Rzecznik rządu: restrykcje mogą obowiązywać w poszczególnych powiatach

Polska
Rzecznik rządu: restrykcje mogą obowiązywać w poszczególnych powiatach
Polsat News
O ustaleniach, które podjął Zespół Zarządzania Kryzysowego, informował rzecznik rządu Piotr Müller

- Decyzje o powrocie do obostrzeń mogą obejmować poszczególne gminy lub powiaty tak, aby dostosować je do lokalnej sytuacji - wyjaśnił rzecznik rządu Piotr Müller. Dodał, że na razie nie zdecydowano o wprowadzeniu obowiązkowej kwarantanny dla wracających do Polski z państw, gdzie ryzyko zakażenia jest większe. Zastrzegł jednak, że może ona zostać przywrócona.

Posiedzenie rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego rozpoczęło się w piątek o godz. 13. Zwołano je w reakcji na kolejny rekord liczby nowych zakażeń w Polsce (657 przypadków w piątek).

 

ZOBACZ: Kolejny dobowy rekord. Ponad 650 nowych zakażeń

 

Po zakończeniu spotkania, rzecznik rządu Piotr Müller wystąpił na konferencji prasowej. Przekazał, że Zespół podsumował ostatnie informacje o liczbie zakażeń w Polsce i nowych ogniskach koronawirusa.

 

Dodał, że nie podjęto nowych decyzji ws. ewentualnych obostrzeń, lecz "nowe decyzje i plany na następne tygodnie". 

 

WIDEO: Konferencja rzecznika rządu Piotra Müllera

 

  

 

- Analizowano m.in. regionalne podejścia do obostrzeń. Decyzje o nich mogą obejmować poszczególne gminy lub powiaty tak, aby dostosować ewentualne decyzje do (lokalnej) sytuacji - wyjaśnił rzecznik rządu. 

 

Obowiązkowa kwarantanna po powrocie do Polski? "Może się pojawić"

 

Piotr Müller powiedział również, że Zespół dyskutował o powrotach Polaków z innych państw. - W tej chwili nie zarekomendowano przywrócenia obowiązkowej kwarantanny, ale taki wariant jest brany pod uwagę - mówił. 

 

ZOBACZ: Kwarantanna dla wracających z zagranicznych wakacji? "Rozważamy to"

 

Przypomniał, że resort spraw zagranicznych publikuje listę państw, gdzie jest najwięcej zachorowań, ale nie obowiązują żadne restrykcje związane z wyjazdem do nich. Są tam m.in. Hiszpania i Czarnogóra.

 

- Z zastrzeżeniem, że taka możliwość (obowiązkowej kwarantanny) może się pojawić, jeżeli w tych krajach pogorszy się sytuacja epidemiczna - dodał.

 

Będą wytyczne dla szkół

 

Müller poinformował, że Zespół zajął się również funkcjonowaniem szkół od września. Zapewnił, że rząd przygotuje "szczegółowe wytyczne" w tej sprawie, a także warianty dot. podejmowania decyzji np. o ograniczaniu stacjonarnego kształcenia w tych miejscach w Polsce, gdzie pojawią się nowe ogniska zakażeń.

 

ZOBACZ: Pinkas: decyzje ws. szkół w połowie sierpnia, może wcześniej

 

Rzecznik zaapelował również do właścicieli sklepów oraz restauracji, aby w swoich lokalach przypominali o obowiązujących obostrzeniach, np. konieczności noszenia maseczki w zamkniętych przestrzeniach.

 

- Z informacji Głównego Inspektora Sanitarnego wynika, ze właśnie tam pojawiają się nowe ogniska zakażeń - wyjaśnił. 

 

Rzecznik rządu: instalujcie aplikację ProteGO Safe

 

Müller zachęcił też Polaków, aby instalowali w swoich smartfonach aplikację ProteGO Safe. Jak wytłumaczył, dzięki niej "można szybko zidentyfikować osoby,  które miały kontakt z zakażonym".

 

ZOBACZ: Aplikacja zastąpi obostrzenia? Zaalarmuje po spotkaniu z chorym na Covid-19

 

- Jednocześnie, ProteGo Safe zapewnia anonimowość - stwierdził. 

 

Wzrost liczby zachorowań a słowa premiera. Tłumaczenia rzecznika rządu

 

Dziennikarze zapytali rzecznika rządu, jak obecny poziom zachorowań ma się do słów polityków z obozu rządzącego o "odwrocie epidemii". Mówił tak m.in. premier Mateusz Morawiecki podczas kampanii wyborczej.

 

- Gdy była dużo mniejsza liczba zachorowań, podobnie jak w innych krajach, wyciągano z tego wnioski dotyczące pewnego luzowania obostrzeń. To obniżenie, co do liczby osób zostało wprowadzone w wielu krajach na świecie - odpowiedział Müller.

 

Na pytanie o twierdzenie opozycji, że wysyp zachorowań, który mamy w Polsce, jest efektem retoryki obozu rządzącego, rzecznik powiedział, że trudno mu się odnosić do takich słów.

 

- Ja wiem doskonale, że jest tak, że to jest wilcze prawo opozycji, żeby krytykować rząd, to się pewnie nie zmieni nigdy, jeżeli chodzi o prawo opozycji, w związku z tym odnoszę się do tego, jakie realne działania są podejmowane w tej chwili - podkreślił.

 

Kolejny raz padł rekord liczby zakażeń

 

W piątek odnotowano kolejny dobowy rekord. Przybyło ponad 650 nowych zakażeń koronawirusem.

 

- Jest to wynik tego, o czym powtarzamy od kilku dni, że w raportach nadal dominuje Śląsk i on będzie dominował w najbliższych dniach - skomentował rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

 

ZOBACZ: Ministerstwo zdrowia: w najbliższych dniach liczba zakażeń będzie jeszcze większa

 

Zapowiedział przy tym, że "wyniki w sobotę i niedzielę nadal będą wyższe".

msl/hlk/wka/ polsatnews.pl, Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie