Nowe pociągi z Wrocławia do Pragi. Zgodę uzyskał prywatny Leo Express

Biznes
Nowe pociągi z Wrocławia do Pragi. Zgodę uzyskał prywatny Leo Express
Leo Express/Materiały prasowe
Zgoda Urzędu Transportu Kolejowego dla Leo Express ważna jest do 2024 roku

Urząd Transportu Kolejowego udzielił czeskiej firmie Leo Express zgody na uruchomienie komercyjnych połączeń kolejowych z Wrocławia przez Kłodzko do Pragi. Przewoźnik planuje jeździć na tej trasie pięć razy w tygodniu, przede wszystkim w weekendy. Na decyzję polskiego urzędu, Leo Express czekał ponad rok.

W proponowanym rozkładzie jazdy, pociągi Leo Express z Wrocławia do Pragi mają wyjeżdżać w poniedziałki o godz. 3:38 oraz w soboty i niedziele o 5:25 i 17:25. 

 

Pociągiem na weekend na Moście Karola

 

Poza stacjami początkowymi i końcowymi, składy po drodze zatrzymają się w 25 innych miejscach po polskiej stronie (m.in. w Strzelinie, Henrykowie, Bardzie, Kłodzku, Krosnowicach, Bystrzycy Kłodzkiej i Międzylesiu) oraz szesnastu w Czechach (np. Lichkovie i Pardubicach).

 

ZOBACZ: Sanitarni kontrolerzy w pociągach. Sprawdzają maseczki i nakładają kary

 

Połączenia powrotne ze stolicy Czech na Dolny Śląsk zaplanowano w piątki o godz. 18:09, a także soboty i niedziele o godz. 6:09 i 18:09. Pokonanie 325-kilometrowej trasy zajmie składom około 4,5 godziny.

 

Gwarancja miejsc dla osób niepełnosprawnych

 

Połączenie Praga-Wrocław Leo Express będzie mógł obsługiwać wyłącznie pociągami typu Stadler Flirt, w których musi wydzielić co najmniej dwa miejsca dla osób niepełnosprawnych.

 

ZOBACZ: Wagony sypialne i kuszetki wracają do PKP Intercity. Pojadą nad morze i w góry

 

Ponad 200 kolejnych miejscówek będzie należeć do klasy drugiej "ekonomicznej", a co najmniej dwudziestu pięciu pasażerów skorzysta ze standardów klasy pierwszej. 

 

Leo Express łączy już Pragę i Wrocław, ale na zlecenie samorządów

 

Zezwolenie Urzędu Transportu Kolejowego dla Leo Express obowiązuje do 2024 roku. 

 

Leo Express jeździ już na trasie z Wrocławia do stolicy Czech Pragi, ale wyłącznie na zlecenie samorządów i przy współpracy z publicznymi Kolejami Dolnośląskimi. Te pociągi wyjeżdżają z początkowej stacji tuż po godz. 6 rano, a kursują jedynie w weekendy.

 

Polskę i Czechy komunikują ze sobą również m.in. składy PKP Intercity (odjazdy np. z Warszawy i Katowic) oraz regionalne pociągi Kolei Dolnośląskich. Leo Express kursuje do Pragi również z Krakowa.

wka/hlk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie