Minister Szumowski zostanie w rządzie? Premier odpowiedział

Polska
Minister Szumowski zostanie w rządzie? Premier odpowiedział
Polsat News
Premier Mateusz Morawiecki "Gościem Wydarzeń"

Premier Mateusz Morawiecki zasugerował w programie "Gość Wydarzeń", że minister zdrowia Łukasz Szumowski - po rekonstrukcji rządu - pozostanie na stanowisku. - Nie mam wobec ministra innych planów, jestem wdzięczny za to, że tak wspaniale bronił Polaków przed koronawirusem, za właściwe, odważne decyzje - zaznaczył.

Morawiecki pochwalił Szumowskiego również za "gigantyczny skok cywilizacyjny w zakresie informatyzacji służby zdrowia".

 

- E-recepty, e-zwolnienia świadczą o tym, jak sprawnym jest człowiekiem. To nie udało się przez dziesięciolecie - mówił.

 

Premier nawiązał do pandemii koronawirusa.

 

- Dziś myślę, że Polacy boją się już dużo mniej koronawirusa, nauczyli się też żyć z wirusem. Mniej się obawiają także ewentualnych zasad obowiązujących w przypadku nasilenia się pandemii, bo poznali te zasady - ocenił.

 

ZOBACZ: Ponad 450 nowych zakażeń koronawirusem w Polsce

 

Jak zaznaczył, zasady te to "utrzymywanie dystansu, maseczki, dezynfekcja". - Dzięki temu, myślę, że Polacy dzisiaj łatwiej ewentualną drugą falę zaakomodują - dodał.

 

"Nie planujemy lockdownu"

 

Jednocześnie podkreślił, że nie jest planowany kolejny lockdown (blokada, izolacja - red.). - Nie planujemy właśnie dlatego, bo on był bardzo bolesny dla gospodarki, nie tylko dla polskiej, dla całego świata - powiedział.

 

ZOBACZ: "Liczę na europarlamentarzystów z opozycji". Premier w "Gościu Wydarzeń"

 

- We Włoszech, Hiszpanii to będzie recesja największa od II wojny światowej, we Francji również, w Niemczech także, również w bogatej Holandii i Belgii największa recesja od II wojny światowej. A my (...) w Europie byliśmy podziwiani za to, że tak szybko się odbijamy - zaznaczył Morawiecki.

 

"Personalia to kwestia wtórna"

 

Premier odniósł się też do planowanej na koniec wakacji rekonstrukcji rządu.

 

ZOBACZ: Emilewicz o rekonstrukcji rządu: nie siedzę na kartonach

 

- Rozmawiamy w różnych konfiguracjach personalnych o tym, jak najlepiej ukształtować rząd. (…) Jak głęboka (rekonstrukcja - red.) będzie, jeszcze nie zadecydowaliśmy. Mi przyświeca to, żeby rząd po rekonstrukcji był dynamiczny, by procesy decyzyjne przebiegały szybko, żeby procesy inwestycyjne mogły być łatwiejsze. Personalia to kwestia wtórna - podkreślił.

 

Pytany o to, czy planowana jest redukcja ministerstw, odpowiedział: "taka opcja nie jest wykluczona".

 

WIDEO: Premier w programie "Gość Wydarzeń"

  

Czy Gowin wróci do rządu?

 

Prowadząca program Dorota Gawryluk dopytywała, czy do rządu wróci Jarosław Gowin.

 

ZOBACZ: "Zjednoczona Prawica nie pokłóci się o stołki". Gowin o rekonstrukcji rządu

 

- To również musi być decyzja wypracowana w ramach kierownictwa Zjednoczonej Prawicy, z udziałem Jarosława Gowina i prezesa Kaczyńskiego - mówił Morawiecki.

 

"Prezydent jest asertywny, ale współpracujący"

 

Poruszono także temat wygranej Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich.

 

- Myślę, że Polacy dokonali najwłaściwszego wyboru. Pan prezydent jest asertywny, ale współpracujący. Jego konkurent to była groźba konfliktu. Cieszę się, że jako wymagający partner dostrzega i deficyty i dobre strony, a przede wszystkim koncentruje się na przyszłości - wypowiadał się Morawiecki.

 

"Bronimy tego, aby polityczna poprawność nie pożerała prawdziwej wolności"

 

Gawryluk dopytywała o to, dlaczego urzędujący prezydent nie zebrał dużego poparcia wśród młodych.

 

- Będziemy walczyć o każdego młodego człowieka. Chcemy pokazać, że zajęliśmy się tym, co młode pokolenie nurtuje - czystym powietrzem, tanim prądem, ekologią. To są tematy, na które postawimy jeszcze większy nacisk, ale prosimy o ocenę ostatnich 4 lat i porównanie do poprzednich - mówił Morawiecki.

 

ZOBACZ: Młodzi postawili na Trzaskowskiego, a starsi na Dudę. Jak zagłosowały kobiety?

 

Premier zaznaczył, że jego formacja będzie walczyć również o wolność.

 

- PiS w sporze ACTA i ACTA 2 broniło wolności, dostępu do internetu. Bronimy tego, aby polityczna poprawność nie pożerała prawdziwej wolności. Myślę, że jak będziemy mieć więcej czasu, by wytłumaczyć nasz program, nasze wartości to dotrzemy do młodych ludzi - podkreślił.

 

Dodał, że "młodych ludzi trzeba przede wszystkim słuchać". - Będę słuchać na spotkaniach, czego potrzebują - obiecał szef rządu.

ac/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie