Twarde negocjacje dały rezultat - premier Mateusz Morawiecki w Polsat News o szczycie UE

Polska
Twarde negocjacje dały rezultat - premier Mateusz Morawiecki w Polsat News o szczycie UE
Polsat News

- Impuls rozwojowy, który Polska dostanie, będzie bez precedensu - powiedział Polsat News premier Mateusz Morawiecki, który wrócił z unijnego szczytu w Brukseli. Europejscy przywódcy wynegocjowali warunki budżetu i finansowej pomocy w związku z epidemią koronawirusa. Polska dostanie ponad 160 mld euro.

Premier wrócił we wtorek z pięciodniowego szczytu UE i przed południem wylądował na warszawskim Okęciu. W rozmowie z reporterem Polsat News, Piotrem Witkowskim zdradził szczegóły "trudnych, unijnych rozmów".

 

Pieniądze a praworządność

 

Premier podkreślał, że największym sukcesem negocjacji jest odejście od ścisłego powiązania wypłat z praworządnością. Dodał, że w porozumieniu warunek praworządności jest, ale znacząco inny od pierwotnego.

 

ZOBACZ: Rozbieżne wypowiedzi ws. praworządności po szczycie UE

 

- W porozumieniu jest praworządność, ale bez połączenia z wypłatą - powiedział Morawiecki. - Jest odesłanie, ale takie, które my akceptujemy, bo wierzymy w praworządność - dodał szef rządu.

 

Premier wyjaśnił, że ta "pierwotna wersja różni się od końcowej, nie ma bezpośredniego związku między warunkowością wypłat a  praworządnością".  

 

ZOBACZ: "Podwójne standardy TSUE". Ziobro o powiązaniu funduszy z praworządnością

 

Jak mówił premier, Europa działa na zasadzie jednomyślności i Polsce pomogło wsparcie grupy V4, także nie popierające nowego unijnego rozwiązania.

 

Wideo - Mateusz Morawiecki o wynikach szczytu UE

  

Doświadczenia komunizmu 

 

- Udało się zbudować szeroką koalicję, bo 27 unijnych państw zgodziło się na nasze zapisy. Negocjacje były trudne, bo była grupa chcąca takiego uzależniania - mówił premier o wynikach rozmów. 

 

Odniósł się także do nawiązań do Solidarności i doświadczeń krajów byłego bloku wschodniego, jako tych, które wiedzą czym jest walka o demokrację i wolność. 

 

ZOBACZ: Orban: premier Holandii atakuje Węgry ws. praworządności

 

- Nawiązanie do solidarności, wolności  i demokracji padły i my mu tych argumentów używamy. Dzisiejsza wersja porozumienia jest dla nas bezpieczna - wyjaśnił Morawiecki. 

 

Ponad 160 mld euro dla Polski

 

Zdaniem premiera negocjacje nie były łatwe i obfitowały w nagłe zwroty akcji, ale kwota jaką Polska otrzyma ja znaczna i bez precedensu. 

 

- Dziś te pieniądze mamy, to ogromny zysk dla nas - ocenił premier - wyjdziemy szybciej z perturbacji po koronawirusie i dogonimy kraje zachodnie. 

 

ZOBACZ: Morawiecki na szczycie UE: nie zgodzimy się na ogólną klauzulę ws. praworządności

 

Poziom dotacji miał pierwotnie wynieść ponad 500 mld euro, finalnie kwota była mniejsza i jak mówił premier "z mniejszej kwoty, trudniej uzyskać więcej".

 

Kwota jaką Polska otrzyma, jest zdaniem premiera, rekordowa i będzie bardzo pomocna.  

 

Kulisy rozmów na szczycie

 

- To są czasami trudne rozmowy. Trzeba budować koalicje, samemu się nie zwojuje nic - tłumaczył premier. Zdradził, że w czasie rozmów zdarzają się kłótnie i spory, rozmowy z państwami, z którymi Polska rożni się w wielu kwestiach, zdaniem szefa rządu rozmowy takie "nie należą do lekkich".

 

Na Twitterze premier wracając z Brukseli napisał: "Otwieramy nowy rozdział członkostwa w UE, kiedy Polska jest pełnoprawnym partnerem dla największych".

 

laf/hlk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie