Trzęsienie ziemi na Alasce. Odwołano alarm przed tsunami

Świat
Trzęsienie ziemi na Alasce. Odwołano alarm przed tsunami
USGS
Silne wstrząsy na Alasce

Po około dwóch godzinach odwołano alarm przed tsunami w następstwie silnego trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,8 które w nocy z wtorku na środę czasu lokalnego (w środę rano w Polsce) nawiedziło półwysep Alaska - podało centrum ostrzegania przed tsunami na Pacyfiku (PTWC).

Nie ma zagrożenia dla innych odcinków wybrzeża Oceanu Spokojnego Stanów Zjednoczonych i Kanady - przekazało centrum.

 

Podziemne wstrząsy nastąpiły na głębokości 28 km - poinformowały amerykańskie służby geologiczne USGS, korygując swoje wcześniejsze doniesienia, które mówiły o wstrząsach na głębokości 10 km.

 

Jak powiadomiły USGS, alarm przed tsunami dotyczył obszaru w promieniu 300 km wokół epicentrum trzęsienia ziemi, które wystąpiło na morzu, ok. 100 km na południowy wschód od Perryville.

 

ZOBACZ: Silne trzęsienie ziemi u wybrzeży wyspy Jawa

 

 

W niektórych miastach na wybrzeżu zawyły syreny alarmowe, ostrzegające przed nadejściem tsunami.

 

 

W ostrzeżeniu wezwano mieszkańców, aby udali się na wyżej położone tereny. Po około dwóch godzinach alarm odwołano i nie odnotowano niszczycielskich fal - pisze agencja AP.

Część osób postanowiła obserwować zdarzenie z bliska. - W ciągu ostatnich trzech lat dostaliśmy trzy ostrzeżenia dot. tsunami. Żadne się nie sprawdziło - mówił David Milam, mieszkaniec Homer, który na Twitterze transmitował na żywo sytuację z plaży.

 

 

Anchorage niezagrożone

 

Półwysep Alaska znajduje się między Morzem Beringa a otwartym Oceanem Spokojnym.

 

Według USGS od 1900 roku doszło do sześciu trzęsień ziemi o magnitudzie 7 i większej w promieniu 250 km od epicentrum wtorkowego trzęsienia. Najsilniejsze było to z 1938 r. o magnitudzie 8,2.

 

W 1964 r. miało miejsce trzęsienie ziemi o magnitudzie 9,2 w Rowie Aleuckim, rowie oceanicznym, który ciągnie się wzdłuż południowych wybrzeży Aleutów i półwyspu Alaska - podaje AP.

bas/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie