"Premier bierze odpowiedzialność za każdą śmierć i zachorowanie na koronawirusa"

Polska
"Premier bierze odpowiedzialność za każdą śmierć i zachorowanie na koronawirusa"
Polsat News
Krzysztof Gawkowski w programie "Gość Wydarzeń".

- Premier nie powiedział "uważajcie", powiedział "wygraliśmy walkę z wirusem". Takie słowa przecież padły - mówił w programie "Gość Wydarzeń" Krzysztof Gawkowski, przewodniczący klubu parlamentarnego Lewicy. Jak podkreślił, za rekordowe wzrosty zakażeń obwinia "przede wszystkim ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego".

- Obwiniam ministra Szumowskiego za wzrost zakażeń koronawirusem. On wielokrotnie zmieniał zdanie ws. maseczek. Dzisiaj na środkowym Pomorzu, rozmawiając z mieszkańcami widzę, że ludzie nie trzymają dystansu. Jak władza uspokaja, to co oni biedni mają robić? - pytał gość Tomasza Machały.

 

ZOBACZ: Kraska: "mamy kolejny rekord". Wzrost liczby zakażeń koronawirusem

 

- Nikt się na drugą falę nie przygotowuje. Dzisiaj premier bierze odpowiedzialność za każdą śmierć i każde zachorowanie w Polsce, bo ze względu na kampanię wyborczą ogłosił, że wirus się skończył - mówił Gawkowski, odnosząc się do słów szefa rządu.

 

Premier, pod koniec czerwca, zachęcał do udziału w wyborach prezydenckich. - Śmiało idźcie do urn wyborczych 12 lipca. Młodsi, starsi, w sile wieku. To jest bezpieczniejsze niż (wtedy) jak codziennie wychodzicie do sklepu, na pocztę, do kościoła czy wszędzie indziej. Wszyscy musimy pójść do urn wyborczych. Apeluję zwłaszcza do osób, które nie poszły, bo się obawiały czegoś. Nie ma się już czego bać - stwierdził Mateusz Morawiecki.

 

ZOBACZ: Premier: idźcie do urn, nie ma się już czego bać

 

Jak dodał, "sytuacja epidemiczna też jest opanowana, bo coraz mniej jest zachorowań".

 

Od czwartku w Polsce notowane są kolejne rekordy nowych potwierdzonych przypadków zakażeń.

 

"Będzie więcej ludzi w szpitalach"

 

- Nadchodzi sezon grypowy, będzie więcej ludzi w szpitalach - wymieniał poseł Lewicy.

 

WIDEO: Gawkowski o tym, kto odpowiada za rosnącą liczbę zakażeń

  

Pytany o słowa ministra zdrowia, który mówił, że odejmując od bilansu zakażeń sześć największych nowych ognisk mielibyśmy utrzymującą się liczbę nowych przypadków, Gawkowski stwierdził, że "może coś w tym jest".

 

- Jestem tatą i co ja mam im powiedzieć, gdy dzieci pytają, czy idziemy do przedszkola czy do szkoły? Ja nie wiem. Minister edukacji mówi, że na decyzje trzeba czekać dwa tygodnie. Oni nie przygotowali Polaków - ocenił Gawkowski. 

 

ZOBACZ: Jak pandemia koronawirusa wpłynęła na wakacyjne plany Polaków?

 

- Panie ministrze, czy została przygotowana platforma, jednolita dla wszystkich szkół? Co zrobią uczniowie, gdy nie pójdą do szkoły? Czy będą mogli się wszyscy uczyć? - pytał w Polsat News.

 

Refundowane testy dla polityków

 

- Wczoraj dostaliśmy pismo od szefowej Kancelarii Sejmu, że każdej osobie, która zrobi badanie na koronawirusa przed 4 sierpnia, będzie ono refundowane - mówił pytany, czy prawdą jest, że Kancelaria Sejmu przed Zgromadzeniem Narodowym, podczas którego ma zostać zaprzysiężony Andrzej Duda, postanowiła refundować posłom i senatorom koszty wykonanych prywatnie testów na Covid-19.

 

ZOBACZ: Dobowy rekord zakażeń koronawirusem na świecie

 

- Wiem, że duża liczba posłów nie chce z tego korzystać - przyznał Gawkowski. - Nie mówię, że nie chcą robić badania, ale nie chcą refundacji. Twierdzi, że jeżeli państwo nie płaci wszystkim Polakom za testy, to nie chcą by jakaś grupa była tworzona - wyjaśnił. 

 

"To nie druga fala"

 

- Nie możemy dzisiaj powiedzieć Polakom, że przegraliśmy tę walkę. My po prostu nigdy nie odbyliśmy jej do końca. To nie jest druga fala epidemii, cały czas mamy do czynienia z pierwszą - dodał. - Premier nie powiedział "uważajcie", powiedział "wygraliśmy walkę z wirusem". Takie słowa przecież padły - zaznaczył. 

 

- Kiedy rząd mówił, że jest bezpiecznie, to wierzyłem, tak jak Polacy. Dzisiaj okazuje się, że albo oni są niekompetentni, albo nas okłamywali - dodał.

 

- My, jako Lewica, uważamy, że powinniśmy się stawić na posiedzeniu Sejmu. Będzie Aleksander Kwaśniewski. Chcemy uczcić majestat urzędu - mówił Gawkowski o bojkocie zaprzysiężenia przez niektórych posłów opozycji. 

 

- Uważamy, że decyzje prezydenta trzeba krytykować. Lewica będzie recenzować to co robi PiS. Lewica nie będzie wchodzić w wojnę polsko-polską - dodał. 

 

Poprzednie odcinki programu dostępne są tutaj

msl/luq/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie