Rusza kolejna edycja programu Maluch Plus. Od kiedy można składać wnioski?

Polska
Rusza kolejna edycja programu Maluch Plus. Od kiedy można składać wnioski?
Pixabay/LRCL
Całkowity budżet programu na rok 2020 to 450 mln złotych

Ruszamy z kolejną edycją programu Maluch Plus już teraz, żebyśmy mogli ogłosić wyniki konkursu na dofinansowanie z końcem tego roku. Chcemy rozpocząć te inwestycje jak najszybciej - poinformowała w środę w Milanówku (woj. mazowieckie) minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Minister Maląg poinformowała, że wnioski o dofinansowanie utworzenia placówki opiekuńczej dla dzieci do lat trzech w ramach programu Maluch Plus można będzie składać już od 7 września. - Ogłaszamy to tak wcześnie, żeby móc ogłosić wyniki konkursu do końca tego roku i rozpocząć te inwestycje jak najszybciej - podkreśliła.

 

Budżet programu - dodała - to 450 mln zł.

 

"Chcemy dawać wybór rodzinom"

 

Minister powiedziała również, że w edycji na 2021 r. zwiększona została kwota dofinansowania jednego miejsca w placówce dla jednostek samorządu terytorialnego, gdzie jest już taka placówka, ale samorząd chce utworzyć kolejną. W takim przypadku kwota wynosi 30 tys. (w 2020 r. było to 25 tys.). Natomiast samorządy, które chcą utworzyć pierwszą instytucję opieki nad dziećmi do lat trzech, mogą uzyskać dofinansowanie w wysokości 33 tys. na jedno miejsce.

 

ZOBACZ: 300 zł "na szkolną wyprawkę". Sprawdź, kiedy można składać wnioski

 

- Chcemy dawać wybór rodzinom, by mogły zdecydować o powrocie do pracy lub o kontynuacji wychowania dzieci w domu - podkreśliła Maląg.

 

Wiceminister resortu Barbara Socha zaznaczyła, że tak wczesne ogłoszenie naboru wniosków to "odpowiedź na zapotrzebowanie samorządów, które budują coraz więcej żłobków". - Chcemy rozpocząć te inwestycje dużo wcześniej niż miało to miejsce dotychczas, by rozstrzygnąć program od końca roku i zapewnić środki - podkreśliła Socha.

 

Ma powstać blisko 25 tys. miejsc opieki

 

Burmistrz Milanówka Piotr Remiszewski z kolei podkreślił, że gmina pozyskała 1,5 mln dofinansowania na żłobek dzięki dotacji Maluch Plus.

 

- A to nie koniec tych grantów, bo w tym tygodniu podpisujemy kolejną umowę na dofinansowanie utrzymania i prowadzenia tego obiektu - poinformował, wyrażając zadowolenie ze współpracy z resortem rodziny.

 

ZOBACZ: Powrót do przedszkola. Dyrektor ma prawo zażądać zaświadczenia o stanie zdrowia dziecka

 

W 2020 r. w ramach programu ma powstać 24,8 tys. miejsc opieki. Jednostki samorządu terytorialnego i podmioty prywatne zgłosiły zapotrzebowanie na dofinansowanie do tworzenia nowych miejsc opieki nad dziećmi do lat 3 w wysokości blisko 336 mln zł.

 

Całkowity budżet programu na rok 2020 to 450 mln zł.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie