George Floyd Challenge? Szokujące zdjęcia

Świat
George Floyd Challenge? Szokujące zdjęcia
Facebook/Ann Green
"George Floyd Challenge" to oburzający trend polegający na zrobieniu zdjęcia w pozycji, w której zginął George Floyd

Zabójstwo George'a Floyda z rąk funkcjonariuszy poruszyło ludzi na całym świecie. Niektórzy jednak postanowili brutalnie zażartować ze śmierci Afroamerykanina. W mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia i nagrania białych nastolatków naśladujących scenę morderstwa mężczyzny.

Każdy z materiałów opublikowany w mediach społecznościowych ma cechy wspólne: młodzi mężczyźni lub nastolatkowie uśmiechnięci, pozują w określonej pozycji. Jeden kładzie się na ziemi. Drugi natomiast przyciska jego głowę kolanem do podłoża. Dokładnie w taki sam sposób, 25 maja, policjant Derek Chauvin dusił 46-letniego Afroamerykanina na jednej z ulic w Minneapolis.

 

ZOBACZ: Zabrała głos po raz pierwszy od śmierci Floyda. Nie powstrzymała łez


Internauci są zbulwersowani. W postach na Twitterze i Facebooku nie brakuje słów krytyki.

 

"Absurd i rasizm"


"To absolutnie przerażające, że komuś może sprawić przyjemność drwienie ze śmierci innego człowieka. Absurd i rasizm" - pisze jedna z komentujących.

 


"Dowiedziałam się od kuzyna, że to nie tylko zepsute dzieci, ale społeczność szydząca z morderstwa pana Floyda. Pomóżmy rozpowszechnić ich wizerunek, bo tego oczekują. Nie potrwa to długo, by ich zidentyfikować" - napisała Ann Green. Jej post ze zdjęciami "zabawy" udostępniono ponad 67 tys. razy.


 

Zakpili też w Wielkiej Brytanii


Zakpić ze śmierci Afroamerykanina postanowili również trzej brytyjscy nastolatkowie. Na Snapchacie umieścili wideo, w którym naśladują scenę morderstwa Floyda. W niedzielę policja aresztowała dwóch 19-latków i 18-latka pod zarzutem przestępstwa na tle nienawiści.

 

ZOBACZ: Śmierć George'a Floyda. Facebook zmienia ikony na czarno-białe


Zostali zwolnieni za kaucją.

 

Zabójstwo przez policję

 

Zabójstwo George'a Floyda przez policję pod koniec maja w Minneapolis stało się zarzewiem protestów, które rozgorzały w kilkudziesięciu amerykańskich miastach, w tym w Waszyngtonie. Dla wielu Amerykanów zabicie Floyda to nie odosobniony incydent, ale przykład systemowego przyzwolenia na przesadną agresję policji, szczególnie wobec osób czarnoskórych. W trakcie demonstracji dochodzi do starć z funkcjonariuszami i zamieszek.

ac/bas/ polsatnews.pl, dailymail.co.uk
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie