Wagony sypialne i kuszetki wracają do PKP Intercity. Pojadą nad morze i w góry

Polska
Wagony sypialne i kuszetki wracają do PKP Intercity. Pojadą nad morze i w góry
polsatnews.pl
Pociągi, do których znów będą dołączane wagony sypialne i kuszetki, pojadą w miejsca popularne wśród turystów

W ośmiu nocnych pociągach PKP Intercity na nowo pojawią się wagony sypialne oraz kuszetki. Przewoźnik postanowił włączyć je do oferty, mimo że pasażerowie nadal muszą nosić maseczki podczas całej podróży. Składy, w których będzie przespać się na łóżkach lub specjalnie wydzielonych do tego miejscach, pojadą m.in. do Kołobrzegu, Gdyni, Świnoujścia i Zakopanego.

Wagony sypialne oraz kuszetki zniknęły z pociągów PKP Intercity w marcu, gdy przewoźnik wprowadzał wiele ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa.

 

Na tory przestały wyjeżdżać dziesiątki składów (niektóre są zawieszone do teraz), ponadto przez niecałe dwa miesiące konduktorzy nie przyjmowali przesyłek. Pasażerowie nie mogli korzystać również z oferty wagonów restauracyjnych WARS.

 

ZOBACZ: Kolejowy absurd. Tuż przed końcem trasy pociąg musi "odstać" 83 minuty

 

"Kolejowe" obostrzenia stopniowo znoszono. Teraz przyszedł czas na "odblokowanie" wagonów, w których można wyspać się podczas długiej, nocnej podróży.

 

Lista pociągów z wagonami sypialnymi i kuszetkami

 

Przedziały z łóżkami powrócą od nocy z 10 na 11 lipca. Pojawią się w pociągach TLK: Karpaty (Gdynia - Zakopane), Rozewie (Gdynia - Jelenia Góra), Ustronie (Kraków - Kołobrzeg), Bursztyn (Przemyśl - Kołobrzeg), Podhalanin (Szczecin - Zakopane), Przemyślanin (Szczecin / Świnoujście - Przemyśl; w przypadku tego pociągu od nocy z 9 na 10 lipca) oraz Uznam (Warszawa - Świnoujście). 

 

ZOBACZ: Pendolino znów z wagonami gastronomicznymi

 

Od kolejnej nocy (z 11 na 12 lipca, dla TLK Przemyślanin z 10 na 11 lipca) wagony sypialne będą doczepiane również do składów o tych samych nazwach jeżdżących w przeciwnym kierunku. 

 

Ponadto, w TLK Uznam (Warszawa - Świnoujście) oraz TLK Wolin (Katowice - Świnoujście) od nocy z 10 na 11 lipca pojawią się kuszetki, czyli miejsca do leżenia. W składach o przeciwnej relacji, podobnie jak w przypadku łóżek, pasażerowie będą mogli korzystać z kuszetek od nocy z 11 na 12 lipca. 

 

PKP Intercity w czerwcu: w maseczce trudno spać

 

Jeszcze w połowie czerwca powrót wagonów sypialnych oraz kuszetek nie wydawał się oczywisty, ponieważ w transporcie zbiorowym nadal obowiązuje nakaz noszenia maseczek lub zasłaniania ust i nosa w inny sposób. Wtedy PKP Intercity informowało, że ze względu na taki nakaz, komfort podróży jest znacznie mniejszy, zwłaszcza podczas snu.

 

ZOBACZ: Pociągiem na wakacje? Dobre informacje dla podróżnych

 

- Spółka planuje niezwłoczne przywrócenie wagonów sypialnych i kuszetkowych, gdy nastąpi zniesienie dotyczących ich obostrzeń i złagodzenie obowiązującego reżimu sanitarnego. To pozwoli zaproponować pasażerom odpowiednie warunki przejazdu - mówiła wówczas "Rynkowi Kolejowemu" rzeczniczka PKP Intercity Katarzyna Grzduk. 

wka/ polsatnews.pl, "Rynek Kolejowy"
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie