"Jadąc, ryzykujemy". Szumowski o możliwej kwarantannie po powrocie z zagranicy

Polska
"Jadąc, ryzykujemy". Szumowski o możliwej kwarantannie po powrocie z zagranicy
polsatnews.pl
Wielu Polaków wyjechało np. na Chorwację. Czy powinni wracać, bo rząd wprowadzi kwarantannę? O szczegółach mówił minister zdrowia

- Jeżeli wprowadzimy nakaz kwarantanny po powrocie do Polski z innych państw, poinformujemy o tym z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem - zapewnił minister zdrowia Łukasz Szumowski, który w piątek był gościem "Wydarzeń".

W piątek zanotowano w Polsce 657 nowych przypadków koronawirusa; to najwięcej od początku epidemii. Z tego powodu o godz. 13:00 zebrał się rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego. 

 

Na obradach, wśród omawianych tematów pojawiła się kwestia ewentualnej kwarantanny dla przyjeżdżających do Polski z zagranicy. O szczegóły tych rozmów Bogdan Rymanowski, prowadzący "Gościa Wydarzeń", zapytał ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. 

 

ZOBACZ: Ognisko koronawirusa w fabryce w Wieluniu. Kilkadziesiąt zakażeń, 200 osób w izolacji

 

- Kwarantanna musi być rozważana (do wprowadzenia - red.), ale jest wiele innych form. Możemy też, wzorem Niemiec, testować pod kątem zakażenia przyjeżdżających do Polski - odpowiedział.

 

Minister zdrowia: jeśli rząd wprowadzi kwarantannę, poinformuje wcześniej

 

Szumowski przekazał, że "na razie liczba chorych, które przejechały z zagranicy, jest niewielka". - Ministerstwo Spraw Zagranicznych ma listę krajów, do których nie rekomendujemy wyjazdów. To te państwa, gdzie jest dużo zakażeń - przypomniał minister. 

 

Rymanowski zapytał o Polaków, którzy zdążyli już kupić wycieczki np. do Hiszpanii lub Grecji na najbliższe tygodnie. - Co mają robić: jechać, nie jechać? - pytał prowadzący.

 

ZOBACZ: Pamięć o Powstaniu Warszawskim a rekordowy wzrost zakażeń. Apel rzecznika rządu

 

Odpowiadając, Szumowski zapewnił, że jeżeli rząd wprowadzi kwarantannę dla przekraczających polską granicę, poinformuje o tym co najmniej tydzień wcześniej.

 

"Może się zdarzyć, że epidemia gdzieś wybuchnie"

 

Minister dodał jednocześnie, że "jadąc za granicę, trochę ryzykujemy". - Może się zdarzyć, że epidemia gdzieś "wybuchnie" i będziemy "zamykali powroty"; takie jest ryzyko wyjazdów w czasie pandemii - mówił szef resortu zdrowia. 

 

WIDEO: minister zdrowia Łukasz Szumowski gościem "Wydarzeń"

  

 

Na uwagę Rymanowskiego, że rezygnacja z wykupionej wycieczki może wiązać się z konsekwencjami finansowymi, Szumowski odparł, że "ktoś może zdecydować się na kwarantannę" po przyjeździe do Polski, jeśli ta zostanie wprowadzona. 

wka/luq/ Polsat News, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie