Wiceminister zdradził, kiedy decyzja o powrocie do szkół

Polska
Wiceminister zdradził, kiedy decyzja o powrocie do szkół
Polsat News
Decyzja o powrocie do szkół zapadnie niedługo przed rozpoczęciem roku szkolnego

- Myślę, że decyzja w sprawie powrotu do stacjonarnej nauki w szkołach będzie podjęta na tydzień, dwa przed rozpoczęciem roku szkolnego. Podobnie będzie w październiku w przypadku wyższych uczelni - mówił w poniedziałek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

W Programie Trzecim Polskiego Radia padło pytanie o powrót 1 września uczniów do szkół. - Wszystko będzie zależało od sytuacji epidemiologicznej pod koniec sierpnia. Czy dzieci wrócą do szkół, myślę, że będzie podjęta decyzja na tydzień, dwa przed rozpoczęciem roku szkolnego - odpowiedział Kraska.

 

ZOBACZ: Uczniowie wrócą do szkół, studenci na uczelnie. Deklaracja premiera

 

Wyjaśnił, że podobnie będzie w październiku, gdy rozpoczyna się rok akademicki.

 

- Trudno mi w tej chwili powiedzieć, czy młodzież wróci do szkół. Chciałbym, żeby tak się stało, ale czy tak będzie, zobaczymy - stwierdził wiceszef MZ.

 

"Jesienią zachorowań na pewno przybędzie"

 

Kraska był pytany także o to, na jakim etapie epidemii jesteśmy, czy teraz jest jej druga fala, a jesienią będzie trzecia.

 

- Jesteśmy przed drugą falą. Nie ma tak wielkiego znaczenia, jakbyśmy to numerowali. Jesienią zachorowań na pewno nam przybędzie, pojawi się także epidemia grypy - wyjaśnił wiceszef MZ.

 

ZOBACZ: Koronawirus na weselu. 20 osób zakażonych, ponad 260 w kwarantannie

 

Poinformował, że w poniedziałek w ministerstwie zbierze się zespół, który ma badać ewentualną drugą falę koronawirusa i opracować na nią strategię. Poruszany będzie m.in. temat wesel, które - jak mówił Kraska - organizowane są powyżej obecnie dopuszczonego w przepisach limitu 150 osób. Zauważył, że przestrzeganie tego limitu powinno być w interesie organizatorów imprez rodzinnych, bo "niejednokrotnie jedynym wspomnieniem z takiego wesela może być to, że całe wesele zostało zakażone koronawirusem".

 

Strategia do końca sierpnia

 

Zapytany, czego nas uczą doświadczenia innych krajów w walce z epidemią, poinformował, że podczas posiedzenia powołanego w MZ zespołu będą analizowane działania krajów Europy Zachodniej, "czy nie przenieść niektórych wzorców do Polski".

 

- Na przykład obowiązek noszenia maseczek w wielu krajach jest bardziej rozszerzony niż u nas - wskazał. Doprecyzował, że chodzi o zakrywanie ust i nosa na ulicy i że podczas posiedzenia zespołu eksperci i krajowi konsultanci wypowiedzą się, czy ponownie wprowadzić u nas obowiązek noszenia maseczek na ulicy.

 

ZOBACZ: Czy jest szansa na całkowite odejście od maseczek? Wymowne słowa ministra zdrowia

 

- Chcemy wypracować strategię na jesień. Rzeczywiście jesień może być momentem przełomowym, jeśli chodzi o koronawirusa. Myślę, że do końca sierpnia będziemy mieli wypracowaną strategię, jeśli chodzi o testowanie, szczepienia, szpitale jednoimienne. Będziemy mieć dokładny plan, jak postępować na jesieni - powiedział wiceminister.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie