Trzęsienie ziemi w Meksyku. Co najmniej cztery ofiary

Świat
Trzęsienie ziemi w Meksyku. Co najmniej cztery ofiary
PAP/EPA/Oscar Mendez
Wiele budynków zostało uszkodzonych

Co najmniej cztery osoby zginęły w wyniku silnego trzęsienia ziemi, które we wtorek nawiedziło południowy Meksyk - poinformowały lokalne władze. Wstrząsy o magnitudzie 7, 5 odczuwalne były w stolicy kraju, mieście Meksyk.

Jak podały meksykańskie służby geologiczne, epicentrum trzęsienia znajdowało się 23 kilometry na południe od miejscowości Crucecita, położonej na wybrzeżu Pacyfiku w stanie Oaxaca, natomiast hipocentrum na głębokości pięciu kilometrów.

 

Na razie nie ma informacji poważnych zniszczeniach. Wiele budynków jest jednak uszkodzonych. W miejscowości Salina Cruz trzęsienie spowodowało pożar w tamtejszej rafinerii i śmierć jednego z pracowników. W górskich rejonach stanu Oaxaca od świata odciętych zostało wiele wiosek, gdyż osuwające się ze zboczy skały zasypały drogi.

 

ZOBACZ: W Nepalu Wielkanoc bez turystów. "Niewidzialne trzęsienie ziemi"

 

Trzęsienie odczuwalne było także w kilku południowych dzielnicach miasta Meksyk. Agencje piszą, że w stolicy rozległy się syreny alarmowe, a tysiące ludzi wyszły na ulice. W niektórych częściach miasta odcięte zostało zasilanie elektryczne.

 

W 2017 roku trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,1, które nawiedziło środkowy Meksyk, spowodowało śmierć 355 osób w stolicy i kilku okolicznych stanach.

 

Położony na spojeniu trzech płyt tektonicznych Meksyk jest jednym z najbardziej narażonych na trzęsienia ziemi krajów na świecie. Szczególnie duże ryzyko występuje w stolicy, położonej na byłej wyspie, która scaliła się z otaczającymi ją brzegami jeziora. 

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie