Derek Chauvin oskarżony o niepłacenie podatków. To policjant, który udusił George'a Floyda

Świat
Derek Chauvin oskarżony o niepłacenie podatków. To policjant, który udusił George'a Floyda
AP
Derek Chauvin ma zarzuty nie tylko o zabójstwo George'a Floyda, ale i niepłacenie podatków

Były policjant Derek Chauvin oskarżony o zabójstwo George'a Floyda w Minneapolis w środę usłyszał dziewięć zarzutów dotyczących unikania płacenia podatków - poinformowała agencja AP.

Zarzuty wniesione przez prokuraturę stanową stanu Minnesota wobec Chauvina i jego żony dotyczą sześciu przypadków składania fałszywych zeznań podatkowych oraz trzech przypadków niezłożenia żadnych zeznań.

 

Według prokuratury, para zataiła przed władzami stanowymi dochody w wysokości co najmniej 464 tys. dolarów zarobionych w pracy wykonywanej przez Chauvina poza służbą policyjną, m.in. w ochronie klubu nocnego.

 

ZOBACZ: Trump podpisał rozporządzenie o reformie policji

 

Mężczyzna uniknął w ten sposób zapłacenia ponad 37 tys. dolarów stanowych podatków.

 

Dusił Floyda przez prawie 9 minut

 

Były policjant przebywa obecnie w areszcie, oczekując na swój proces w sprawie śmierci George'a Floyda. To zdarzenie z 25 maja stało się zarzewiem bezprecedensowych protestów w Stanach Zjednoczonych. W trakcie zatrzymania Chauvin przez prawie 9 minut dusił Floyda, nie reagując na okrzyki czarnoskórego mężczyzny, że ten nie może oddychać.

 

ZOBACZ: Żona policjanta, który dusił Floyda, chce rozwodu, zmiany nazwiska i prawa do nieruchomości

 

Chauvin został oskarżony o morderstwo drugiego stopnia, za co w Minnesocie grozi do 40 lat więzienia. Razem z nim sądzonych będzie trzech innych funkcjonariuszy biorących udział w zatrzymaniu. Start rozprawy przewidywany jest w marcu przyszłego roku.

wka/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie