Prezydent Filipin zalecił czyszczenie maseczek... benzyną. "Nie żartuję"

Świat
Prezydent Filipin zalecił czyszczenie maseczek... benzyną. "Nie żartuję"
PAP/EPA/CEMION / PPD HANDOUT
Rad udzielanych przez Duterte nie podzielają eksperci

Prezydent Filipin Rodrigo Duterte powiedział w piątek obywatelom, że powinni używać benzyny jako środka do dezynfekcji masek ochronnych. Podkreślił, że jego rada nie jest żartem. Eksperci przestrzegają przed postępowaniem zgodnie ze wskazówkami prezydenta - poinformowała agencja Reutera.

Duterte już w zeszłym tygodniu zalecał czyszczenie maseczek benzyną, jeżeli nie ma się dostępu do innych środków dezynfekujących. Jego rzecznik powiedział jednak, że był to tylko żart.

 

ZOBACZ: Ponad 17 mln zakażonych koronawirusem na świecie

 

- To, co powiedziałem, jest prawdą - oświadczył Duterte podczas telewizyjnego przemówienia w piątek. - Po prostu idźcie na stację benzynową i weźcie kilka kropel, to środek dezynfekujący - stwierdził.

 

- Nie żartuję. To prawda. Myślicie, że tylko żartuję - dodał prezydent.

 

Eksperci są innego zdania

 

Jak podaje Reuters, eksperci nie zalecają czyszczenia masek zgodnie z zaleceniami prezydenta. - Nie można używać benzyny jako środka dezynfekującego. Wdychanie jej może zaszkodzić i może prowadzić do pojawienia się kolejnych problemów, takich jak choroby układu oddechowego - powiedział agencji Jose Santiago, prezes Filipińskiego Towarzystwa Medycznego.

 

Eksperci zalecają czyszczenie masek wielokrotnego użytku mydłem i wodą, a dezynfekowanie ich - alkoholem.

 

ZOBACZ: Przebrani za duchy straszą ludzi na ulicach. Chcą, by mieszkańcy zostali w domach

 

Noszenie maski jest na Filipinach obowiązkowe od marca w związku z epidemią koronawirusa.

 

Filipińskie ministerstwo zdrowia podało, że w kraju stwierdzono w piątek 4063 nowe przypadki zakażenia koronawirusem i drugi dzień z rzędu jest to najwyższy dobowy przyrost infekcji w Azji Południowo-Wschodniej.

 

Od wybuchu epidemii koronawirusa na Filipinach zdiagnozowano 93 354 przypadki zakażenia, 2023 osoby zmarły, w tym 40 w ciągu ostatniej doby. Obecnie 26 153 przypadki SARS-CoV-2 są aktywne.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie