"Strzał roku". Celnicy udaremnili przemyt 400 kg bursztynu

Polska
"Strzał roku". Celnicy udaremnili przemyt 400 kg bursztynu
KAS

Przemyt ponad 400 kg bursztynu do Polski udaremnili funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej na przejściu granicznym z Ukrainą w Dorohusku (Lubelskie). Wartość rynkowa bursztynu może sięgać nawet 8 mln zł.

- To największy od kilku lat udaremniony przemyt jantaru na granicy Polski - poinformowała w środę w komunikacie prasowym Izba Administracji Skarbowej w Lublinie.

 

Funkcjonariusze Oddziału Celnego Drogowego w Dorohusku skierowali do przeskanowania urządzeniem RTG przekraczający granicę samochód ciężarowy. "Interpretacja uzyskanego obrazu skłoniła mundurowych do przeprowadzenia szczegółowej rewizji pojazdu. I, jak się okazało, słusznie" - napisano w komunikacie.

 

KAS

 

 

Funkcjonariusze w trakcie szczegółowej kontroli pomiędzy workami z legalnie wwożonym towarem w naczepie znaleźli worki z bursztynem.

 

"Ujawnili w nich 400,45 kg bursztynu, który próbowano przemycić do Polski bez opłacenia należnych podatków. Były to bryły różnej wielkości, nieobrobione i wstępnie obrobione. Wśród nich również - rzadko spotykane - całkiem spore i piękne okazy" - głosi komunikat Izby.

 

Kierujący pojazdem - obywatel Ukrainy - nie przyznał się do próby przemytu bursztynu. Mężczyzna twierdził, że nic nie wiedział o nielegalnym ładunku.

 

Postępowanie w tej sprawie prowadzi komórka dochodzeniowo-śledcza Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Chełmie.

 

Jak podają służby celne, ujawniony na granicy w Dorohusku bursztyn to "rekordowa jednorazowa partia bursztynu zatrzymana w ostatnich latach przez polską Służbę Celno-Skarbową".

 

"Dla porównania w całym roku 2018 r funkcjonariusze lubelskiej Służby Celno-Skarbowej udaremnili przemyt łącznie 460 kg bursztynu" - podała rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Lublinie Małgorzata Szpakowska.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie