Pamięć o Powstaniu Warszawskim a rekordowy wzrost zakażeń. Apel rzecznika rządu

Polska
Pamięć o Powstaniu Warszawskim a rekordowy wzrost zakażeń. Apel rzecznika rządu
Polsat News, zdj. z 2019 r.
Co roku, 1 sierpnia o godz. 17:00, na ulicach Warszawy zbierają się tłumy obchodzących rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

- Apelujemy, aby zachowywać dystans albo chodzić w maseczce podczas obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W sytuacji osób starszych trzeba się zastanowić, czy takie osoby powinny się narażać na to, żeby brać udział w obchodach - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller. Z powodu epidemii pierwszy raz w historii odwołano uroczystą sesję Rady Warszawy poświęconą powstaniu.

W piątek zanotowano 657 nowych przypadków koronawirusa w Polsce; to najwięcej od początku epidemii. Z tego powodu o godz. 13:00 zebrał się rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego.

 

Po zakończeniu obrad, na konferencji prasowej wystąpił rzecznik rządu Piotr Müller. Wśród poruszonych tematów, poza m.in. możliwym powrotem kwarantanny po powrocie z zagranicy oraz ewentualnym wprowadzeniem obostrzeń w poszczególnych regionach, znalazła się również kwestia obchodów 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

 

Rzecznik rządu: albo dystans, albo maseczka

 

Dziennikarze zapytali Müllera, czy są jakieś nowe rekomendacje związane z obchodami rocznicy narodowego zrywu, bo uczestniczyć w nich będzie wiele starszych osób.

 

- Apelujemy o to, żeby zachowywać albo dystans, albo chodzić w maseczce - to jest podstawowa zasada i o tej zasadzie przypominamy - odpowiedział rzecznik. 

 

ZOBACZ: "To bohaterowie także i naszych czasów". 76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

 

Dodał, że "jeżeli będzie sytuacja, w której mamy osoby starsze - to tutaj trzeba się zastanowić, czy takie osoby powinny się narażać na to, żeby brać udział w obchodach".

 

- Ale jeżeli biorą udział, to z zachowaniem tych zasad, które są opublikowane, które są jasne, czyli zasłanianie twarzy lub dystans społeczny, dezynfekcja rąk; w szczególności w przypadku kontaktów witania się, a najlepiej ograniczenie witania się poprzez podanie dłoni - podkreślał.

 

Odwołano uroczystą sesję Rady Warszawy. "Pandemia nie odpuszcza"

 

Z powodu epidemii nie odbyła się uroczysta sesja Rady Warszawy, którą tradycyjnie organizowano 31 lipca jako część obchodów Powstania Warszawskiego. To pierwszy taki przypadek w historii.

 

Podczas takiej sesji wręczane były honorowe obywatelstwa i Nagrody m.st. Warszawy. 

 

ZOBACZ: Mieli umilać weteranom Powstania Warszawskiego codzienność. Teraz muszą dotrzeć do nich z pomocą

 

- Decyzja o tym, że powinno się odwołać sesję, zapadła już jakiś czas temu, jednak wówczas wydawało się, że będzie można ją przenieść na wczesną jesień, kiedy pandemia ustąpi. Niestety widzimy, że pandemia nie odpuszcza - przekazała Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady.

 

Łączna liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Polsce to 45 tys. 688 przypadków i 1716 zgonów.

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie