuje. Prowadzimy przesiewy w całych zakładach pracy - mówił rzecznik ministerstwa.

 

- W najbliższych dniach wyniki dodatnie będą cały czas raportowane, bo liczba wykonywanych testów wzrasta - zaznaczył Andrusiewicz.

 

ZOBACZ: Kwarantanna dla wracających z zagranicznych wakacji? "Rozważamy to"

 

W związku z rosnącą tendencją potwierdzanych dziennie przypadków rzecznik MZ został zapytany, czy możliwy jest powrót do obostrzeń. - Wszystko jest możliwe - odparł.

 

- Jeżeli w ciągu najbliższych dni będziemy obserwować skalę wzrostu poza tymi ogniskami, które są, i jeżeli nadal będziemy obserwowali, że ludzie nie stosują się do obowiązujących rygorów sanitarno-epidemiologicznych, to możliwa jest bardziej kategoryczna egzekucja tych przepisów - powiedział Andrusiewicz.

 

WIDEO: zobacz konferencję rzecznika ministerstwa

  

 

"To jest obowiązek"

 

Wyjaśnił, że być może pojawią się wyższe, bardziej odczuwalne kwoty mandatów. - Takie, że kilka razy się zastanowimy, zanim zdecydujemy się nie wyjąć maseczki z kieszeni - powiedział rzecznik MZ. Zwrócił również uwagę, że "to jest nasz obowiązek, obowiązek chronienia innych", żeby maseczki zakładać i stosować inne zalecane środki ostrożności.

 

Zapytany o ewentualne rekomendacje resortu zdrowia, odparł, że "jeżeli nadal będziemy obserwowali niepokojącą sytuację, to rekomendacje na pewno się pojawią". Jak jednak dodał, "na razie jest jeszcze zbyt wcześnie, żeby mówić, do czego możemy powrócić, o jaki krok możemy się cofnąć".

 

ZOBACZ: "Jeden przypadek koronawirusa powinien skutkować zamknięciem szkoły"

 

W piątek ministerstwo poinformowało o kolejnym dobowym rekordzie liczby zakażeń. Wykryto 657 nowych przypadków. 

 

MZ podało w piątek, że w związku z koronawirusem w szpitalach przebywa 1778 osób, a pod respiratorem 72 chorych. Wyzdrowiało 33 tys. 987 pacjentów, u których potwierdzono zakażenie. Nadzorem sanitarno-epidemiologicznym objętych jest 8069 osób, a kwarantanną – 97 tys. 189 osób. 

prz/ Polsat News, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie